השרים אישרו את הצעת החוק לסיפוח ההתנחלויות בבקעת הירדן

לפי הצעתה של מירי רגב, החוק הישראלי יוחל על יישובים יהודיים בבקעה. לבני ולפיד הודיעו כי יערערו על ההחלטה - מה שצפוי למנוע את המשך קידומה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בהצעת חוק לסיפוח היישובים היהודיים בבקעת הירדן והחלת החוק הישראלי עליהם. שמונה משרי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו תמכו בהצעתה של ח"כ מירי רגב (הליכוד), ושלושה שרים - ציפי לבני, יאיר לפיד ויעקב פרי התנגדו לה. לבני ולפיד הודיעו כי יערערו על ההחלטה - מה שצפוי לעצור את המשך קידום החוק בכנסת.

על פי ההצעה, מערכת המשפט והמינהל של המדינה תחול על היישובים בבקעה ועל צירי התנועה המובילים אליהם. החוק קובע עוד כי לא תוטל הגבלה על בנייה ביישובי הבקעה משיקולים מדיניים, אלא באישור הכנסת. לדברי רגב, ההצעה הועלתה "משיקולים מדיניים וביטחוניים בלבד, מאחר שיישובי ושטחי בקעת הירדן מהווים קו הגנה ביטחוני אסטרטגי של מדינת ישראל בגבולה המזרחי הארוך".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "בשנים האחרונות יש מגמה של הפלסטינים ליזום מהלך מדיני של הכרזה על מדינה פלסטינית שתוכר על ידי חלק מאומות העולם. מאחר שלממשלת ישראל אין כל רצון לשלוט על יישובים עם רוב של תושבים פלסטינים, יכול להיווצר מצב שבו ישראל תיקלע למציאות חדשה לפיה תהא הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בשטחי יהודה והשומרון, ובכלל זאת בשטחי בקעת הירדן. במקרה כזה, תסיר מעצמה ישראל כל אחריות לגבי כל היישובים הפלסטינים בשטחים אלה, אך לא תזנח את היישובים שבהם יש רוב יהודי בשטחי בקעת הירדן".

חייל צה"ל מסיירים בבקעה, באוקטובר השנהצילום: גיל אליהו

בקואליציה העריכו אתמול שהצעת החוק הנוכחית לסיפוח בקעת הירדן תיגנז ולא תקודם כלל על ידי הממשלה. ראש הממשלה עצמו הזהיר בשעות הבוקר מפני הצעת החוק בישיבת שרי הליכוד. אלא שהשרים זיהו הזדמנות "לקרוץ" לקהל המצביעים שלהם לאחר שחשו שנתניהו לא היה נחרץ דיו בהתבטאויותיו וממילא לא יאפשר לחוק לעבור.

"מדובר בפרובוקציה בלבד ובניסיון של שרי הליכוד והימין 'לפרוק את התסכול' משחרור האסירים הבטחוניים אל מול קהל המצביעים שלהם", אמר גורם פוליטי. “לשרי הליכוד ברור שהחוק ייגנז, ולכן הם הרגישו ש'מותר להם' להפגין שריר ולזכות בכותרת".

אחד הנוכחים בישיבת הוועדה אמר אתמול: "שרי הליכוד באו מתואמים היטב לישיבה. השר גדעון סער היה נחוש להצביע בעד החוק וכך גם גלעד ארדן שנכנס במיוחד להצביע". לדבריו, “זה היה מביך שהצעה כל כך דרמטית על סיפוח אדמות למדינת ישראל מתקבלת בלי דיון מעמיק, בדרך לא דרך, בחיפזון. על החוקים שנוגעים לקהילה ההומו-לסבית ואפילו על הצעות חוק צרכניות דנים כאן באופן ממושך ומעמיק יותר".

מקורות פוליטיים אמרו היום כי "שרי הליכוד יודעים שהחוק לא יעבור בכנסת, לכן הם יכולים להרשות לעצמם לעשות שריר זמני ולנאום על חשיבות ההתישבות בבקעה. הם ידעו שלבני ולפיד יערערו ולכן ההצבעה היום חסרת חשיבות".

לבני תקפה את השרים שהחליטו לתמוך בהצעת החוק "בחופזה" וללא דיון מעמיק. לדבריה, "מדובר בהצעה לא אחראית ופופוליסטית, שרוצה לכבול את ידי הממשלה ואת ידיו של ראש הממשלה. המחיר שלה הוא פגיעה מדינית בישראל ובידודה בעולם". לפיד אמר בדיון כי "צריך לתת חופש מלא למי שמנהל את המשא ומתן ולא לכבול את ידיו של ראש הממשלה בהצעות כאלו. אנחנו רוצים לנהל תהליך מדיני, אבל לא מוכנים לשלם על כך מחיר. אני לא רוצה לחיות במדינה דו-לאומית".

שר הפנים גדעון סער אמר מנגד כי "גם בזמן ההתנתקות ראש הממשלה ושר הביטחון הבטיחו שהביטחון ייקבל מענה בזכות השארותם של כוחות צבא בציר פילדלפי, אבל בסוף זה לא קרה. "אין תוחלת בנוכחות צבאית בלי התיישבות. יש זיקה בין התישבות, לנוכחות כוחות צה"ל לבטחון". לדבריו, "יש קונצנזוס בציבור שהבקעה תשאר ישראלית. לא נורא שיידעו גם בעולם שבקעת הירדן תישאר ישראלית בכל הסדר קבע".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) יצא אתמול במתקפה חריפה על הליכוד והקואליציה בה הוא חבר. לדבריו, "הצבעתם של כל שרי הליכוד בעד הצעת החוק מעוררת סימני שאלה ביחס לרצינו8תה של מפלגתו של ראש הממשלה שהחליט להכנס למומ עם הפלסטינים ומנגד שרי מפלגתו תומכים בהצעת חוק שתכבול את ידיה של ישראל באותו המשא ומתן עצמו ומציירת אותנו כמי שעושים הכל כדי לחבל בו".

גם באופוזיציה תקפו את ההחלטה. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "סיפוח דה-פקטו של הבקעה לא רק שמנוגד לחוק הבינלאומי, הוא גם התגרות מיותרת במאמצי הממשל האמריקאי לקדם הסכם מדיני. בעידן שבו האיום העתידי ממזרח הוא נשק תלול מסלול, גם המומחים הבטחוניים מבינים שהבקעה לא תוכל יותר לשמש כחיץ בטחוני ולכן היוזמה להחלת החוק הישראלי בבקעה היא כולה יוזמה פוליטית ולא אסטרטגית-בטחונית".

לדברי ח"כ נחמן שי (עבודה), אמר כי "ההצעה הזאת גורמת נזק עצום לישראל גם אם לא תאושר בסופו של דבר, משום שהיא חושפת ברבים את פרצופה האמיתי של הממשלה הרעה הזאת, המנהלת לכאורה משא ומתן להסדר עם הפלסטינים".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר אמר אתמול כי, "ממשלת נתניהו מבהירה בהחלטתה למזכיר המדינה שביקורו בארץ מיותר ואין בכוונתה לקדם את הסדר השלום. החלטת ועדת השרים מעידה על בחירתו של נתניהו לוותר על הסיכוי להגיע להסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ