הבחירות לראשות העבודה |

כבל ומרגלית חברו להרצוג: "ננצח את יחימוביץ'"

הרצוג הציג הבוקר את מועמדותו על הנהגת המפלגה בבחירות שיתקיימו בנובמבר. "יחימוביץ' לא תהווה אלטרנטיבה לנתניהו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יושב ראש סיעת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, הכריז הבוקר על התמודדותו על הנהגת מפלגת העבודה. חברי הכנסת אראל מרגלית ואיתן כבל החליטו שלא להתמודד, חברו אליו והצטרפו למסיבת העיתונאים שקיים. סיסמת הבחירות של הרצוג, "אנחנו ננצח", מייצגת את החיבור של השלושה במאבקם נגד שלי יחימוביץ’. “אני לא כוכב ולא טאלנט”, אמר הרצוג. “לא פירקתי שעונים ולא דרכתי על גוויות אבל אני יודע לעשות את הדבר הנכון”.

”החלטנו לאחד כוחות יחד כי הבנו שהמפלגה צריכה הנהגה חדשה”, הודיע הבוקר המתמודד לראשות העבודה. “לדאבוני יחימוביץ’ לא תחזיר את העבודה לשלטון ולא תהווה אלטרנטיבה לנתניהו, לפיד ובנט. אני מאמין בעבודה ובשליחות ההסטורית שלה. יחד עם חבריי אנחנו ננצח. שלישיית ביבי לפיד ובנט מתנהלת ביהירות ובקוצר רואי. הציבור מתפקח במהירות שיא, רק שאין לפניו אלטרנטיבה. הוא רואה במפלגת העבודה וועדת ביקורת ולא מפלגה. העבודה תחת יחימוביץ’ נכשלה. 48 מנדטים הלכו לשמאל-מרכז, שלא רצו את ביבי. שרצו דרך אחרת. מתוכם המפלגה לקחה רק 15 מנדטים. מה זה אם לא כישלון".

יחימוביץ' עצמה ברכה את הרצוג על הגשת המועמדות לראשות המפלגה, ואמרה כי הוא מתמודד ראוי. "התמודדות דמוקרטית פנימית על ראשות מפלגה הפכה אמנם לאירוע נדיר בנוף הפוליטי שבו יש שליטים יחידים, אך היא נשמת אפה של דמוקרטיה מודרנית, אנו גאים בכך, ונקיים בחירות נקיות והגונות".

ח”כ איתן כבל דיבר גם הוא במסיבת העיתונאים ואמר: "החלטתי שלא אני אעמוד במרכז, אלא אנחנו. הדגל המדיני לא קיים. שוויון בנטל לא קיים. דת ומדינה לא קיים. אני מכבד את הנושאים הכלכליים, אבל מפלגה שחפצה להוביל ולהנהיג לא יכולה להיות מפלגה שמניפה דגלים באופן צר מאוד. ליצחק הרצוג, שיש לי איתו לא מעט ויכוחים, יש דברי שאי אפשר לקחת ממנו: היכולת לאחד, לשתף, לדבר עם אנשים בגובה העיניים”. כבל פנה להרצוג במהלך מסיבת העיונאים ואמר לו: “ביחד, אתה אני ואראל יכולים לקחת את המפלגה הזאת למקומות שהיא היתה בהן פעם. אני סומך עליך שתהפוך אותנו שוב לקבוצה ולא לשחקנים בודדים".

אתמול נודע כי בעת האחרונה פעילים במפלגת העבודה הפעילו לחץ כבד על כבל ומרגלית שלא להציג את מועמדותם ולתמוך בהרצוג במירוץ לראשות המפלגה. “זה לא סוד שהיו לי את האמביציות שלי”, אמר הבוקר ח”כ אראל מרגלית. “אחד הדברים המאתגרים בפוליטיקה כאיש ציבור זה דווקא לבוא עם הדרייב שלך, אבל לדעת לשים את האגו בצד בשביל מטרה גדולה יותר. מפלגת העבודה בעת האחרונה התרחקה מציבור גדול של אנשים ששיכים לבית שלה. היא נכשלה בכמה מובנים עיקריים תחת הנהגתה של יחימוביץ’. היא איבדה את האמירה המדינית שתהווה אלטרנטיבה עכשווית. ברמה הכלכלית ליחימוביץ’ יש זכויות גדולות כמי שהביאה אמירה חברתית ואת הכעס בעם למרכז המפה הפוליטית. אבל אלטרנטיבה לא בונים מכעס אלא מתקווה. הדבר השלישי הוא פילוג שהובילה יחימוביץ’ בתוך המפלגה, שמותיר ערבים ודרוזים מחוץ לשיח המרכזי במפלגה".

חברי הכנסת מיקי רוזנטל ונחמן שי הודיעו הבוקר על תמיכתם ביחימוביץ'. שי אמר כי ״מתוך הכרות עמה ולאור תפקודה, הגעתי למסקנה כי נכון להעניק לשלי מנדט מחודש להוביל את מפלגת העבודה. אני שותף למסר האידיאולוגי-ערכי שלה הן בתחום המדיני והן בתחום החברתי-כלכלי. זאת הדרך הנכונה למדינת ישראל כיום. מפלגת העבודה יוצאת למערכת בחירות וצריך להבטיח כי תסיים אותה מאוחדת וערוכה למאבקים הבאים״.

לצד שי ורוזנטל, הודיעו חברי הכנסת סתיו שפיר ומשה מזרחי על תמיכה ביחימוביץ' וח"כ מיכל בירן מונתה ליו"ר מטה יום הבחירות שלה. ככלל, יחימוביץ’ נהנית כיום מתמיכה רחבה יחסית במפלגה. למרות הכשלון בבחירות לכנסת, היא הצליחה לגבש תמיכה בוועידת המפלגה להחלטתה לקיים את הבחירות הפנימיות בנובמבר, חרף התנגדותם של הרצוג, כבל ומרגלית. על פי ההחלטה, יום הבחירות ייערך ב-21 בנובמבר ורק חברי מפלגה שהתפקדו עד ה-21 במאי יוכלו לקחת בהן חלק. המשמעות היא שעד יום הבחירות לא יוכלו המתמודדים לגייס מתפקדים חדשים שיתמכו בהם.

עם הגיעו של מועד הגשת המועמדות לתומו היום ב-18:00 התברר כי לצד יחימוביץ' והרצוג יתמודדו על התפקיד שני חברי מפלגה נוספים - אלון גלעדי ותומר ישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ