חוק סטרוק נבלם: במקום חקיקה – צו אלוף

בישיבת הממשלה לא נערכה בסופו של דבר הצבעה על החוק. היועץ המשפטי לממשלה, שהזהיר שהחוק עשוי להתפרש כסיפוח השטחים: זוהי דרך המלך לפתרון הנושא

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

לאחר כמה ימים של לחצים ושינויי כיוון, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו על פשרה בנושא חוק זכויות נשים עובדות ביהודה ושומרון. בישיבת הממשלה שהתקיימה היום לא נערכה הצבעה על החוק ובמקום זאת הוחלט להקציב חודש וחצי עד פתיחת מושב החורף של הכנסת ב-13 באוקטובר כדי לאפשר לאלוף פיקוד המרכז להוציא צו שמשווה את הזכויות שמוקנות לנשים עובדות מעבר לקו הירוק לאלה של נשים עובדות בתוך הקו הירוק.

משמעות הדברים היא שבשלב זה נעצר קידומו של החוק שמכונה חוק סטרוק, על שמה ח”כ אורית סטרוק, והטיפול בנושא יהיה באחריות היועץ המשפטי לממשלה ואלוף פיקוד מרכז כדי למצוא פתרון חלופי שלא בחקיקה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי אם עד פתיחת מושב החורף לא יפורסם צו של אלוף פיקוד המרכז תקודם החקיקה בכנסת.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין אמר בישיבת הממשלה כי "דרך המלך לפתרון הנושא עוברת בצו אלוף ולא בחקיקה", והוא התחייב כי יימצא פתרון הולם עד ה-13.10. וינשטיין הזהיר עוד לפני הישיבה כי לחוק עלולות להיות השלכות בינלאומיות מרחיקות לכת. ״מהבחינה המשפטית, להצטברות של החלת חקיקה ישראלית בעלת אופי טריטוריאלי באזור, עשויות להיות השלכות במישור המשפט הבינלאומי. בהקשר זה יכול שלקידומן של הצעות חוק כגון זו תהיינה השלכות רוחב. עד כה הכנסת הגבילה ככלל את חקיקתה ביהודה ושומרון לענייני תחולה אישית ישירה על אזרחי מדינת ישראל, בעניינים הנוגעים בעיקרם למיסוי, דין פלילי, שירות בטחון, בחירות וכיוצא באלה”.

היועמ"ש וינשטיין, בחנוכת בית המשפט המחוזי בלוד בשנה שעברהצילום: ניר קידר

במהלך הישיבה שהתקיימה היום התנהלו חילופי דברים קשים בין יו”ר הבית היהודי נפתלי בנט וחבר מפלגתו שר השיכון אורי אריאל לבין השרים יעקב פרי וציפי לבני. בנט איים במהלך הישיבה כי אם לא יקודם החוק מיד הוא ישים על שולחן הכנסת הצעת חוק כוללת שתעסוק “בכל העיוותים והאפליה כלפי תושבי יהודה ושומרון”. השר אורי אריאל תקף בחריפות את לבני ופרי וטען כי הם מכניסים לנושא את האג’נדות המדיניות שלהם. אריאל אף תקף פקידי משרד המשפטים שהשתתפו בדיון והאשים אותם באי פתרון הבעיה במשך עשר שנים.

השר יעקב פרי שהגיש את הערר נגד על החלטת ועדת השרים לחקיקה לאשר את החוק אמר בישיבת הממשלה כי החוק של חברת הכנסת אורית סטרוק הוא ניסיון לבצע סיפוח זוחל של שטחים עליהם מתקיים משא ומתן מדיני. לדבריו, "נוסח הצעת החוק מכיל בצורה גורפת את הדין הישראלי על יהודה ושומרון ולפיכך יש לו השלכות מרחיקות לכת. המהלך ייתפש על ידי בני בריתנו בעולם ועל ידי הפלסטינים כניסיון לספח את השטחים ויאותת לעולם כולו כי ממשלת ישראל מקיימת משא ומתן בחוסר תום לב".

להחלטה האחרונה של ראש הממשלה קדמו מספר שינויי עמדה מצד נתניהו: לאחר שאתמול בערב (שבת) התכוון נתניהו לקיים דיון בלבד שלא יכלול הצבעה, הבוקר נראה היה שנתניהו החליט על קיום הצבעה. אבל, כאמור לבסוף עמדתו של וינשטיין התקבלה ונתניהו החליט לנסות את הפתרון הצבאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ