ח"כ סטרוק במכתב לנתניהו: צו האלוף ממשיך להפלות נשים בהתנחלויות

בשבוע שעבר הסיר ראש הממשלה את הצעת החוק של סטרוק, "עבודת נשים ביהודה ושומרון", לאחר שאלוף הפיקוד חתם על צו מיוחד להסדרת הנושא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חברת הכנסת אורית סטרוק ממפלגת "הבית היהודי" שיגרה מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו דרשה ממנו להביא להצבעת ממשלה את הצעת החוק שיזמה, "עבודת נשים ביהודה ושומרון". היא העלתה את הדרישה למרות שאלוף פיקוד המרכז כבר חתם על צו המסדיר את הסוגייה. סטרוק טוענת כי נוסח הצו אינו מספק וממשיך להפלות אזרחיות ישראליות שגרות בהתנחלויות.

ביום חמישי הודיע נתניהו לשרי הממשלה כי הוא מוריד סופית מסדר יומה של הממשלה את הצעת החוק הפרטית של סטרוק, שכללה החלה של חלק מהחוק הישראלי על הגדה המערבית. ראש הממשלה החליט להסיר את ההצעה לאחר שאלוף פיקוד מרכז חתם על צו מיוחד שהסדיר את העניין. מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, שיגר ביום חמישי מכתב לשרי הממשלה שבו עדכן אותם כי אם יחליטו ח”כ סטרוק או כל גורם אחר בכנסת לקדם את הצעת החוק למרות צו האלוף, "עמדת הממשלה תהיה להתנגד להצעת החוק".

הצעת החוק של ח"כ סטרוק עוררה סערה בממשלה בחודשים האחרונים. סטרוק וחבריה למפלגת "הבית היהודי" הציגו את הצעת החוק ככזו שעוסקת במתן הזכויות הקבועות בחוק הישראלי לנשים שגרות מעבר לקו הירוק. עם זאת, משמעות החוק היתה החלה גורפת של החוק הישראלי על מאות אלפי נשים פלסטיניות שאינן אזרחיות המדינה. שר המדע יעקב פרי שהתנגד לחוק טען כי מדובר בנסיון "לסיפוח זוחל" של הגדה המערבית.

אורית סטרוק במליאת הכנסת, לפני כשבועייםצילום: מיכל פתאל

סטרוק כתבה לנתניהו שצו האלוף במתכונתו הנוכחית אינו משווה את הזכויות של נשים שגרות בהתנחלויות לזכויות של נשים בתוך הקו הירוק. לדבריה, צו האלוף מבטל את זכותן של אזרחיות ישראליות שגרות בהתנחלויות לפנות לבית דין אזורי לעבודה וקובע שענייניהן יידונו בפני בית משפט לעניינים מקומיים של ערכאה ראשונה. "מדובר בשלילת זכויות במשפט ובאפליה חמורה ביותר של הנשים העובדות ביהודה ושומרון, חסרת הצדקה מכל היבט", כתבה סטרוק לנתניהו.

לדברי סטרוק, צו האלוף לא נותן לאף גוף ממשלתי סמכויות אכיפה ופיקוח על יישום החוק. "בכך למעשה הופך הצו לחסר שיניים, במישור היחסים שבין הממשלה ובין העובד והמעביד", ציינה במכתבה. "בצווים אחרים שהוחלו ביהודה ושומרון, כן נקבעו סמכויות פיקוח. כך למשל בצו בדבר שמירה על המקומות הקדושים, או בצווים העוסקים באיכות הסביבה. שלילת סמכויות הפיקוח היא פגיעה חמורה בשוויון אותו ביקשת ודרשת אדוני ראש הממשלה".

סטרוק מסכמת את מכתבה לנתניהו וכותבת כי הצו אינו נותן מענה מלא להחלטת הממשלה שהתקבלה ב-1 בספטמבר. "אני קוראת לך להעלות להצבעה בישיבת הממשלה הקרובה את הצעת החוק שלי, כפי שהתחייבת", הדגישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ