מרידור: הליכוד מקדם חקיקת אפרטהייד כמו בדרום אפריקה

בראיון לסטודנט אמריקאי שקטעים ממנו פורסמו באתר "וואלה", אמר השר לשעבר כי במפלגה שכחו מזכויות ודמוקרטיה וסטו מהדרך ההיסטורית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר לשעבר, דן מרידור, תקף בחריפות את שותפיו לשעבר בסיעת הליכוד, המקדמים חקיקה המפלה את ערביי ישראל ואת הפליטים וטען כי הם מנסים לקדם מדיניות אפרטהייד. "הדבר היחיד שמעניין אותם זה השטחים. זכויות אדם, דמוקרטיה, שוויון – כל זה לא קיים בחשיבה שלהם״.

מרידור אמר את הדברים בראיון מוקלט לסטודנט בארה״ב שקטעים ממנו פורסמו היום (שני) באתר "וואלה". לדבריו, ״שמעתי מישהו מהם אומר שהוא בעד זכויות אדם, אבל לא זכויות אזרח (לפלסטינים). כלומר, שלא יצביעו בבחירות. זה כמו בדרום אפריקה. אני חושב שזה מסוכן. זה לא הליכוד. יש כאן סטייה דרמטית מדרכה ההיסטורית של הליכוד״.

מרידור, שכשל בהתמודדות על מקום ברשימת הליכוד לכנסת הנוכחית, תקף את ח"כ מירי רגב, שכינתה את מהגרי העבודה הסודאנים ״סרטן״, ואת סגן שר הביטחון דני דנון שדרש לגרש את המהגרים למחנות מעצר. לדבריו, ״זו שפה איומה וכששמעתי את ההצהרות האלה לא האמנתי שאנחנו משתייכים לאותה המפלגה. באופן בסיסי, ברמה האנושית, ההומאנית, זה בלתי מתקבל על הדעת לשמוע יהודים מדברים כך על מיעוטים״. מרידור התייחס גם להשוואה המתמדת שעורך ראש הממשלה בנימין נתניהו בין פוטנציאל האיום האיראני על ישראל כיום לאיום המתהווה של השלטון הנאצי על יהדות אירופה ב-1938.

מרידור ובגין במהלך כהונתם האחרונה כשרים מטעם הליכוד בממשלה הקודמתצילום: דודו בכר

״אני לא אומר את זה. לעולם לא השוויתי את המצב של היום לשואה באירופה. זה שונה לגמרי. אי אפשר להשוות. ישראל היא מדינה חזקה ואנחנו לא קרובים ל-1938״. מרידור התייחס גם להחלטת נתניהו להורות על צאתה של המשלחת הישראלית באו״ם במהלך נאומו של רוחאני. ״אני לא חושב שזה הדבר הנכון, שזה דבר חשוב. הצלחנו לבודד את איראן אנחנו לא צריכים שאיראן תבודד אותנו״.

במהלך כהונתו האחרונה בתור שר מטעם הליכוד, ביקר מרידור בחריפות את ההתקפות מצד חבריו למפלגה על שלטון החוק ואף איים בשעתו בפרישה מן מהממשלה אם יתקבלו חוקים המגבילים את פועלו של בית המשפט העליון.

תגובות