יאיר לפיד: "איבדתי את מקומי כמאמי הלאומי"

בראיון ל"ידיעות אחרונות" מודה שר האוצר כי הפר את הבטחת הבחירות שלא יפגע במעמד הביניים וטוען כי אילו היה עושה אחרת, "המדינה היתה פושטת רגל"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

"אף פעם לא הייתי יותר שלם עם עצמי ועם מה שאני עושה", אומר שר האוצר יאיר לפיד, בראיון ל"ידיעות אחרונות" שמתפרסם היום (שישי). לפיד מנסה להסביר את פעולותיו מאז נכנס למשרד האוצר וטוען שלא ידע על עומק הגירעון בתקציב המדינה לפני שנכנס לתפקיד. "הבטחתי משהו על בסיס העובדות כפי שהכרתי אותן - וכל המדינה חשבה שהיא מכירה אותן, והתברר שהן אחרות - אז לא שיקרתי". 

על הגירעון אומר שר האוצר כי "זה מתגלגל כמו אוברדרפט. בשנה הבאה, אם לא הייתי עושה את מה שעשיתי, הגירעון היה עולה ל-66 מיליארד שקל ובשנה אחרי זה כל העסק הקרוי מדינת ישראל היה פושט רגל ונגמר".

באשר לביקורת על הפגיעה שלו במעמד הביניים אומר שר האוצר: "יכולתי להגיד: חבר'ה, אני לא מוכן לעשות את הקיצוץ הזה, והממשלה היתה נאלצת לעשות את זה בדרך אחרת והיתה לוקחת הרבה יותר". לדבריו, "אני הכרחתי אותה, לראשונה, להגיע אליך אחרון ולא ראשון". עם זאת, לפיד מודה שהוא הפר את ההבטחה מקמפיין הבחירות שלו שלא לפגוע במעמד אליו משתייכים רוב בוחריו ולא להעלות מסים. "זו ההבטחה היחידה שהפרתי", הוא אומר, "וגם אותה אני עוד אקיים, כי אני אוריד את המסים האלה".

לפיד בכנסת, לפני כחודשצילום: מיכל פתאל

באשר למקרה שבו לכאורה השווה לפיד את מאוכזבי מפלגתו לכלבים מסוג שנאוצר אמר שר האוצר כי "השנאוצרים היו דימוי". לדבריו, "לא השוויתי אף אדם לשנאוצר. כתבתי: 'מסתכלים במבט של שנאוצר שנשכח בגשם'. אם בכלל, זה מכמיר לב ומעיד שאני מבין את הכעס. אז הכותרת היא שאני 'משווה אנשים לשנאוצרים'. לא השוויתי".

לשאלה "מה איבד בשנה הזו" השיב לפיד כי הוא איבד "את האופציה לחברים חדשים. אני כמו בחורות נורא יפות בגיל 17, שאף פעם לא יודעות למה אנשים הם ידידים שלהן. ככה בר רפאלי בטח הרגישה בגיל 17. ואיבדתי כמובן את מקומי כמאמי הלאומי, אבל אני לא בטוח שהייתי מאמי לאומי, אני חושב שזו היתה אגדה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ