בכיר בבית היהודי: "אין סיכוי שנאפשר חוק שיכיר בזוגות חד־מיניים"

לטענת הבכיר, המפלגה הדתית לא תתמוך בחוק ממשלתי או פרטי. במפלגה מותחים ביקורת על יש עתיד והתנועה, שמקדמות הצעות חוק בעניין ללא תיאום עמם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בבית היהודי מתנגדים לניסיונות של יש עתיד והתנועה לקדם הצעות חוק שיכירו, לראשונה, בברית זוגיות לזוגות חד־מיניים. ״אין סיכוי שנאפשר ברית זוגיות לזוגות חד־מיניים ולא משנה אם מדובר בחוק ממשלתי או פרטי״, אמר אתמול בכיר במפלגה שהיה מעורב במגעים עם שתי המפלגות סביב הגשת הצעות החוק. לדבריו, ״אנחנו בהחלט מכירים בצורך לכונן ברית זוגיות בישראל ומוכנים לשתף פעולה עם המהלך בתנאים מסוימים. אבל הנושא של זוגות חד־מיניים לא יקום ולא יהיה״.

מאז הבחירות מנסים בכירי הבית היהודי להציג חזות ליברלית, במטרה להרחיב את מעגל המצביעים החילוניים הפוטנציאליים ולהפוך אותה ממפלגה סקטוריאלית למפלגה חברתית כלל ארצית. חברי המפלגה נזהרו עד כה שלא לתקוף בפומבי את הזוגות החד־מיניים. ביש עתיד ובתנועה ניסו לרתום את הבית היהודי כדי לקדם מהלך מרחיק לכת בתחום ברית הזוגיות, אולם בהודעות לעיתונות ששוחררו בעקבות הצגת החוקים של יש עתיד ומשרד המשפטים מתחה המפלגה ביקורת על כך שהמהלך ״לא תואם״ עמה. לא נאמר בהודעות דבר על עמדת המפלגה בנוגע להכרה חוקית בזכויות אנשי קהילת הלהט"ב ולא נרמז על התנגדות עתידית לברית זוגיות עבורם.

חברי הסיעה עדיין לא קיימו דיון רשמי בהצעות השונות, אולם בשיחות סגורות מבהירים חברי המפלגה שאין להם כל כוונה להמשיך ולקדם את הנושא. גורמים בלשכת יו"ר התנועה ציפי לבני טענו אתמול שהציגו את הצעת החוק הממשלתית בנושא לסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, שנתן את הסכמתו למהלך ואמר שיכשיר את ההצעה אצל חברי הבית היהודי. ״לא היה ולא נברא״, אמרו אתמול בבית היהודי, ״בן דהן נפגש עם אנשים בלשכתה של לבני וקיבל הסברים על החוק, אבל הוא מעולם לא נתן את ברכתו למהלך״, הסבירו בבית היהודי.

ישיבת סיעת הבית היהודי, ביוני האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לבית היהודי יש כיום זכות וטו על קידום יוזמות חקיקה בנושאי דת ומדינה, אולם גורמים ביש עתיד אמרו אתמול שבכל זאת הם חוזים תסריט שבו המפלגה הדתית תתמוך בקידום הנושא. ״ברית זוגיות היא לא נושא דתי בכלל, אלא נושא אזרחי. אם אנחנו מספקים פתרונות אזרחיים לאלה שממילא הדת לא יכולה לתת להם מענה, אין סיבה שהבית היהודי לא יתמכו במהלך כזה, או לפחות לא יטילו וטו ויאפשרו לרוב המוחץ בכנסת להעביר את החוק״, אמרו ביש עתיד.

בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי הוכנס סעיף המתיר למפלגה ולכל השותפות הקואליציוניות למנוע קידום של חוקים שנויים במחלוקת בנושאי דת ומדינה. על פי הסעיף, "שינויי חקיקה בנושאי דת יהיו בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה". בפועל, אם מפלגת הבית היהודי תחליט להטיל וטו על כל אחד משני החוקים (הממשלתי והפרטי של יש עתיד), לא ניתן יהיה להוסיף ולקדם אותם והם ייכנסו להקפאה עמוקה. אלא שההתנגדות לברית זוגיות לזוגות חד־מיניים אינה נחלת הבית היהודי בלבד. גורמים בישראל ביתנו אישרו השבוע שהמפלגה מתנגדת לקידום החקיקה בנושא וכך אמרו גם במפלגות החרדיות וברע"מ־תע"ל הערבית. בליכוד עדיין לא קיימו דיון סיעתי ולא ברור אם יינתן חופש הצבעה לחברי הכנסת בעניין, או שיוחלט להתנגד לחוק. למרות זאת, אם החוקים יעלו להצבעה ללא וטו, למשל במצב שבו הבית היהודי תסתפק בהצבעה נגד החוק, סיכוייהם לעבור גבוהים משום שהם נהנים מתמיכה של סיעות מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ