שעות לפני נחיתת קרי |

סגן שר החוץ אלקין: "גבולות 67' הם גבולות אושוויץ"

שרים וח"כים מהליכוד סיירו הבוקר בבקעת הירדן וחנכו שכונה חדשה בהתנחלות. שר הפנים סער: "הנוכחות בבקעה צריכה להיות לדורי דורות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן שר החוץ זאב אלקין אמר הבוקר (חמישי) בסיור בהתנחלויות בבקעת הירדן כי "גבולות 67 הם גבולות אושוויץ" ולכן הליכוד צריך לדחות כל הצעה לנסיגה מהגדה המערבית. הסיור של חברי כנסת ושרים מ"השדולה למען ארץ ישראל", התקיים שעות ספורות לפני נחיתתו בישראל של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. האחרון צפוי להיפגש הערב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לדון עמו ב"הסכם המסגרת" שאותו מעוניינת ארה"ב להציג לישראל ולפלסטינים עד סוף ינואר.

בסיור השתתפו גם שר הפנים גדעון סער ויו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין. סער אמר כי "המקום בו אנו נמצאים היום ממחיש את הדילמה בשאלה איפה יעבור גבולה המזרחי של ישראל - האם בנהר הירדן, או חלילה ליד נתניה או כפר סבא. אם לא נעמוד על נושא בקעת הירדן נהיה מדינה בלי עומק אסטרטגי. הנוכחות שם צריכה להיות לדורי דורות ואי אפשר בלי יישובים יהודיים – במקום בו אין יישובים יהודיים אין צבא".

בטקס חנוכת שכונה חדשה בהתנחלות גיתית שבבקעה, אמר אלקין כי "בקעת הירדן צריכה להיות תחת ריבונות ישראלית לעולמי עד...דווקא היום, בממשלה בראשות הליכוד, ביישוב שהוקם על ידי הליכוד, אפשר להגיד לכם בפה מלא: אתם תישארו כאן לעד ותהיה כאן ריבונות ישראלית".

אלקין הוסיף: "לכל אותם אלה שמציעים היום הצעות לנסיגה ישראלית לגבולות 67' יש רק תשובה אחת ששר החוץ אבא אבן כבר קבע: גבולות 67 הם גבולות אושוויץ! להצעות מהסוג הזה התשובה היחידה שממשלת הליכוד צריכה לענות זה: לא! זה נכון לדבר עם שכננו אך זה לא הגיוני שיבקשו מאיתנו לוותר על בטחונם של תושבי ישראל ועל האינטרסים החיונים של ישראל. מי שיוותר על בקעת הירדן יהפוך את כפר סבא לשדרות".

לוין, שמכהן כיו״ר שדולת ארץ ישראל, אמר כי ״בקעת הירדן ישראלית, תישאר ישראלית וכך יהיה. אנחנו פה קודם כל מכוח הזכות על הארץ, ולאחר מכן יש צרכי ביטחון שיכולים להתקיים רק כאשר הם מגובים בהתיישבות".

אלקין חונך שכונה בהתנחלות גיתית בבקעת הירדןצילום: עופר וקנין

בתחילת השבוע החליטה ועדת השרים לחקיקה לתמוך בהצעת חוק לסיפוח היישובים היהודיים בבקעת הירדן והחלת החוק הישראלי עליהם. שמונה משרי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו תמכו בהצעתה של ח"כ מירי רגב (הליכוד), בהם גם סער. שלושה שרים - ציפי לבני, יאיר לפיד ויעקב פרי התנגדו לה. לבני ולפיד הודיעו כי יערערו על ההחלטה - מה שצפוי לעצור את המשך קידום החוק בכנסת. ע

ל פי ההצעה, מערכת המשפט והמינהל של המדינה תחול על היישובים בבקעה ועל צירי התנועה המובילים אליהם. החוק קובע עוד כי לא תוטל הגבלה על בנייה ביישובי הבקעה משיקולים מדיניים, אלא באישור הכנסת. לדברי רגב, ההצעה הועלתה "משיקולים מדיניים וביטחוניים בלבד, מאחר שיישובי ושטחי בקעת הירדן מהווים קו הגנה ביטחוני אסטרטגי של מדינת ישראל בגבולה המזרחי הארוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ