ועידת הליכוד: נתניהו בלם את הפילוג מישראל ביתנו

בית הדין של הליכוד עצר את ההצבעה, שקראה לבטל את החיבור בין הסיעות. דחיית ההצבעה היא הישג לנתניהו, שמעוניין לפי שעה בהמשך האיחוד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לבלום הערב (רביעי) את ההצבעה על ההצעה לביטול האיחוד בין הליכוד למפלגת ישראל ביתנו. בית הדין של הליכוד אסר על יוזם ההצעה, נשיא ועידת הליכוד ח"כ דני דנון, להעלות אותה להצבעה. ההצעה נועדה למנוע מנתניהו לקדם איחוד מלא עם ישראל ביתנו לכדי מפלגה אחת ולסכל התמודדות חוזרת של שתי המפלגות בבחירות הבאות.

כיום פועלות הליכוד וישראל ביתנו כשתי מפלגות עצמאיות. הן איחדו את הרשימות שלהן לקראת הבחירות ומנהלות סיעה משותפת בכנסת. נתניהו ומנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הצהירו שהם מעוניינים להמשיך את האיחוד. עם זאת, ליברמן נמנע עד כה לקבל כל החלטה בנושא בתוך מפלגתו וגלגל את האחריות על המשך שיתוף הפעולה אל חברי ועידת הליכוד.

למרות כל זאת, ההכרעה הערב היא מהלך זמני בלבד. ראש בית הדין, חבר הכנסת לשעבר מיכאל קליינר, הודיע כי יאפשר לדנון להעלות את ההצעה, כפי שהיא, להצבעה מחודשת בישיבת המרכז הקרובה שתתקיים בעוד חודשים אחדים. הוא דחק בו לנסות ולהגיע להבנות עם נתניהו, שיאפשרו את הצגת ההצעה על דעת ראש הממשלה – אך לא הכריח אותו לעשות כך.

רה"מ נתניהו ושר החוץ ליברמן בכנסת, נובמבר 2013צילום: אוליבייה פיטוסי

בליכוד התייחסו אתמול בספקנות באשר ליכולתו של דנון להעלות את ההצעה מחדש במרכז הליכוד הבא. "ליו״ר הליכוד יש על פי החוקה זכות ווטו על סדר היום של המרכז ויו״ר המרכז לא יוכל להעלות דבר בלי אישור של יו״ר הליכוד", הבהיר היועמ"ש של הליכוד.

נתניהו עתר היום לביטול ההצבעה באמצעות היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי. הלוי טען כי אחד החששות המרכזיים של נתניהו הוא שההצעה של דנון, שתכליתה התנגדות לאיחוד בין המפלגות לקראת הבחירות הבאות, תפגע כבר כעת בקואליציה בשל "ביצה שלא נולדה כאשר אין כל הצעה על הפרק לאיחוד שכזה". דנון אמר בתגובה לדברים כי "לא אתן פרשנויות למהלך של יו"ר התנועה וראש הממשלה. החיבור "הליכוד ביתנו" הוא ללא ספק חתונה שנויה במחלוקת. כיאה לתנועה דמוקרטית, רק הרוב יקבע את גורלה. אני מתחייב שנושא האיחוד עם ליברמן ותנועתו עוד יבואו להחלטת מרכז הליכוד".

נתניהו התייצב הערב לדיוני הוועידה זמן קצר לאחר שאלה כבר הסתיימו. מול אולם כמעט ריק, ובו מאות בודדות של צירים שהחליטו להמתין לבואו, נשא ראש הממשלה נאום שגרתי שבו לא התייחס במלה לאיחוד עם ליברמן ומלבד המחמאות ליריב לוין, יור הקואליציה, שמתחזק "ביד אומן" את היחסים בין השותפות הקואליציוניות הוא גם לא אמר דבר על שורת המשברים הקואליציוניים בין יש עתיד לבית היהודי וסביב איוש כסא יו"ר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת.

את דבריו פתח נתניהו עם סוגיית איראן: "אנחנו בעין של כמה סערות" אמר. "הסערה הקשה מכולן מתחוללת באזורנו בניסיון המתמשך הבלתי נלאה של איראן להפוך למדינה גרעינית, עם נשק גרעיני. אנחנו למדנו בהיסטוריה שלנו שכשמישהו מאיים להשמיד אותנו כדאי לקחת אותו ברצינות ואנחנו לוקחים את האיום הזה ברצינות".

אחר כך, אולי בעקבות הכוונה להמשיך לבנות בהתנחלויות, עבר נתניהו לנושא הבנייה באומרו: "איננו פוסקים ולו לרגע לבנות את ארצנו, לבצר את כוחנו, לפתח את הכלכלה, התרבות החינוך המדע וגם את ההתיישבות. אני יודע שאומרים לנו וחוזרים ואומרים לנו שהסיבה שאין שלום היא בגלל ההתישבות. היא בגלל היותנו ביהודה ושומרון. זה לא נכון. הסיבה שאין שלום היא ההתנגדות המתמשכת לקיומה של מדינת לאום יהודית בגבולות כלשהם. זאת הסיבה."

בהמשך סיפר נתניהו על פגישתו עם שר החוץ של סין, שלדבריו הייתה טובה. "זה עולם המחר", אמר נתניהו, "שני דברים שיבטיחו את הצמיחה שלנו זה סין והאינטרנט".

בנושא המו"מ עם הפלסטינים שנראה תלוי על בלימה, ועל הבטחתו להביא כל הסכם למשאל עם ולאישור הכנסת, אמר: "אינני יכול להבטיח שיושג הסכם. זה תלוי גם בצד השני. אני מתחייב בפניכם לדבר אחד. אם יושג הסכם הוא יובא להכרעת הכנסת ולמשאל עם. התחייבתי לזה. לא נקבל החלטה כזאת בלי הסכמה רחבה, בלי לגבש אחדות רחבה בעם ואת זה לא עושים באמצעות מחטף פרלמנטרי, קואליציוני או ממשלתי".

את הנאום סיים נתניהו בנימה אופטימית, כשהוא מתייחס לסוגיית הפליטים האפריקאים:
״אנחנו המדינה היחידה שהצליחה לבלום את ההסתננות הבלתי חוקית דרך גבולותיה. ברבעון האחרון מספר המסתננים היה אפס. עכשיו אנחנו מרכזים מאמץ להוציא את המסתננים שכבר כאן. הוצאנו כבר כמה אלפים. תסתכלו על כל המרחב ממרוקו דרך כל צפון אפריקה בואכה עד איראן. יש מדינה אחת יציבה, חזקה, תוססת, משגשגת, שקטה. עומדת איתן. לא שאין בעיות, נפתור אותן. כל זה איננו מקרי. זה נובע ממדיניות נכונה, מאנשים נכונים וזה נובע מהרוח שלכם ווליקי התנועה. אנחנו מודרכים על ידי אותה הרוח. אנחנו נמשיך להוביל את ישראל מחיל אל חיל״.

לועידת הליכוד הקודמת, נתניהו לא טרח לבוא. הפעם, כשחרב הפיצול הוסרה שמנית מעל ראשו הוא פנה לקהל והתנצל על העיכוב: "התעכבתי קצת משום שהייתי עם שר החוץ הסיני. הפגישה התארכה משעה לשעתיים וחצי ואחר כך פגשתי שישה חברי קונגרס אמריקנים. אחר כך נסענו בכביש. הוא לא היה חלק, אבל היה בו עוד שלג".

בכיר בליכוד התייחס הערב בזלזול להצעה של דנון. “מיוזמה שנועדה במקור לבטל את האיחוד הקיים בין שתי הסיעות, הנוסח שבחר בו דנון מעקר את כל הנושא מתוכן", אמר. לדבריו, “ליברמן חשש מאוד שהועידה תכפה עליו פרידה מהסיעה המשותפת. זה לא ייקרה גם אם הוועידה תאמץ בסופו של דבר את היוזמה של דנון”.

ליברמן עצמו כבר "סימן" את היעד הבא שלו, בנאום שנשא בפני מרכז ישראל ביתנו לפני שבועות אחדים.  בנאום הוא קרא להקים רשימה משותפת של הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי שיתמודדו יחד בבחירות אך יישמרו לאחר מכן על עצמאות מפלגתית, בדומה לשיתוף הפעולה של "הליכוד ביתנו" כיום. “התסריט הזה נראה, נכון לעכשיו, רחוק מאוד אבל במציאות שבה שיטת הממשל תשתנה כך שהמפלגה הגדולה בקואליציה היא זו שתרכיב את הממשלה הבאה – שילוב כוחות של שלוש המפלגות הוא עניין מתבקש", העריך הבכיר בליכוד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ