נתניהו "קבר" את הצעת חוק של ח"כ סטרוק להחלת חוק ישראלי בגדה המערבית

הח"כית מהבית היהודי ביקשה לקדם חוק המעניק הגנות לנשים עובדות, אך משמעות המהלך היתה החלת החוק הישראלי על מאות אלפי פלסטיניות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע לשרי הממשלה כי הוא מוריד סופית מסדר יומה של הממשלה את הצעת החוק הפרטית של ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) שכללה החלה של חלק מהחוק הישראלי על הגדה המערבית. נתניהו החליט כך לאחר שאלוף פיקוד המרכז חתם על צו מיוחד שהסדיר את העניין.

מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, שיגר ביום חמישי מכתב לשרי הממשלה שבו עדכן אותם על כך שאלוף הפיקוד חתם על צו "המאמץ את הוראות חוק עבודת נשים במסגרת תחיקת הביטחון באזור יהודה ושומרון". מנדלבליט הוסיף במכתב כי אם תחליט ח"כ אורית סטרוק או כל גורם אחר בכנסת לקדם את הצעת החוק למרות צו האלוף, "עמדת הממשלה תהיה להתנגד להצעת החוק".

הצעת החוק של ח”כ אורית סטרוק קוראת להחיל את חוק עבודת נשים גם על ההתנחלויות. החוק מעניק הגנות שונות לאשה העובדת ובכלל אלה קובע כי זו תזכה להגנה מפני פיטורים בעת הריונה, חופשת הלידה ובמשך תקופה נוספת של ששים ימים לאחר החופשה. כמו כן, שומר החוק על זכויותיהן של נשים העוברות טיפולי פוריות ועל זוגות המעוניינים לאמץ ילד ונאלצים בשל כך להיעדר מעבודתם.

הצעת החוק של ח"כ סטרוק עוררה סערה בממשלה בחודשים האחרונים. סטרוק וחבריה למפלגת "הבית היהודי" הציגו את הצעת החוק ככזו שעוסקת במתן הזכויות הקבועות בחוק הישראלי לנשים שגרות מעבר לקו הירוק. עם זאת, משמעות החוק היתה החלה גורפת של החוק הישראלי על מאות אלפי נשים פלסטיניות שאינן אזרחיות המדינה.

שר המדע יעקב פרי ניהל קמפיין נגד הצעת החוק וטען שמדובר בניסיון לבצע סיפוח זוחל של הגדה המערבית לישראל, דבר שלדבריו ייצור מציאות של מדינה אחת בין הירדן לים. פרי ניסה לבלום את ההצעה בוועדת השרים לענייני חקיקה, אולם אחרי שההצעה אושרה ב-21 ביולי, הוא הגיש ערר והעביר את הנושא לדיון במליאת הממשלה.

בסוף אוגוסט החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו במפתיע להביא את הסוגיה לדיון בממשלה ובכמה כלי תקשורת אף דווח כי הוא תומך בחוק. לקראת הדיון בממשלה ב–1 בספטמבר הבהיר היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כי הוא מתנגד להצעת החוק העשויה להתפרש כסיפוח השטחים לישראל ולגרור "השלכות במישור הבינלאומי".

ויינשטיין המליץ לממשלה לא לקדם את החוק ולהסתפק בצו אלוף שיסדיר את הנושא. למרות לחצים של שרי "הבית היהודי" וחלק משרי הליכוד לקדם את החוק הוחלט לבסוף בישיבת הממשלה להקציב חודש וחצי עד 13 באוקטובר כדי לאפשר לאלוף פיקוד המרכז להוציא צו שמשווה את הזכויות שמוקנות לנשים עובדות מעבר לקו הירוק לאלה של נשים עובדות בתוך הקו הירוק.

השר פרי אמר אתמול כי צו האלוף "בולם ניסיון נוסף לבצע סיפוח זוחל והחלת החוק הישראלי על שטחי יהודה ושומרון שנמצאים במרכזו של משא ומתן מדיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ