שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המסרים הסמויים של ליברמן, רגע לפני הכרעת הדין

האיש שגורל הממשלה בידיו רוצה כעת להיראות כפוליטיקאי מתון, שקול ומפייס, שטובת המדינה לנגד עיניו, ולא כמי שמאיים לשרוף את המועדון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

"אני רוצה לעסוק בעניינים יותר פרוזאיים", פתח ואמר ח"כ אביגדור ליברמן בישיבת סיעת הליכוד־ישראל ביתנו מיד אחרי שנתניהו סיים ליידות בליסטראות באיראן. ואכן, שר החוץ המושעה עמד במלתו: הוא העלה על סדר היום שורה של נושאים שההגדרה פרוזה הולמת אותם להפליא: הצורך בהקמת פורום פוליטי שבועי בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות ראשי המפלגות בקואליציה, שבו ילובנו חילוקי דעות ומחלוקות בין השותפים; המלצה לקיים דיון בקבינט על דו"ח שמגר בנושא שחרור אסירים; ועוד משהו בעניין הגן הארכיאולוגי בירושלים.

המסרים הסמויים של ליברמן, יוסי ורטר | משפטנים: כל מה שאינו הרשעה - יפתיע, עידו באום | היום שאחרי: כל הרתחישים הפוליטיים, יהונתן ליס

המסר שליברמן ביקש להעביר אתמול (שני) לחברי הסיעה המשותפת היה רב שכבתי: 1. עסקים כרגיל. שום דבר מיוחד לא קורה. הכול גן עדן. 2. יש כאן מבוגר אחראי שפועל לייצר מנגנון שימנע את המשך מריבות החוקים בין הליכוד לבית היהודי, ובין הבית היהודי ליש עתיד והתנועה, ולהפך. 3. בממשלה שבה יש מפלגה דתית קיצונית, ושתי מפלגות חילוניות קיצוניות, ועוד מפלגה שמרנית - ישראל ביתנו תתמקם לה בדיוק באמצע. 4. עם כל הכבוד לכתבים הפוליטיים שמחפשים דרמה ומשבר ופיצוץ, פניו לרגיעה. הוא אינו חותר לפרק את הקואליציה, אלא דווקא לחזק אותה. הוא אינו איווט המפרק. הוא איווט המחבק.

כל פרשיות ליברמן: לחצו משמאל להשתלשלות האירועים

והיה מסר משני שכוון, אולי, לאוזניו של ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה, שכזכור חזר בו בדקה התשעים מהבטחתו לשנע את רבבות חסידי גור לקלפיות כדי לתמוך במשה ליאון מועמדו של ליברמן לראשות עיריית ירושלים: דע לך ליצמן, שכל עוד אני בתמונה, הממשלה הזו תישאר בהרכבה הנוכחי ואתם תמשיכו להתייבש באופוזיציה.

המלים הרכות ושוחרות השלום של האיש שגורל ממשלת ישראל נתון בידיו נועדו להגיע קרוב לוודאי גם לאוזני שלושת שופטי בית משפט השלום בבירה שיכריעו מחר בעניינו. הכרעת הדין כבר כתובה מן הסתם, אבל אם הוא יורשע, גזר הדין יינתן רק בעוד כחודש לפחות. לפני הטיעונים לעונש, הוא היה רוצה להיראות כפוליטיקאי מתון, שקול ומפייס, שטובת המדינה לנגד עיניו, ולא כמי שמאיים לשרוף את המועדון. אם הוא יזוכה וישוב ללשכת שר החוץ הנטושה, קל וחומר שיהיה לו עניין לחזור במהרה לעמדת איש המדינה הבכיר והוותיק שמחבר ולא מפריד, מגשר ולא הורס, כפי שהוא תפקד במו"מ הקואליציוני בחורף האחרון, לצדו של נתניהו.

אביגדור ליברמן עם עורך דינו, יעקב וינרוט, בבית המשפט. צילום: אמיל סלמן

אם נשים לרגע בצד את כאבי הבטן שיש לאיווט על שותפו ביבי (בגלל עמדתו בבחירות לראשות עיריית ירושלים למשל), חייבים להגיע למסקנה שהאינטרס שלו - בוודאי אם יזוכה אבל גם אם הוא יורשע ויפרוש מהחיים הפוליטיים - אינו בהכרח לקצר את ימיה של הכנסת. כי הציבור אינו מתגמל פוליטיקאים שהפילו ממשלה בגלל גחמה אישית; כי מעמדו הציבורי חלש מתמיד, הסקרים אינם מאירים לו פנים באף פרמטר, לא אישי ולא מפלגתי, והוא ספג שורה של תבוסות בבחירות המוניציפאליות, לא רק בירושלים; כי גם אם הוא יהיה מחוץ לזירה, סיעתו עדיין תמשיך להיות חלק מהקואליציה ועדיין תהיה לו שליטה באמצעות ארבעת שריו על מיניסטריונים חשובים.

בסוף, וזה אינו גילוי מרעיש, ליברמן הוא פוליטיקאי שיודע לשחק עם הקלפים שיש בידיו. הוא נהג על פי עיקרון זה גם ערב הבחירות האחרונות כשחבר לליכוד ולנתניהו ושריין לעצמו את תפקיד שר החוץ בטאבו. מחר בבוקר באולם בית המשפט הקלפים יחולקו מחדש, ופרק חדש יתחיל בפוליטיקה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ