שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עימות חסר תקדים בין הבית היהודיל"תנועה": חברי הבית היהודי "סימנו" את שרת המשפטים, ציפי לבני, כאחראית על שחרור האסירים הפלסטינים הצפוי השבוע, והפיצו שורה של מסרים בוטים נגדה. בסביבתה של לבני טענו שמדובר בהסתה. במקביל, נער בן 17 ירק שלשום (שישי) בפניו של ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה, בתגובה לביקורת שמתח שטרן בנאום בכנסת נגד הרב דב ליאור. "הוא התקרב למרחק של כ-30 ס"מ פנים אל פנים, אגר רוק בפיו וירק בפניי", שחזר שטרן את התקרית שארעה בתום תפילת שחרית במקום מגוריו. "אספתי כוחות בכדי לא להגיב. הוא חזר ואמר 'זה בשביל הרב דוב ליאור, אפיקורס'". בתנועה קשרו את הביקורת נגד לבני לפגיעה בשטרן. "היריקה בפרצוף של אלוף בצה"ל אלעזר שטרן יצאה מהפה של נפתלי בנט וחבורתו, כמו גם ההסתה השקרית", נמסר מהתנועה.

העימות הנוכחי בין שתי המפלגות התעורר לאחר הפרסום כי הפעימה השנייה בשחרור האסירים הפלסטינים תתרחש השבוע. היום תתכנס ועדת השרים כדי לאשר את רשימת 25 האסירים המיועדים לשחרור. בבית היהודי החליטו להאשים את לבני, הממונה על ניהול המשא ומתן, באחריות למהלך. בהודעה שיצאה מלשכתו של השר נפתלי בנט נאמר כי ״שחרור המחבלים בתמורה לזכות המפוקפקת של ציפי לבני להיפגש עם עריקאת חמור ביותר. עם כל הכבוד, עצירת שחרור הרוצחים חשובה אפילו יותר מהצדקת קיומה של לבני בממשלה".

ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי פרסם בצאת השבת הודעה משלו המשתלחת בלבני. "עדיף את ציפי לבני מחוץ לקואליציה, על פני סכנה לביטחון אזרחי ישראל". מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, גיחך אתמול נוכח האשמות הבית היהודי. "בנט יכול להאשים בשחרור האסירים רק את עצמו. הוא היה זה שהעדיף שחרור אסירים על פני הקפאת הבנייה בהתנחלויות, בתמורה להסכמה פלסטינית לעצור את המהלך החד־צדדי באו"ם. האחריות לשחרור האסירים מוטלת לפתחו".

לבני ובנט במשרד ראש הממשלה, לפני כחצי שנהצילום: אמיל סלמן

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) האשימה את הבית היהודי בהסתה. "כשהדברים האלה באים מפי מפלגה בקואליציה, מפי שרים בממשלה, אל תתפלאו שאיש ימין ירק בפניו של חבר המפלגה שלה, אלעזר שטרן. אל תתפלאו גם אם הדבר הבא יהיה לבני במדי אס אס וחוזה דין רודף על ראשה. ראוי שראש הממשלה בנימין נתניהו, שאך לפני שבוע נשא דברים לזכר יצחק רבין, ימנע משרים בממשלתו לחזור על הטעויות שהוא עצמו עשה". ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד) גינה גם הוא את הפגיעה בח"כ שטרן: "כל תקיפה של נבחר ציבור ופגיעה ביכולתו למלא את שליחותו היא חמורה ובלתי מתקבלת ולא משנה על רקע אילו נסיבות הדבר נעשה".

בסביבתה של לבני מחו אתמול על הביקורת מצד אנשי הבית היהודי. "הבית היהודי הוא שמעדיף בנייה בהתנחלויות על פני כל אינטרס לאומי וביטחוני אחר של ישראל. התנועה, ובראשה לבני, תמשיך להוביל בתאום עם ראש הממשלה את התהליך המדיני כדי להשיג את היעד של שתי מדינות לשני עמים, שזהו אינטרס ישראלי חיוני".

מהבית היהודי נמסר: ״עם כל הכבוד, גם שיחות עם עריקאת הן לא סיבה מספיק טובה כדי לשחרר רוצחים, ובוודאי לא סיבה טובה לנסות לעכב את הצעת החוק למניעת שחרור מחבלים. דמוקרטיה כוללת בתוכה גם הבאה להצבעה של חוקים שלא מתאימים לגברת לבני, כמו חוק נגד שחרור מחבלים, ואם לבני תפסיד בהצבעה - פחות מחבלים יסתבכו ברחובותינו. היא תעמוד בכך״.

גורמים בבית היהודי התייחסו גם לדברי לבני בנוגע לתקרית עם שטר ואמרו ״כשפגעו פיזית בשרים מהבית היהודי לא זכור לנו שהמפלגה יצאה בהסתה נגד גורמים פוליטיים. גם אם הגברת לבני נכנסה ללחץ בגלל שחרור המחבלים היא חייבת לשמור על קור רוח ואחריות לאומית״.

בתוך כך, עדיין לא ברור אם הצעת החוק של ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי, שתאסור על הנשיא להעניק חנינות לאסירים מחבלים, תעלה היום על שולחן ועדת השרים לחקיקה. בצל העימות בין שתי המפלגות, לבני, המשמשת גם כיו"ר הוועדה, צריכה להחליט אם לקדם את הצעת החוק למרות בעיה פרוצדורלית: סטרוק הסירה בשבוע שעבר את בקשתה להעלות את החוק להצבעה, אך חזרה בה מאוחר יותר. בשל ההתלבטות, לא כל חוות הדעת הנלוות להצעה הונחו בפני השרים במועד, כפי שמחייב הנוהל. כך או אחרת, במערכת הפוליטית העריכו אתמול שהוועדה תפיל את ההצעה, משום שהיא עתידה לפגוע בשיקול דעתו של ראש הממשלה לשחרר אסירים על רקע התהליך המדיני. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ