ח"כים: מירי רגב ערכה משפט שדה לחושפת שחיתותו של גפסו

ועדת הפנים התכנסה לדיון במערכת היחסים בין ראש העיר נצרת עילית, מקורבה של רגב, לחושפת החשדות נגדו. מי שמחה על השימוש הפסול בוועדה הורחקו

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, כינסה היום (רביעי) את הוועדה כדי לקיים דיון בתלונות של מקורבה, ראש העיר נצרת עלית, שמעון גפסו, נגד היועצת המשפטית של העירייה, שהיתה שותפה לחשיפת חשדות לשחיתות נגדו. נגד גפסו הוגש לאחרונה כתב אישום. חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה האשימו את רגב ברתימת הוועדה לצורך "חיסולי חשבונות" פוליטיים עבור מקורבה.

לצפייה באתר ערוץ הכנסת (מומלץ להשתמש באקספלורר)

חברי הוועדה הוזמנו היום ל"דיון עקרוני" על "יחסי עבודה בין הדרג הנבחר לפקידות הבכירה ברשויות המקומיות", אך מצאו את עצמם בדיון שעסק כולו במערכת היחסים העכורה בין גפסו לבין היועצת המשפטית, עו"ד אולגה גורדון. גורדון – שזוכה להגנה ממבקר המדינה בשל השחיתויות לכאורה שחשפה - כלל לא הוזמנה לדיון במקור ורק לאחר שגילתה את דבר קיומו וביקשה להשתתף בו, הוזמנה אתמול יחד עם שני בכירים נוספים בעירייה שיחסיהם עם גפסו עלו על שרטון.

רגב וגפסון בדיוןצילום: אורן נחשון

גפסו נבחר בשבוע שעבר לקדנציה נוספת כראש העיר נצרת עלית אחרי שבג"ץ הדיח אותו מתפקידו לפני שבועות אחדים בשל כתב האישום שהוגש נגדו בעבירות שוחד. בין רגב לגפסו קיים קשר פוליטי קרוב והיא הגיעה בשבועות האחרונים לנצרת עלית פעמיים כדי להשתתף בכנסי הבחירות של גפסו והביעה בו תמיכה חרף כתב האישום נגדו, בראיונות לכלי התקשורת ובפייסבוק. כך, לדוגמא, אמרה רגב באחד מכנסי הבחירות: "אני נמצאת פה היום לא רק כחברת כנסת, ויושבת ראש ועדת הפנים... אני נמצאת פה היום כחברה של שמעון גפסו".

הדיון בוועדה היה סוער: רגב הוציאה מחדר הוועדה - בזה אחר זה - את חברי הכנסת מיקי רוזנטל מהעבודה, תמר זנדברג ממרצ ומוחמד ברכה מחד"ש, שמתחו ביקורת על "הניצול הפוליטי" שעשתה רגב, לדבריהם, בוועדה אותה היא מנהלת ובכך שאפשרה לגפסו “להמשיך ולהתעמר בשומרי הסף בעיריית נצרת עלית”.

גפסו סיפר לחברי הכנסת כי “גורדון האכילה אותי מרורים. נלחמתי בה מלחמת חורמה". הוא קבל בדיון על כך שמשרד הפנים מתמהמה בהיענות לבקשתו למנות יועץ משפטי אחר תחתיה. גורדון, שישבה במרחק שני כסאות ממנו, מיהרה להשיב: “לא מדובר במאבק אישי. זאת חולייה נוספת במסע רדיפה של שנים. הותקפתי על ידי גפסו בכל הזדמנות. מה שמוטל פה על הכף הוא שלטון החוק מול אנרכיה. במשך 15 שנים עבדתי בעירייה ללא דופי. פתאום, בתקופה האחרונה, גיליתי שתופרים לי תיק ושולחים מכתבי תלונה נגדי".

ח"כ רוזנטל מוצא מהאולםצילום: אורן נחשון

ח"כ משה מזרחי ממפלגת העבודה תקף את רגב. “זה נראה לך ראוי שאת תקדמי בירור בנושא כזה? המעמד הזה הוא חרפה", אמר. כשח"כ רוזנטל הוצא מהדיון לאחר שמחה נגדו, גפסו הטיח בו, "זאת בושה שחבר כנסת בונה מרתף בבית ללא היתר", בהתייחסו לפרסומים בעניינו של רוזנטל.

ח"כ דוד צור מהתנועה רמז לגפסו כי מוטב לו להשעות עצמו מתפקידו כל עוד מתנהל נגדו הליך משפטי. בניגוד לביקורת שהטיחו החכי"ם, צור טען כי "הדיון הוא לגיטימי. חשוב להגדיר באופן ברור את המותר ואת האסור במערכת היחסים בין הדרגים המקצועיים הנקראים שומרי הסף לבין הדרג הנבחר, ולכן חשוב לומר שהצעת חוק ברורה נדרשת כאן".

ח"כ משה מזרחי, לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה, סבר מנגד כי אין זה נכון לקיים את הדיון. "גפסו לא יכול לשבת כאן ולנהל את ענייניו בוועדת הפנים. בשביל זה יש בית משפט. יש מכתב חריף על אופן התנהלות העירייה בנושא הזה, זה פוגע בכנסת ובסדרי הדין, מדובר בעניין פרטי ופרטני והכנסת לא צריכה לתת במה לסוגיה זו", אמר ח"כ מזרחי.

גפסו ורגב בדיוןצילום: אורן נחשון

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, אמרה בדברי הסיכום כי יש לתת לראש העיר הנבחר כלים לנהל את העיר בהתאם למדיניותו. לדברי ח"כ רגב, לא יעלה על הדעת שתושבים ייענשו בשל סכסוך בין הדרג המקצועי לבין הדרג שנבחר על ידם. ח"כ רגב דרשה ממשרד הפנים להיכנס לעובי הקורה ולמצוא פתרון באמצעות מינוי יועץ משפטי וגזבר מטעמו לעיריית נצרת עילית.

בעקבות הדיון פנה רוזנטל ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בבקשה ש"יעמיד את רגב על חומרת מעשיה”. לדבריו, "לא ייתכן שכנסת ישראל תעניק לגיטימציה לאדם אשר הוגש נגדו כתב אישום חמור, באשמת קבלת שוחד, ומתנהלות חקירות רבות נוספות נגדו על ידי גופי אכיפת החוק במדינת ישראל. בג"ץ, מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה וכן שר הפנים, כולם דנים בעניינו ולא ראוי להעניק לו במה ציבורית ולכבד אותו במעמד הכנסת. כל זאת בכסות של דיון עקרוני כביכול אשר כאמור כלל לא התקיים".

לדיון הוזמנו 15 נציגי עיריית נצרת עילית בעבר ובהווה, חלקם בעמדות זוטרות ביותר, בהם צבעי במחלקה הטכנית (שלבסוף לא הגיע) ופקידות לשכה, שלא ברורה חשיבות נוכחותם בדיון. שלושת נציגי הפקידות הבכירה בעירייה, שיחסי העבודה שלהם עם ראש העירי עלו על שרטון, לא הוזמנו לדיון ורק לאחר שביקשו להשתתף בו, הוזמנו אליו. מדובר כאמור בגורדון, בגזבר העירייה - עופר לוי ובמבקר העיריה - ערן בר רבי.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי "הדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת בנושא העקרוני של יחסי העבודה בין ראשי הרשויות לפקידות הבכירה שלהם היה רחוק מלהיות דיון עקרוני משעסק בעניינו של ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו ומלחמתו ביועצת המשפטית של הרשות ושומרי סף נוספים. התנועה לאיכות השלטון מבקשת להדגיש כי שומרי הסף פועלים כדי למנוע מדיניות בלתי תקינה, ולא מונעים מראש הרשות לקיים מדיניותו", כפי שטען גפסו בדיון, "ראשי ערים המבקשים לפעול בניגוד לדין הם המקימים מולם שומרי סף והם האחראים על נטרול המערכת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ