הצעת חוק שנוצרה בפייסבוק הונחה על שולחן הכנסת

כל סעיפי ההצעה, שנועדה להסדיר את שוק הדירות להשכרה ומטילה פיקוח על העלאת שכר הדירה, הוצעו ע"י גולשים בדיונים בעמוד "הכיכר המרכזית" ברשת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ חיליק בר, עשה השבוע היסטוריה קטנה כשהניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שנולדה כולה במרחבי הפייסבוק. בעבר כבר הונחו על שולחן הכנסת הצעות שהחלו כיוזמות בפייסבוק, אולם זו ההצעה הראשונה שכל סעיפיה הוצעו על ידי הגולשים.

ההצעה, שנועדה להסדיר את שוק השכרת הדירות בישראל, נולדה מתוך דיוני גולשים במסגרת "הכיכר המרכזית" - עמוד פייסבוק שנועד לתווך בין הגולשים לח"כים ולאפשר לציבור להציע יוזמות חקיקה. היא החלה כפוסט שהעלתה הסטודנטית נטלי להב מתל אביב, בו התלוננה על קשייה כשוכרת דירה. הפוסט הצית דיון נרחב באתר, וגולשת אחרת העלתה שורה של בעיות נוספות בתחום ומידע על חקיקה מקבילה באירופה. בר וצוות לשכתו אספו במשך חודשים את הרעיונות שהעלו הגולשים בעמוד, וניסחו אותן כהצעת חוק.

ההצעה הטרייה, שהונחה השבוע על שולחן הכנסת, אוסרת על בעל דירה להטיל על השוכר תשלום של דמי תיווך. כמו כן, היא מטילה פיקוח שיגביל את יכולתו של בעל הדירה להעלות את שכר הדירה מדי שנה, ואוסרת עליו להטיל על השוכר את תשלום שכר טרחת עורך דין הפועל בשמו של בעל הנכס. במקביל, החוק מאפשר לבעל דירה לפנות בנוהל מזורז דייר שלא עמד בתנאי החוזה.

"במשך חודשים אספתי מהציבור, יחד עם 'הכיכר המרכזית', עובדות על הדרך בה עובד שוק השכירות בגרמניה, לונדון וארה"ב", מסביר בר. "אנו מזמינים את הציבור להוסיף להאיר ולהעיר לנו בנושא, כדי שנשמור על איזון בין שוק חופשי לבין שוק הוגן". בר הוסיף כי "לפני שאנחנו מנסים לעזור לציבור לקנות דירות, כדאי שנבדוק ונפעל כדי להסדיר את עולם השכירות, שהוא למעשה קורת הגג של יותר ויותר אזרחים. הגיע הזמן לשבת בכנסת, לזמן לוועדות את כל אנשי המקצוע ולהסדיר את העניין".

דוד ארז, מייסד "הכיכר המרכזית", היה השבוע נרגש. לדבריו, "הצעת החוק הזאת מיוחדת, ואפשר לומר שהיא גם היסטורית. בפעם הראשונה, ח"כ בר בעצם אסף את המידע בנוגע לחוק ישירות מהציבור. הכיכר המרכזית נוצרה כדי לעזור לח"כים לקבל את המידע העצום שיש לציבור שרוצה להשפיע ולשנות. נשמח אם הציבור יעיין בהצעה ויוסיף את הערותיו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ