עימות בקואליציה סביב מינהלת הזהות היהודית: "כלי להטפה דתית"

מחר תובא לאישור הממשלה הקמת המינהלת, שיזמה הבית היהודי. לבני מתנגדת להכפפת הגוף למשרד הדתות וטוענת: "ברור שזה מהלך פוליטי"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מינהלת הזהות היהודית, שהקמתה תובא מחר (ראשון) לאישור הממשלה, מעוררת מתיחות בין סיעות הקואליציה בשל הכפפתה הצפויה למשרד הדתות. שרת המשפטים ציפי לבני, המתנגדת למהלך, טוענת כי המינהלת תשמש כלי שרת לקידום הדת על פי הלאום.

המינהלת, שדבר הקמתה נקבע בהסכם הקואליציוני שבין הבית היהודי לליכוד, אמורה לפעול "לקידומה וחיזוקה של הזהות היהודית בקרב ציבורים שונים בחברה, ולצורך הגברת התודעה וההזדהות בקרב החברה הישראלית עם מרכיבי היסוד של הזהות היהודית ושל המורשת היהודית העולמית". היחידה צפויה ליזום מגוון רחב של פרויקטים, בהם, בין היתר, מפגשי זהות יהודית שבועיים לסטודנטים ותוכניות בר ובת מצווה.

השרה לבני אמרה השבוע כי המינהלת צריכה היתה לקום בכפיפות למשרד החינוך. לדבריה, "חיזוק הזהות היהודית היא דבר חשוב מאוד בעיניי, אבל רק אם זה נעשה במובן הלאומי ולא במובן הדתי. אסור שהמשימה הזו תופקד בידי המשרד לשירותי דת, אלא באחריות מערכת החינוך הממלכתית. מאחר שמדובר בהסכם קואליציוני ברור גם שזהו מהלך פוליטי, שכל מטרתו להיות כלי לאינדוקטרינציה דתית מטרידה".

בנט ולבני בישיבת ממשלה. שרי יש עתיד הודיעו כי יתמכו בהקמת המינהלתצילום: אמיל סלמן

לעומת לבני, שרי יש עתיד ובראשם שר האוצר, יאיר לפיד ושר החינוך, שי פירון - שרבים מתחומי המינהלת יהיו קשורים בפעילות משרדו - תומכים במהלך. במסמך שהועבר לשרי הממשלה לקראת הישיבה מחר הבהירו לפיד ופירון כי אינם מתנגדים להקמתה של המינהלת בכפיפות למשרד הדתות - כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני עם בת בריתם, הבית היהודי. בהצעת המחליטים להקמת המינהלת נכתב כי בעניינים שהשר המופקד עליהם הוא שר החינוך, לרבות מוסדות חינוך, מכינות קדם-צבאיות, תנועות הנוער ומתנ"סים, לא ייעשו פעולות ביוזמת המינהלת, אלא באישור משרד החינוך.

מדוע צריך להקים את המינהלת החדשה? בדפי ההסבר שהועברו לשרים מתואר ההיגיון שמאחורי המהלך כך: "הישראלי הממוצע רוצה לאהוב יותר את מולדתו, את עמו ואת מורשתו ההיסטורית היהודית אבל בפועל ישנם פערי ידע, חוסר בהיכרות של הדור הצעיר עם ההיסטוריה והמורשת היהודית וקיים קושי לחבר את הנוער לערכים ציוניים ישראליים ויהודים". עוד נכתב כי "היחידה תעסוק ביצירת תשתית שתאפשר לכל ישראלי להיפגש עם מקורות המורשת היהודית באופן נגיש, מעניין ומשמעותי. ביצירת תשתית למפעלים חינוכיים וקהילתיים שיביאו למפגש חי ומשמעותי של הציבור הרחב עם המורשת והמסורת היהודית, ובפיתוח וטיפוח חשיבה מנהיגותית בקרב גופים ציבוריים ופרטיים על בסיס עקרונות המורשת והתרבות הישראלית".

לא מדובר בעימות הראשון בין ראשי התנועה והבית היהודי. מאז כינון הממשלה התגלעו בין השניים חילוקי דעות עקרוניים, גם בסוגיות דת ומדינה. כך, הודיעה לבני לבנט כי לא תאפשר לו לתקן תקנות חדשות בנוגע להסדרת התפילה בכותל המערבי במסגרת מהלכי פשרה שניסה לגבש לתפילת נשות הכותל. בהמשך תקעה טריז ביוזמת המהפכה בשירותי הדת עליה הצהירו בנט וסגנו במשרד הדתות, אלי בן דהן, כתגובה להחלטת הבית היהודי לעכב את "חוק שטרן" שהגיש חבר מפלגתה של לבני אלעזר שטרן להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל.

גם בתחום המדיני התעמתו שני השרים: בתגובה לדברי בנט, שהמשיל את הסוגייה הפלסטינית לרסיס בישבן, הודיעה שרת המשפטים כי תוסיף להוביל את התהליך המדיני. "אנחנו נמצאים כאן כדי לשמור על הבית היהודי. לא מפלגת הבית היהודי, אלא המדינה", אמרה אז. עוד לפני כן, כאשר לבני התייחסה לניסיון לחדש את התהליך המדיני בוועדת חוץ וביטחון, הטיחו בה חברי הבית היהודי כי עמדתה אינה מייצגת את הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ