הממשלה החליטה לתמוך במתן נקודות זיכוי לזוגות הורים הומואים

ועדת השרים לחקיקה קיבלה ערר בנושא ותחייב את הקואליציה לתמוך בחוק. נבחן אם זכות הווטו של הבית היהודי בענייני דת ומדינה תקפה גם בעניין זה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה קיבלה הבוקר (ראשון) ערר שהגישו שר האוצר, יאיר לפיד, ושרת המשפטים, ציפי לבני, והחליטה לחייב את הקואליציה לתמוך בחוק לפיו זוגות בני אותו המין יזכו לנקודות זיכוי עבור ילדיהם, בדומה לזוגות הטרוסקסואליים. שרת התרבות והספורט, לימור לבנת (הליכוד), הגישה אף היא ערר דומה. ההחלטה התקבלה לאחר שרק בשבוע שעבר הפילה ועדת השרים לחקיקה את ההצעה שיזמה חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד).

שרי ישראל ביתנו ושניים משרי הבית היהודי, אורי אריאל ואורי אורבך, התנגדו אז להצעה הקוראת לשינוי של פקודת מס ההכנסה. השר אריאל טען כי מטרתה של קול היא להתריס ולאתגר את כל ההבנות של המדינה בנושאים אלה. אורבך הוסיף כי זה ניסיון להכניס בדלת האחורית הכרה בנישואין חד־מיניים.

להצבעה קדם נאום חריף ויוצא דופן של ח"כ קול במליאת הכנסת. היא התבקשה לומר דברים בשבח הקואליציה בדיון בהצעות אי־אמון, אך סרבה. תחת זאת, עלתה לדוכן הנואמים והאשימה את שרי הממשלה ב״הומופוביות״. ״שרי הממשלה דיברו בוועדת השרים על כך שאסור בשום אופן למדינת ישראל להכיר בצורת חיים כזאת. אני מזועזעת ונדהמת להיות חלק מממשלה שחושבת דברים כאלה ומסוגלת להתבטא בצורה כזאת״, אמרה קול וזכתה לגיבוי ותמיכה מח"כים מהאופוזיציה והקואליציה כאחד.

הפגנה למען זכויות הומואים מול הכנסת בירושלים, ב-2010צילום: תומר אפלבאום

  לבית היהודי נתונה כיום זכות וטו כדי להתנגד לחוקים שמשנים את הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. אולם, לא ברור לפי שעה האם הכרה בזוגות חד מיניים במסגרת פקודת מס ההכנסה היא אכן שינוי הנכלל תחת הווטו שרשאית המפלגה להציג.

  בבית היהודי עדיין לא החליטו אם להטיל וטו על החוק שהגישה קול או לנקוט בצעדים אחרים כדי למנוע את קידומו. בכיר בבית היהודי אמר הבוקר כי "מדובר בשינוי בסטטוס קוו שלא נסכים לו. אבל, את הפעולות בהן ננקוט בנושא אפשר יהיה לראות בהמשך".

  כיום, פקודת מס הכנסה לעניין נקודות זיכוי עבור ילדים קובעת זכאות שונה לגבר ולאשה, ולכן זוגות של הורים גברים מופלים לרעה ואינם מקבלים את נקודות הזיכוי הגבוהות שלהן זכאית אם הילד. מדובר בסכום מצטבר של עשרות אלפי שקלים המוענקים להורי הילד עד להגיעו לגיל 18, סכום שנמנע עד כה מזוגות הומואים. ​​

  הצעת החוק הוגשה בעקבות פניית ציבור זוגות הומואים שנדחה על ידי רשות המסים בבקשתם לקבלת נקודות הזיכוי הניתנות לכל זוג הורים הטרוסקסואליים - שכן לטענתם, על פי לשון החוק, נקודת הזיכוי ניתנת לאשה בלבד. קול הסבירה כי "הצעת החוק שהוגשה מהווה מסר ברור וחזק, שמדינת ישראל רואה בזוגות בני אותו מין הורים לכל דבר ועניין, כתא משפחתי לגיטימי. הגיע הזמן לבטל את האפליה הכלכלית הקשה שהיתה עד כה מנת חלקם של זוגות בני אותו מין בישראל". לאחר ההצבעה אמר לפיד כי "יש חשיבות להעביר את ההצעה הזו כחוק. זה לא קשור לנושא של דת ומדינה, זה קשור לחקיקה של זכויות אדם וראוי שזה יעבור כחוק". שרת הבריאות יעל גרמן אמרה כי "זהו נסיון לעשות צדק עם מגזר שהוא מקופח ואסור להמשיך עם האפליה הזו".

  מהשדולה למען הלסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים בליכוד, נמסר כי "תמיכת כל שרי הליכוד בהצעת החוק שנועדה להשוות את נקודות הזיכוי שניתנות להורים להט"בים לאלו שניתנות להורים הטרוסקסואלים מעוגנת בתפיסה הליברלית של תנועת הליכוד ומהווה מקור לגאווה בנבחרינו".

  דובר האגודה לשמירת זכויות הלסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים, גיל קול, אמר בתגובה כי "אנו מברכים את ועדת השרים לענייני חקיקה על תמיכתה ברוב גדול בהצעת החוק שנועדה להשוות את נקודות הזיכוי שניתנות להורים להט"בים לאלו שניתנות להורים הטרוסקסואלים. רבים בקהילה הם הורים לילדים שעד כה הופלו לרעה, ואנו מקווים שתמיכת הרוב המוחלט של שרי הקואליציה בוועדת השרים תוביל לחקיקת התיקון לחוק בכנסת בהקדם, ולצמצום האפליה בין משפחות להט"ביות וילדיהן ומשפחות הטרוסקסואליות וילדיהן".

  תגובות

  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ