מפלגת העבודה: הרצוג צפוי להכריז היום על התמודדות מול יחימוביץ’

יו”ר המפלגה הגישה אמש את מועמדותה לכהונה נוספת. לחץ על כבל ומרגלית שלא להתמודד כדי לא לפגוע בסיכוייו של הרצוג בבחירות שייערכו ב-21 בנובמבר

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, צפוי להכריז היום (שני) על התמודדותו על ראשות מפלגת העבודה מול יו"ר המפלגה המכהנת, שלי יחימוביץ’. במקביל, פעילים במפלגה מפעילים לחץ כבד על חברי הכנסת איתן כבל ואראל מרגלית שלא להציג את מועמדותם ולתמוך בהרצוג במירוץ לראשות המפלגה. מחר הוא היום האחרון להצגת מועמדות לתפקיד.

כבל ומרגלית סירבו אתמול להגיב לדברים וטענו שיודיעו על החלטתם היום. לדברי גורם המעורה במגעים המתנהלים עם השניים, “סקרים ובדיקות שונות שעשינו הראו שאם כל השלושה יתמודדו מול יחימוביץ', הדבר יביא לפיצול קולות ויחבל בסיכויים להחליף את יו"ר המפלגה. לכבל ולמרגלית ברור גם שאם יזכו באחוזי תמיכה בודדים בבחירות, הדבר יפגע באופן משמעותי במעמד שלהם במפלגה".

אמש הגישה יחיבוביץ’ באופן רשמי את מועמדותה לכהונה שנייה כיו”ר. “אני גאה להתמודד על ראשות המפלגה הדמוקרטית הכמעט יחידה שנותרה בפוליטיקה הישראלית בה מתקיימות בחירות להנהגה”, אמרה יחימוביץ’, “בכוונתי לעשות סוג של היסטוריה במפגלת העבודה ולהיבחר לכהונה שנייה ברציפות ואני מבקשת את אמונם של חברי המפלגה ואת תמיכתם”. בבחירות הפנימיות צפויים להשתתף כ-60,000 בעלי זכות הצבעה.

יחימוביץ' והרצוגצילום: אוליבייה פיטוסי

יחימוביץ' נהנית כיום מתמיכה רחבה יחסית במפלגה. למרות כשלון העבודה בבחירות לכנסת, היא הצליחה לגבש תמיכה בוועידת המפלגה להחלטתה לקיים את הבחירות הפנימיות בנובמבר, חרף התנגדותם של הרצוג, כבל ומרגלית. על פי ההחלטה, יום הבחירות ייערך ב-21 בנובמבר ורק חברי מפלגה שהתפקדו עד ה-21 במאי יוכלו לקחת בהן חלק. המשמעות היא שעד יום הבחירות לא יוכלו המתמודדים לגייס מתפקדים חדשים שיתמכו בהם.

בנוסף, מאות טפסי ההתפקדות שגייס יו”ר ועדת עובדי נמל אשדוד, אלון חסן, כדי להלך אימים על יחימוביץ’, אינם נחשבים לצורך הבחירות הפנימיות ועובדי הנמל לא יוכלו להשתתף בהן. “כשהבחירות הפנימיות יהיו מאחורינו, נמשיך לצעוד קדימה למה שחשוב באמת - תיקון פני המדינה על פי השקפתנו”, אמרה יחימוביץ’.

במהלך נאומו בוועידה מתח הרצוג ביקורת על יחימוביץ’ והאשים אותה בכשלון המפלגה בבחירות. ״אגלה לכם סוד”, אמר הרצוג, “לא הליכוד ניצח אותנו וגם לא יאיר לפיד. אנחנו ניצחנו את עצמנו. אימצנו שיח מתלהם ואגרסיבי. שידרנו לחלקים שלמים בחברה, ביניהם מי שהלכו איתנו שנים במדבר, שזהו אינו ביתם. מרוב שניסינו למצוא את הנישה הנכונה למפלגה, איבדנו את כולן. 48 מנדטים הצביעו למפלגות השמאל-מרכז בבחירות האחרונות. מפלגת העבודה היתה אמורה להיות הבחירה הטבעית של רובם. סיימנו עם פחות משליש. וזאת הבעיה הגדולה ביותר שלנו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ