שעות לאחר הרג החייל, נתניהו הורה "לפעול לאלתר" לאכלוס בית המכפלה

לפני כשנה וחצי אוכלס הבית בחברון ופונה זמן קצר אחר כך בעקבות חשד בעניין כשרות רכישתו; עד עתה לא הוסדר ההיתר וביצוע החלטת נתניהו תלוי בכך

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הלילה (ראשון) "לפעול לאלתר" לאכלוס "בית המכפלה" בחברון, בית מגורים שהיישוב היהודי טוען שרכש ונמצא בסמוך למערת המכפלה. בהודעה שפורסמה בדף הפייסבוק הרשמי של ראש הממשלה כתב נתניהו כי "מי שינסה לעקור אותנו מעיר אבותינו ישיג את ההפך. נמשיך ביד אחת להילחם בטרור ולפגוע במחבלים, ונמשיך ביד השניה לחזק את ההתיישבות".

בראשית אפריל 2012, ערב פסח, נכנסו מתנחלי חברון לבית. חברת "אלעיידון ללקראת", בבעלות אסף נחמד מטלמון, הציגה מסמכים כאילו רכשה את הבית. במנהל האזרחי החליטו שהמסמכים בעייתים ונפלו פגמים בשרשרת הרכישה, ולא נתנו היתר לעסקה. לפי הצווים הצבאיים בשטחים, כל עסקת נדל"ן מחויבת בהיתר מראש מהמפקד הצבאי. בעקבות כך, הורה שר הבטחון לפנות את הבית.

מאז, מנהל היישוב היהודי בחברון מאבק משפטי כדי להכיר ברכישה. שר הבטחון משה יעלון הבטיח להם בעבר כי אם הרכישה תוכר ככשרה, הם יקבלו את אישור הדרג המדיני. בחודש יוני האחרון הורתה ועדת העררים לדון מחדש בבקשת הרישום. בניגוד לפרסומים, ועדת העררים לא קבעה כי העסקה כשרה, אלא מתחה ביקורת על האופן שבו המנהל דחה את הבקשה הראשונה. הוועדה הורתה "לשקול מתן היתר עסקה בהתאם לאמות המידה שנקבעו בהחלטה" ו"לתת הזדמנות ראויה לספק הסברים מניחים את הדעת... ולשוב ולשקול העברת הבקשה לקבלת היתר עסקה לרשות המוסמכת ולהמציא את נימוקי ההחלטה". 

רק לאחר תום ההליך הבירוקרטי הזה, יוכלו ראש הממשלה או שר הבטחון לתת את היתר העסקה ולאפשר כניסה לבית. מהודעת ראש הממשלה לא ניתן ללמוד מה לוח הזמנים למתן ההיתר. אמש הבהירו ביישוב היהודי בחברון כי יאכלסו את הבית רק לאחר שיינתן ההיתר הרשמי.

הודעת ראש הממשלה פורסמה לאחר שהיום בצהריים חייל צה"ל נהרג בתקרית ירי סמוך למערת המכפלה שבחברון. החייל, סמל ראשון גל (גבריאל) קובי (20) מטירת הכרמל, נורה ככל הנראה על ידי צלף. כוחות גדולים של צה"ל הגיעו לאזור מיד לאחר הירי. בעקבות אירוע פינו כוחות הביטחון את המתפללים הרבים שהיו במערת המכפלה, והוטל סגר על העיר חברון.

שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט פנה הערב למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ולשר הביטחון משה יעלון וביקש מהם לאשר עוד הלילה את ההיתר לכניסת היהודים לבית המכפלה. מלשכתו של בנט נמסר: ״אנחנו יודעים לבנות ולהתיישב. לא להרוג. זוהי התשובה הציונית ההולמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ