המשנה ליועמ"ש: החוק להעדפת חיילים מעלה קשיים חוקתיים של ממש

בדיון בחוק תקף ח"כ טיבי את יוזמו, ח"כ לוין, כינה אותו "יורג היידר" ואמר כי הוא "גזען שמשתין מהמקפצה". לוין הסביר כי "ההצעה מנסה לצמצם את אי-השוויון"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אורית קורן, מתחה היום (שני) ביקורת נוקבת על הצעת החוק המפלה לטובה חיילים משוחררים וטענה כי היא "בעייתית" מבחינה משפטית. לדבריה, "ההצעה עוסקת רק במתן העדפה במשאבים מוגבלים, והיא בעייתית מבחינה משפטית ומעוררת קשיים חוקתיים של ממש". הדברים נאמרו בדיון בחוק שקיימה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אותו יזם יו"ר הקואליציה ויוזם הצעת החוק, ח"כ יריב לוין.

ההצעה שנדונה היום עברה לפני כשלושה שבועות בקריאה טרומית במליאת הכנסת. מדובר בגרסה מרוככת של הצעה שהגיש לוין בעבר ועברה את ועדת השרים לחקיקה אך נגנזה לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, קבע כי היא מעוררת קשיים חוקתיים. הנוסח החדש גובש תוך התייעצות עם ינון.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) התבטא בדיון באופן בוטה, כאשר כינה את לוין "יורג היידר" והוסיף כי "הוא גזען שמשתין מהמקפצה". לוין מצדו הסביר כי "הצעת החוק לא עושה מספיק צדק, לא נותנת פיצוי מספיק למי שתרם למדינה את מיטב שנותיו ורחוקה ממה שמקובל בעולם בתחום הזה. עם זאת, היא עושה ניסיון לצמצם ולו במעט את אי-השוויון כלפי אלה שסיימו שירות ורק כעבור שלוש שנים פונים להשכלה או עבודה, בעוד חבריהם שלא שירתו צברו יתרון עליהם. ההצעה מבקשת להתחשב בשירות כחלק ממכלול שיקולים".

הדיון בוועדת העבודה והרווחה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק, המכונה "חוק זכויות התורמים למדינה", קובעת כי עסקים פרטיים יוכלו להעדיף בוגרי צה"ל או שירות אזרחי בקבלה לעבודה, מבלי שהדבר ייחשב לאפליה אסורה. בנוסף, מוסדות בידור וגופים שייתנו שירות ציבורי יוכלו לקצר את התור לחיילים במדים. סעיף אחר קובע כי מוסדות להשכלה גבוהה יוכלו להעדיף "תורמים למדינה" במתן זכות לשכירת דירה במעונות סטודנטים. כמו כן, גופים ציבוריים שיערכו מכרזי מקרקעין למגורים יוכלו להעדיף הצעות של חיילים משוחררים או בוגרי שירות אזרחי ב30 אחוזים מהמקרקעין המוקצים בפרויקט, זאת בתנאי שההעדפה לא תהיה גדולה מסך 15% מההצעה שהגישו.

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מתחה ביקורת על כך שהשרים בוחרים לקדם את החוק בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי. "אני מקבלת חום מהצעת החוק הזאת", אמרה גלאון, "זו עוד יוזמה אנטי-דמוקרטית של יריב לוין, שכוחו הפוליטי גובר על ייעוץ משפטי וחוקים. הכנסת הנוכחית חוקקה חוקים שמבקשים למנוע אפליה ולהעניק העדפה מתקנת לאוכלוסיות מסוימות, ועכשיו בדלת האחורית מבקשים לקבע אפליה בחקיקה כלפי חרדים, נשים, אתיופים וערבים, שגם ככה מופלים לרעה".

ח"כ עדי קול (יש עתיד) תקפה גם היא את ההחלטה לקדם את החוק. "אוכלוסיית המשרתים לא מופלית לרעה, היא בהעדפה בכל תחום", אמרה. "ייתכן שוועדת השרים לחקיקה מצפה מבג"ץ לפסול את החוק כי לה עצמה אין כוח. מה עם נוער בסיכון ובעלי צרכים מיוחדים שמשתוקקים לשרת ולא נותנים להם? הם שוב יופלו לרעה?".

מנגד, ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) הצדיקה את המשך קידומו של החוק. לדבריה, "ההדרה והדה-לגיטימציה היא נגד המשרתים. דווקא אלה שנושאים בנטל הם המודרים. הבת שלי לא מקבלת מעונות באוניברסיטה למרות ששירתה שנתיים בשירות הלאומי. כולם מסכימים שחובה לתמרץ את המשרתים, אז למה לא עכשיו? בעזרת השם יצליח לוין להעביר את ההצעה, והיא תהיה רק תחילת הכרת התודה של מדינת ישראל למי שבחר לשרת אותה ואת אזרחיה".

תגיות:

תגובות