הכנסת הפילה את הצעת החוק לשריון מעמד ירושלים

החוק, שהובא לקריאה טרומית, קובע כי הממשלה לא תוכל לשאת ולתת עם גורם זר על חלוקת העיר או מסירת חלקים ממנה, אלא באישור מוקדם של 80 ח"כים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת הפילה בצהריים (רביעי) את הצעת החוק לשריון ירושלים, הקובעת כי הממשלה לא תוכל לשאת ולתת עם גורם זר על חלוקת ירושלים או מסירת חלקים ממנה, אלא באישור מוקדם של רוב מיוחד של 80 חברי כנסת. רק 12 חברי כנסת תמכו בחוק, 51 התנגדו ואחד נמנע.

לפני שבועיים החליטה הממשלה לתמוך בחוק, שהובא היום לקריאה טרומית, אך ערר שהגישה שרת המשפטים ציפי לבני על ההחלטה מנע מחברי סיעות הקואליציה להצביע בעדו. יוזם החוק, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), הודיע שהוא יביאו להצבעה למרות תנאי הפתיחה הקשים, כדי להביך את הקואליציה, התומכת ברובה בחוק.

יו"ר הקואליציה, יריב לוין (ליכוד), הודיע מוקדם יותר השבוע כי ייאפשר לחברי הקואליציה לתמוך בחוק של ליצמן, ולהביא להעברתו בכנסת בקריאה טרומית, אם יש עתיד יחליטו להביא להצבעה את חוק נקודות הזיכוי ממס של ח"כ עדי קול מבלי להגיע להבנות מוקדמות עם הבית היהודי. ״אם יש חופש, החופש הוא לכולם", אמר לוין בישיבת ראשי סיעות הקואליציה שהתקיימה השבוע.

רה"מ נתניהו והשרה לבני, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

עם זאת, הבוקר החליטו ביש עתיד לדחות את ההצבעה על החוק של קול. גורמים במפלגה הבהירו הבוקר כי "בתום סבב שיחות לילי עם ראש הממשלה סוכם כי לראשונה הוא יביע תמיכה פומבית בחוק, תמורת דחיית ההצבעה כך שניתן יהיה לנסות ולגשר על המחלוקות עם הבית היהודי".

יוזמת החקיקה זכתה לביקורת מצד לבני וסיעות האופוזיציה, משום שהוא צפוי לסנדל את צוותי המשא ומתן עם הפלסטינים, שדנים כבר כעת בהסדר מדיני. שרת המשפטים ציפי לבני מתחה ביקורת נוקבת על התנהלותם בנט ולפיד בקואליציה. בנאום במליאה בו התנגדה לחוק, אמרה לבני: "הקואליציה הזאת היא לא טבעית. היא הוקמה בזכות ברית האחים, למרות שרוב הציבור בישראל רצה ממשלה בלי זכות הוטו הכפול - על השלום וסיום הסכסוך בצורת הבנייה בתהנחלויות מבודדות של אורי אריאל, ווטו על הצעות חוק כמו ״החיים המשותפים״ של התנועה, וברית הזוגיות וזכויות להומואים ולסביות. רוב הציבןר בישראל רצה ממשלה ציונית יהודית ודמוקרטית וליברלית ששמה קץ לסכסוך ושומרת על ירושלים ועל מעמדה של ישראל בעולם. ברית האחים פעלה בניגוד לרצון הזה של רוב הציבור. אני שמחה שיש התפכחות, אבל הכתובת הייתה על הקיר".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מתחה ביקורת על יוזמת החקיקה ועל נכונות הממשלה נתניהו לתמוך בה. "ההחלטה של ועדת השרים לתמוך בחוק חושפת את פניה האמיתיות של ממשלת נתניהו שמחויבת לאידיאולוגיה של ארץ ישראל השלמה, ומבקשת לסנדל כל הסדר מדיני בעתיד", אמרה.

עוד אמרה גלאון כי "ממשלת נתניהו שולחת את לבני לנהל משא ומתן מדיני, אך בו זמנית מאפשרת לכנסת להכניס תנאי מוקדם, שנועד לטרפד כל אפשרות לכניסה למשא ומתן על ירושלים. גם ממשלת נתניהו יודעת שלא יהיה שום הסדר מדיני בלי חלוקת ריבונות בירושלים. לכן, תמיכה בהצעת החוק סותרת את השכל הישר החוקתי, שמאפשר לממשלה לנהל משא ומתן על כל דבר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ