שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד המשפטים מקדם הצעת חוק "חיים משותפים" ממשלתית, שתסדיר מעין "ברית זוגיות" גם לזוגות חד-מיניים. המשרד הפיץ היום (ראשון) את תזכיר החוק שגיבש, עליו חתומה שרת המשפטים ציפי לבני, ובלשכתה הבהירו כי הוא נוסח במכוון באופן שיאפשר לכלול בו גם זוגות חד-מיניים.

החוק החדש נועד לסייע לבני זוג שאינם יכולים או רוצים להינשא ברבנות, בין היתר במקרים בהם בני הזוג אינם בני עדה דתית מוכרת, כאשר כל אחד מבני הזוג משתייך לעדה דתית אחרת או כשאחד מבני הזוג הוא חסר דת או פסול חיתון. החוק אינו מתייחס מפורשות לזוגות חד-מיניים, אך מגדיר בן זוג כ"מי שנשוי לאותו אדם וכן מי שרשום כבן זוגו של אותו אדם במרשם החיים המשותפים", כלומר אינו מגדיר את מינם של בני הזוג, ולכן ניתן להחילו על זוגות חד-מיניים. זהו הנוסח היחיד שמגישה הממשלה. בשבוע שעבר הודיעה יש עתיד על הנחת הצעת חוק מקבילה מטעמה, ולפי שעה לא ברור אם קיימת זיקה בין שתי הצעות החוק.

הצעת החוק הביאה לעימות נוסף בין מפלגת התנועה בראשות לבני והבית היהודי על רקע חקיקה בסוגיות דת ומדינה. בלשכת לבני טענו שהחוק נוסח בתיאום עם סגן שר הדתות, אלי בן דהן מהבית היהודי, ולכן העריכו שיזכה בסופו של דבר לתמיכת המפלגה. אלא שבסביבתו של סגן השר דחו את הטענה. "הוא ידע על כוונה כללית לנסח הצעת חוק, אבל לא נתן את הסכמתו לה והופתע מאוד כשהופצה על ידי משרד המשפטים", אמרו בלשכתו. 

בלשכת לבני שבו הערב ואמרו כי בן דהן ולבני נפגשו יותר מפעם אחת כדי לדון בנושא, והוסיפו כי "אם מה שנעשה עם סגן שר הדתות איננה הידברות, אז איננו יודעים הידברות מהי". עוד אמרו בלשכת לבני כי אם יתנגדו חברי המפלגה לחוק, "תהיה זו עוד הוכחה לכך שאין שום משמעות למאמצים להגיע איתם להסכמות, כי מי ששולט במפלגה הם רבנים קיצונים ושמרנים". מהבית היהודי נמסר כי "כל הצעה בנושא דת ומדינה צריכה להיעשות בהידברות עם הבית היהודי כדי להביא להסכמה רחבה ולזכות בתמיכתנו, מה שלא נעשה בהצעה זו".

על פי ההצעה של משרד המשפטים, יינתן מעמד חוקי להתקשרות לחיים משותפים של בני זוג תושבי ישראל שנערכה באופן רשמי בפני "רשם החיים המשותפים". בני הזוג יירשמו ב"מרשם החיים המשותפים" שיוקם על בסיס החוק ובמקביל גם במרשם האוכלוסין. המדינה כבר מכירה כיום בברית זוגיות של חסרי דת במתווה זהה, אלא שהחוק החדש צפוי לחול על כל בני זוג ישראלים. בשונה מנישואין דתיים, החוק קובע שמקור תוקפן של הזכויות והחובות ההדדיות של בני הזוג הוא בהסכמתם להתקשר בחיים משותפים. כך מאפשר החוק לבני זוג לקבוע מראש את מעמדם כחיים חיי שיתוף, להבדיל מידועים בציבור שמעמדם נקבע בדיעבד לאחר שכל מקרה נבחן לגופו. 

במקביל לפרסום טיוטת החוק של משרד המשפטים, החליטה הממשלה שלא לתמוך בחוק "ברית הזוגיות" לזוגות להט"בים, שהציגה מפלגת העבודה. המשמעות היא כי ההצעה לא תזכה לתמיכת הקואליציה בהצבעה בהמשך השבוע וככל הנראה תיפול. כל שרי הוועדה הצביעו נגד ההצעה, אותה יזמה ח"כ סתיו שפיר, למעט שרת המשפטים לבני, שהציעה להצמיד את ההצעה של שפיר להצעה הממשלתית שפורסמה במקביל.

שר האוצר, יאיר לפיד, שבעצמו מקדם את ההצעה המקבילה של יש עתיד, הסביר מדוע התנגד להצעה של שפיר: "זאת הצעה שבאה כביכול לעזור לאוכלוסייה הלהט"בית, אבל מייצרת אפליה כלפי אוכלוסייה זו והופכת אותם לאזרחים סוג ב' ואני מתנגד לזה בכל תוקף".

שפיר מתחה ביקורת על ההחלטה. לדבריה, "שרי הממשלה הוכיחו שהחנופה שלהם לקהילה הגאה מתחילה ומסתיימת במצעדי הגאווה ובסטטוסים בפייסבוק. כשזה מגיע למעשים, רוב השרים מפחדים להילחם בגורמים הקיצוניים בקואליציה".

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', תקפה ישירות את לפיד, לאחר שבחר להפיל את ההצעה. לדבריה, "מצער מאוד שלפיד ושליחיו דאגו להפלתה של הצעת חוק אשר אפילו אינה מאתגרת את הסטטוס קוו. המציאות הפוליטית היום יוצרת הזדמנות נדירה, מחייבת ונטולת אינטרסים לשיתוף פעולה בין מפלגות העבודה, מרצ, יש עתיד והתנועה יחד עם ח"כים ממפלגות נוספות לאופוזיציה וקואליציה - בכל הנוגע לנישואי בני אותו מין בפרט ולטובת נישואים אזרחיים בכלל. חבל שהזדמנות זו לא באה לידי ביטוי כבר היום".

הפגנה למען נישואים חד-מיניים ברעננה, בשנה שעברהצילום: עומר הרץ
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ