נתניהו על פסילת חוק כליאת המהגרים: נמשיך לטפל בתופעת ההסתננות

במפלגות השמאל ובארגוני זכויות אדם בירכו על החלטת שופטי בג"ץ, בעוד בימין תקפו; ח"כ רגב: "ביהמ"ש גזר חיי פחד וחשש על תושבי דרום ת"א"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בארגוני זכויות האדם ובשמאל מברכים על החלטת בג"ץ היום (שני) לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות. מנגד, תושבים בדרום תל אביב ובתנועות הימין מותחים ביקורת על פסק הדין ואומרים כי השופטים הפקירו את אזרחי ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בהתייחס לפסיקה כי הוא נחוש להמשיך ולהוביל את פעולות הממשלה לטיפול בתופעת ההסתננות. "לצד כיבוד החלטת בג"ץ, אני מתכוון למצוא יחד עם שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה דרכים שיתיישבו עם הפסיקה ויאפשרו את מימוש המדיניות הנחושה שלנו שבלמה את ההסתננות והשיבה כבר אלפי מסתננים", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי "בזמן שמדינות רבות בעולם מתמודדות עם תופעת ההסתננות, אנחנו בלמנו אותה ובחודש שעבר לא חצה את גבולנו הדרומי אפילו מסתנן אחד. תוצאה זו הושגה בזכות מכלול האמצעים שנקטנו ובהם הקמת הגדר בגבול הדרום. אני נחוש להמשיך ולהוביל את פעולות הממשלה לטיפול בתופעת ההסתננות".

מהגרים אפריקאים במתקן כליאה בנגב, ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ

שר הפנים, גדעון סער, אמר בתגובה כי "על פניו, פוגע פסק הדין ביכולת של ישראל להתמודד עם הסתננות בלתי חוקית לשטחה. ישראל היא מדינת חוק ואנו נלמד את פסק הדין כדי לבחון את הדרכים להגן על האינטרסים הלאומיים של ישראל ואזרחיה, לרבות הסדר חקיקתי חלופי חדש". נראה כי סער כיוון בתגובתו להערתו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, לפיה יש לכנסת אפשרות לחוקק חוק מידתי יותר, שיאפשר כליאת מהגרים לתקופה ממושכת יותר משלושה חודשים, כפי שקובע חוק הכניסה לישראל.

עורכי הדין יונתן ברמן וענת בן–דור, שהיו בין מגישי העתירה לבג"ץ מסרו בתגובה להחלטה כי "בית המשפט העליון קבע היום את המובן מאליו. מעצר מינהלי של מבקשי מקלט אינו יכול לשמש כאמצעי הרתעה. יש להצר על כך שהמדינה כלאה במשך שנה וחצי בתנאים בלתי ראויים אלפי אנשים שמלכתחילה לא היתה כל הצדקה למעצרם. אנו מקווים שמעתה המדינה תשכיל להבין כי מדובר בבני אדם וכי יש להתייחס אליהם ככאלה, ולהעניק להם זכויות".

גם ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים, הצטרפה לברכות: "מסתבר שאי אפשר לכלוא בני אדם חפים מפשע לשלוש שנים ללא משפט - לא הפתעה גדולה לכל מי שחי בעולם המערבי, כן הפתעה גדולה לממשלת ישראל. אני מברכת על החלטת בית המשפט העליון לעצור בקול גדול ופה אחד את החקיקה האנטי-דמוקרטית של הממשלה, שרומסת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו אבל גם את כל הערכים שהחברה הישראלית מושתתת עליהם, ומקווה שזו רק תחילתה של דרך ארוכה לביטול המדיניות האכזרית והלא קבילה בה נתקלים כיום מבקשי המקלט שבינינו".

ח"כ דב חנין (חד”ש), שהיה ממובילי המאבק בכנסת נגד החוק, אמר כי "הגיע הזמן לשינוי כיוון אמיתי. פליטים ומבקשי מקלט אינם עבריינים. כל עוד הם נמצאים בארץ אין להמשיך ולרכזם, ללא זכויות, בשכונות המוחלשות ביותר של דרום תל אביב וערים אחרות. כל עוד הם נמצאים בארץ ולא יכולים לחזור לארצות מהן הם ברחו, צריך לבדוק לעומק את בקשות המקלט שלהם ולאפשר להם לעבוד כאן באופן חוקי ובמקביל - להפסיק מיד לייבא עובדים זרים חדשים לישראל. הגיע הזמן לעשות זאת: להפסיק להפריח סיסמאות ריקות של שנאה, לקבוע תוכנית שיקום מיידית לשכונות הדרום, להתייחס למבקשי המקלט כבני אדם ולהתייחס לעצמנו כחברה אנושית". 

שרת המשפטים, ציפי לבני, מתחה ביקורת על מה שהגדירה כ"השתלחות" בבג"ץ, ואמרה כי "בבעיית המסתננים הבלתי חוקיים צריך לטפל בכלים חוקתיים, ועל בג״ץ צריך להגן מפני ניסיונות בלתי ראויים להחלישו. בדמוקרטיה מותר לחלוק ולמתוח ביקורת עניינית על החלטות בג״ץ, אבל לא להשתלח ולהתלהם בו באופן שפוגע במעמדו המיוחד והחיוני במשטר דמוקרטי. אתנגד לכל ניסיון לנצל את הפסיקה שהתקבלה היום פה אחד ובהרכב של תשעה שופטים, כדי להחליש את בית המשפט העליון”.

ח״כ ראובן ריבלין (ליכוד), אחד המתנגדים הבולטים לחוק, אמר כי ״לא טוב שבג״ץ מתערב בחקיקת הכנסת, אך גם הכנסת צריכה להיות זהירה בהחלטותיה ולא להשאיר חקיקה עמומה לבחינת בג״ץ״. ריבלין, שכיהן כיו״ר הכנסת בעת אישור החוק, אמר: ״הזהרתי אז שאישור חוק זה במתכונתו הנוכחית עלול להזמין את התערבות בג״ץ והצעתי הסדרים חלופיים שיעמדו במבחן החוקתיות ויגשימו את מטרות החקיקה. לצערי עמדתי לא התקבלה, ושוב אנו נגררים לפגיעה בהפרדת הרשויות״.

יו”ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ, אמרה כי “בג”ץ שב והציב רף מוסרי לאומי ברור ומדוייק. חוק המסתננים סתר עמוקות את היותה של ישראל מדינה דמוקרטית, והמצב שבו הותר לעצור אדם לשלוש שנים אך ורק מתוקף החלטה מנהלית שרירותית, סתר זכויות אדם בסיסיות”.

יו"ר מר"צ, זהבה גלאון, בירכה אף היא על הפסיקה ואמרה כי "בג"ץ הסיר כתם שחור ומכוער מהדמוקרטיה הישראלית, כשהחליט לפסול את החוק שמאפשר לכלוא מסתננים ומבקשי מקלט בלי משפט. זה לא רק הישג ענק לארגוני זכויות האדם והארגונים למען הפליטים, אלא הישג לכל מי שמדינת ישראל יקרה לו". גלאון הוסיפה כי "במקרים בודדים מאוד בג"ץ פוסל חוק, והיום הוא עשה את זה בזעקה רמה, זעקה שממחישה כמה פסול וחסר אנושיות היה החוק הזה, שנכפה עלינו על ידי הרוב העריץ בכנסת”.

מנגד, יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד), תקפה את פסק הדין. "יש שופטים בירושלים אבל הכאב הוא בדרום תל אביב. זו החלטה מנותקת ממה שקורה בשטח. זה יום עצוב לתושבי דרום תל אביב. בית המשפט העליון גזר עליהם לחיות חיי פחד וחשש. העליון בהחלטתו נתן תעודת כשרות לתופעת ההסתננות, וכל מאמצי המדינה שהופנו נגד התגברות זרימת המסתננים ארצה הופכים מיותרים לאור ההחלטה הזו. שופטי העליון גילו אמפתיה רבה לתושבי דרום תל אביב בפסק דינם, המילים יצאו מהלב, אבל אלו רק מילים יפות שלא ישנו במאומה את המציאות אלא רק יחריפו אותה".

גם יו"ר ועד הפעולה של שכונות דרום תל אביב, חבר מועצת העיר שלמה מסלאוי, הזהיר מפני השלכות פסק הדין. "פצצת הזמן החברתית בתל אביב ובפרט בדרום העיר ממשיכה לתקתק ואנחנו נשארים ללא פתרון”, אמר. “כבר מספר שנים מטרטרים אותנו בין המערכת הפוליטית, בתי המשפט, מערכת אכיפת החוק והשירותים העירוניים, ולא נראה באופק הפתרון שיבטיח את ביטחונם של תושבי הדרום ואת הרווחה לכלל התושבים. כמי שמייצג חלק גדול מהתושבים שמרגישים מיואשים וחסרי אונים, אני קורא לראש הממשלה ולשרים הרלוונטיים להציע פתרונות מידיים, שיעברו גם את המבחנים המשפטיים, ויביאו רווחה וביטחון לתושבים".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, אמר בתגובה כי ״אני מצר על פסיקת בג"ץ בעניין התיקון לחוק המסתננים. הפסיקה אינה מאפשרת למדינת ישראל להילחם כראוי בתופעת ההסתננות הבלתי חוקית של מאות אלפי מהגרי עבודה לתוככי ישראל. מדינת ישראל נלחמת על זהותה היהודית ועל שמירת הרוב הדמוגרפי שלה ופסיקת בג"ץ היום כובלת את ידי המדינה ופוגעת במאמצי הממשלה למגר את התופעה. אנו נמשיך למצוא דרכים יצירתיות להוציא את מסתננים מישראל ולשמור על מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית”.

יו”ר סיעת הבית היהודי, ח”כ אילת שקד, מתחה ביקורת על השופטים. לדבריה, “נפעל בכל האמצעים החוקתיים העומדים לרשותנו על מנת לרסן את בית המשפט ולחזק את מעמדה של הכנסת, לרבות שינויים מתבקשים בחוקי היסוד והכנסת פסקת התגברות לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו”. הוא הוסיפה כי “בית המשפט בחר, שוב, להתעלם מהמציאות בשטח וממצוקתם של אזרחי ישראל הסובלים באופן קשה מתופעת ההסתננות הבלתי חוקית מאפריקה, לטובת אג’נדה מנותקת פסאדו-הומנית על גבם של תושבי אילת, ערד, שדרות ודרום תל אביב”.

יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין, אמר כי ״ביהמ״ש העליון שבר היום שיא חדש של הפקרות בהחלטה מטורפת אשר תהפוך את ישראל ממדינה יהודית למדינת כל מהגריה. הכנסת חייבת לשוב ולחוקק את החוק, ולשים סוף לאקטיביזם של בג״ץ הנעשה בחוסר סמכות מוחלט”.

ח"כ אלי ישי (ש"ס), שכיהן כשר הפנים בעת חקיקת החוק אמר כי "להחלטה בדבר ביטול חוק המסתננים תהיה אחריות לאובדן הרוב היהודי והזהות היהודית. בכוונתי לקדם במהרה הצעת חוק חדשה, אשר תחליף את החוק הקיים ותבטיח הישרדותה של ישראל כמדינת הלאום היהודי.

החוק שפסל בג"ץ נחקק בינואר האחרון, בשלהי ימיה של הכנסת הקודמת, חרף ביקורת נוקבת של היועץ המשפטי לכנסת, עו”ד איל ינון. 37 תמכו בחוק לעומת 8 בלבד שהתנגדו לו. “הוראה כזו הינה חריגה ביותר, שכן במדינת ישראל אין כיום אפשרות משפטית להחזיק אדם לאורך שנים במשמורת, ולשלול את חירותו, מבלי שהועמד לדין והוכחה אשמתו בהליך שיפוטי”, אמר היועץ המשפטי לכנסת, עו”ד איל ינון, בחוות דעת שהציג בוועדת החוקה.

על פי החוק, רק במקרים חריגים יוכל הממונה על ביקורת הגבולות לשחרר את המסתנן לפני תקופה זאת, אך יוכל לשחרר את המסתננים על פי שיקול דעתו בתום התקופה. “על מנת שהוראת השעה תעמוד באמות מידה חוקתיות מינימאליות, אין להותיר את השחרור לאחר שלוש שנים לשיקול דעת הממונה, אלא יש לקבוע הוראה מחייבת לפיה, ככלל, בחלוף שלוש שנים ישוחרר המסתנן”, אמר ינון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ