הסיעות הערביות על העלאת אחוז החסימה: "הצעה להנצחת שלטון הימין"

ח"כ אחמד טיבי טען כי מטרת ההצעה היא "להגשים את חלומו הרטוב של ליברמן - כנסת נטולת ערבים". ח"כ זחאלקה הציע למפלגות הערביות להתאחד

ג'קי חורי
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי
ג'קי חורי

במפלגות הערביות לא הופתעו מהסיכום בין שר החוץ אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו, בעניין העלאת אחוז החסימה ל־3.25%. גורמים במפלגות אמרו כי האסטרטגיה של הימין היא להמשיך לשלוט בכנסת על ידי הבטחת הרוב - בין היתר באמצעות הדרת הציבור הערבי מהכנסת.

יחד עם זאת, גורמים פוליטיים בחברה הערבית העריכו כי המהלך עלול "לחזור כבומרנג" אל הימין, במקרה שהמפלגות הערביות ימצאו דרך להתאחד ברשימה או שתיים, וילכו לקלפיות תחת הסיסמה שהימין וליברמן רוצים למנוע ייצוג מהערבים. הדבר, לדבריהם, שעשוי להוציא את ציבור המצביעים הערבי בהמוניו, ובסופו של דבר להגדיל את ייצוגם בכנסת. בהקשר הזה הזכירו פעילים במפלגות הערביות את הדיון בעניין איחוד יום הבחירות לכנסת ולשלטון המקומי - הצעה שהימין התנגד לה בתוקף. לדברי הפעילים, הסיבה להתנגדות הימין היתה היות והאזרחים הערבים נוטים להשתתף בבחירות המקומיות בשיעורים גבוהים מאוד, להבדיל מהבחירות לכנסת.

מימין: הח"כים זחאלקה, סוויד וטיבי בכנסת, 2011צילום: אמיל סלמן

"נתניהו כרגיל לא עומד במילתו ונכנע לליברמן", אמר יו"ר חד"ש ח"כ מוחמד ברכה, "וההצעה הזו מבטאת את האופי האנטי־דמוקרטי של הממשלה ושל הקואליציה. אין מדובר בהחלטה אדמיניסטרטיבית אלא בהחלטה פוליטית הנודפת גזענות עמוקה. אחוז החסימה הזה נבחר בדיוק כדי לסלק את הערבים מהפוליטיקה הישראלית או לשים אותם ב'קופסה אחת' - כפי שליברמן אוהב. אנחנו נתנגד לחוק הזה ונוביל מאבק ציבורי ופרלמנטרי נגד ההצעה ונפעל על מנת להבטיח ייצוג הולם לציבור שלנו בכנסת".

יו"ר סיעת רע"מ־תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, תקף גם הוא בחריפות את היוזמה. "חלומו הרטוב של ליברמן הוא כנסת נטולת ערבים, והצעה זו באה להגשים חלום זה". לדברי ח"כ טיבי, ההצעה היא "אנטי־דמוקרטית במהותה, כי ישראל היא חברה רב תרבותית ורב מגזרית והדין הוא להוריד את אחוז החסימה ולא להעלותו כדי לאפשר לקבוצות מיעוט ייצוג פרלמנטרי". טיבי הוסיף כי "המפלגות הקטנות, לרבות הערביות, מעולם לא פגעו במשילות, אלא המפלגות הגדולות והקואליציוניות. צר לי שראש הממשלה נגרר לתמוך בהצעה זו, ואני מקווה שמתנגדי ההעלאה לרבות ציפי לבני ייאבקו בה כדי להכשילה. בכל מקרה זה מחייב את המפלגות הערביות להרכב והיערכות מחדש של רשימה אחת או שתיים לכל היותר, כדי לשמור על הייצוג שלנו ואף לחזק אותו".

ח"כ ברכה בוועדת החינוך, 2012צילום: מיכל פתאל

ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר סיעת בל"ד, אמר: "לא צריך להיות גאון במתמטיקה ובפוליטיקה כדי להבין שהקטנת מספר הח"כים הערבים תנציח את שלטון הימין, ותחסל כל אפשרות להחליפו - וזו לא רק בעיה של ערבים. בל"ד תפעל, יחד עם מפלגות אחרות כדי להכשיל יוזמה זו, ובמקביל תמשיך להוביל את היוזמה לאחד את הסיעות הערביות". ח"כ זחאלקה הציע לכל הסיעות הערביות להודיע על איחוד החל מהיום, ולהצהיר על התמודדות ברשימה אחת ללא קשר להעלאת אחוז החסימה. הוא אף העריך שבעתיד ייעשה מאמץ להעלות את אחוז החסימה עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ