הרב עובדיה יוסף מורדם ומונשם, "הרופאים נלחמים על חייו"

סגן מנהל הדסה עין כרם מסר אחר הצהריים כי מצבו של הרב בן ה-93 קשה, אך הדגיש כי הוא אינו מצוי בסכנת חיים מיידית

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מצבו של הרב עובדיה יוסף קשה והרופאים נלחמים על חייו, כך נכתב בשעות הצהריים (שלישי) בחשבון הפייסבוק של בית הרב. מוקדם יותר היום נמסר מבית החולים הדסה עין כרם, שבו אושפז הרב בתחילת השבוע, כי מצבו של הרב קשה אך יציב. בתום הערכה שקיים הצוות הרפואי המטפל ברב הוחלט לתת לו תוספת של תרופה לתמיכה בלחץ הדם.

סגן מנהל הדסה עין כרם, פרופ' יעקב נפרסטק, מסר אחר הצהריים עדכון על ההידרדרות במצב הרב, ואמר כי הוא סובל מכשל של מספר מערכות בגופו ונמצא בסכנת חיים אך לא מיידית. "מצבו קשה, הוא מורשם ומונשם ונזקק לסיוע תרופתי", אמר נפרסטק, "אנחנו עושים הכל ומקווים לטוב". לדברי נפרסטק, כל בני המשפחה של הרב  נמצאים אתו. 

נשיא המדינה שלח אתמול ברכת רפואה לרב עובדיה יוסף. "אני מתפלל שישוב לאיתנו בהקדם האפשרי", אמר. "הרב הוא מורה דרך לעם שלנו ואדם יקר מאוד".

לאחר שאתמול התדרדר מצבו, הבוקר אמר מנהל בית החולים הדסה עין כרם, ד"ר יובל וייס, כי מצבו של הרב התייצב. בראיון בגלי צה"ל אמר וייס כי "עבר לילה יציב ושקט על הרב. חלה התייצבות במצבו. אפילו שיפור קל מאוד. אני לא חושב שבמהלך היום הוא ינותק ממכונת ההנשמה". כעת נראה כי חלה החמרה נוספת במצב.

בעשרות אתרים בישראל ובעולם, שמחות בית השואבה המיוחדות לחול המועד סוכות הפכו אמש לתפילות המוניות להחלמתו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס. בתנועה הספרדית ובקרב ציבור של מאות אלפים בעולם גברה אתמול (שני) הדאגה עקב החמרה במצב בריאותו של מנהיג התנועה זאת לאחר שהוחלט לפנות ערב להרדימו ולהנשימו בשל בעיות בתפקוד הריאות.

מאז יום ראשון, אז אושפז, עבר הרב בן ה-93 סדרה של טיפולים דחופים בבית החולים – דיאליזה בשל כשל בתפקוד הכליות והשתלת קוצב לב זמני – עד שאתמול הוחלט גם להנשימו. מבית החולים נמסר, כי חיבורו למכונת הנשמה ייצבה את מצבו, וכי אין הידרדרות בשאר המדדים בגופו של הרב.

סביב מיטתו בבית החולים התקבצו אתמול חלק מילדי הרב, בהם הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, וכן יו"ר ש"ס אריה דרעי, שקרא לציבור בבכי בשידורי הרדיו החרדי "לקרוע שערי שמיים בתפילות". דרעי הוציא מוקדם יותר הודעה לתקשורת ובה קרא "לכל אחד ואחת, דתיים וחילונים, להתאחד בשעה זו ולהתפלל לרפואתו והיושב במרומים לא ישיב ריקם תפילות רבים". הרב יצחק יוסף וקבוצה של רבני ש"ס שהתכנסו סביב מיטת הרב הוסיפו את השם "חיים" לרב עובדיה, כסגולה להחלמתו.

פרופ' דן גילון, מנהל יחידה במערך הלב בהדסה, המשמש כקרדיולוג המלווה של הרב, אמר ל"הארץ" כי הכוונה היא להמשיך להרדים ולהנשים את הרב במשך יום או יומיים לפחות. לדבריו, הוחלט להנשים את הרב בשל קושי נשימתי, ועם זאת מדובר בהליך שאותו הגדיר "מניעתי ו"נינוח" ולא אקט של חירום.

הוא סיפר, כי הרב עודכן בכוונה ולהנשים אותו. "ההחלטה של הצוות היתה שצריך להנשים אותו ברמה כמעט מניעתית", אמר גילון. "רצינו להקל עליו לנשום, כהליך אלקטיווי מניעתי וכמובן לא כחלק מהחייאה. זו הנשמה טכנית שבוצעה ללא קושי על ידי צוות הטיפול נמרץ במחלקה הפנימית. הוא מורדם ומונשם, ואנחנו כבר יודעים מכל מיני מדדים שזה עזר לו. בסך הכל, בתוך המצב הלא כל כך טוב, מצב הרב הוא יציב".

בתשובה לשאלה אם נשקפת סכנת חיים לרב, השיב פרופ' גילון כי "בגיל הזה ועם המחלות שישנן לרב, החמרה, גם קיצונית, תמיד יכולה להיות. אבל הצד העיקרי הוא שהוא הונשם בצורה נינוחה, ולחצי דם טובים. זה היה בצורה מאוד לא סוערת לכן אנחנו מקווים שעם הייצוב וההרגעה שלו אז אני מקווה שהוא יכול לצאת מזה. אני מאוד נזהר ממתן צפי. הכל לאט ובזהירות. מניח שאנחנו נראה מה מצבו ביום יומיים הקרובים ולפי זה נחליט מה הלאה. קרוב לוודאי שהוא יורדם ויונשם בפרק הזמן הזה". עוד סיפר, כי לאחר החיבור למכונת ההנשמה הוא הציע לבני המשפחה כי חלקם יחזרו הביתה לנוח. "זה מתמצת את זה: אמרנו למשפחה זה הזמן לנוח בבית, לפחות חלקכם, בבית וכשנצטרך לעורר אותו נקרא לכם. אנחנו יודעים שעשינו את מה שצריך לעשות במצב הזה".

במקומות רבים בישראל ובחו"ל נערכו תפילות לשלומו של הרב, ולפנות ערב נערכה עצרת תפילה מרכזית ברחבת הכותל המערבי בהשתתפות רבני ש"ס. חלק מאירועי החג בציבור החרדי, בהם שמחת בית השואבה, בוטלו בשל מצב הרב, ובעשרות מקומות – גם בציבור החרדי האשכנזי והציבור הדתי-לאומי - נעצרו החגיגות כדי לשאת תפילה לשלום הפוסק הספרדי שאין בכיר ממנו. תחנות הרדיו החרדיות שידרו במשך כמה שעות בגל פתוח, עם עדכונים מבית החולים, שיחות עם רבנים ואמירת פרקי תהילים.

לפני כשבוע מלאו לרב 93 שנה. מצבו הרפואי הידרדר בחודשים האחרונים במהירות, והוא אושפז לסירוגין בבית החולים בשל בעיות רב מערכתיות. הוא אושפז בין היתר בשל בעיות בלבו, זיהום בגופו, בעיות בכליות, בריאות ובעיות גב. הוא נותח פעמיים ועבר פרוצדורות רפואיות מרובות. מאז אתמול הוא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ פנימית. חרף מצבו הרעוע, בשבוע שעבר הוא הובא בין האשפוזים לבית הכנסת יוחנן בן זכאי ברובע היהודי, שם נערך טקס ההכתרה של בנו הרב יצחק יוסף כרב הראשי הספרדי לישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ