יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ביש עתיד ובמפלגות הקואליציה העריכו אתמול (שלישי) כי הסיכויים להעברת חוק ברית הזוגיות - חוק הדגל של המפלגה - נמוכים מאוד. זאת, בשל התנגדותן הגורפת של השותפות הקואליציוניות השונות להכללתם בחוק של זוגות חד־מיניים.

לפחות שתי מפלגות בקואליציה - הבית היהודי וישראל ביתנו - מתנגדות כיום לחוק. למפלגות זכות להטיל וטו על קידום חוק ברית הזוגיות, ובהיעדר הסכמה - לא ניתן יהיה להביאו להצבעה בכנסת. בסיעת הליכוד טרם החליטו אם להתנגד לחוק או לאפשר חופש הצבעה, אם ההצעה תובא להצבעה. הסיעות החרדיות, כמו גם המפלגות הערביות, צפויות להצביע גם הן נגד החוק. ביש עתיד החליטו להגיש את הצעת החוק באופן פרטי, בתקווה שיצליחו לעקוף את הווטו.

אם יחליטו הבית היהודי וישראל ביתנו שלא להטיל וטו ולהסתפק בהצבעה נגדו, תוכל יש עתיד לגבש תמיכה מצד חברי הכנסת של התנועה, העבודה ומרצ, אך ספק אם זאת תספיק.

קריקטורה: עמוס בידרמן

סעיף הווטו, המופיע בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי, קובע כי "שינויי חקיקה בנושאי דת יהיו בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה". ח"כ רות קלדרון, שניסחה את החוק יחד עם ח"כ עליזה לביא, אמרה כי הנחת החוק אתמול על שולחן הכנסת היא בבחינת "יום היסטורי" והוסיפה כי מדובר ב”זכות גדולה” בעבורה. לדבריה, “מטרת החוק היא לאפשר לכל זוג שאין ביכולתו או ברצונו להינשא ברבנות לחיות באופן משמעותי מבלי לאבד את זכויותיו האזרחיות מול המדינה”.

אלא שבבית היהודי לא הותירו מקום לספק: בסיעה לא יאפשרו את קידומו של החוק במתכונתו הנוכחית. השר אורי אריאל תקף את היוזמה באופן שלא משתמע לשתי פנים: "חוק ברית הזוגיות פוגע בערכיה היהודיים הבסיסים של מדינת ישראל", אמר. "מדובר בחקיקה דתית לא מתואמת ולא מוסכמת ומלבד כותרת בעיתון היא לא תתקדם כלל. אפעל בכל כוחי שהחוק כפי שהונח יופל באופן מיידי”. גם ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי היה נחרץ: "יוזמות כאלו מבקשות לפצל את עם ישראל לשני עמים. זה פשוט לא יקרה", אמר.

אחרים בבית היהודי טענו אתמול שהרקע לקידום היוזמה בעיתוי הנוכחי הוא התרסקותה של יש עתיד בסקרים. “אם יש עתיד היתה רוצה לקדם את העניין, היא היתה מנהלת איתנו הידברות ומנסה להשיג נוסחה שתהיה מקובלת עלינו. במקום זאת, לפיד פנה לתקשורת כדי לקבל כותרות ולנסות לשפר את מצבו בסקרים". בהודעה רשמית שפרסמה הבית היהודי, דרשה שהמהלך יקודם בתיאום עמה. בפועל, הבהירו בכירים במפלגה, כל יוזמה עתידית בנושא לא תוכל לכלול נישואים חד־מיניים.

לפיד עורר אתמול פולמוס כשהודיע כי הוא מתנגד להפרדת הדת מהמדינה. “ישראל אינה רק מקום, היא גם רעיון. היא הוקמה אחרי שהעולם הוכיח לנו שאין לנו מקום אחר ללכת אליו", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ