הממשלה תדון בחוק המחייב רוב של 80 ח"כים לאישור בנייה בהתנחלויות

במקביל להצעה זו, של ח"כ מרב מיכאלי, יעלה להצבעת השרים גם "חוק שתי המדינות", שאמור למנוע מישראל לספח שטחים באופן חד צדדי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ערב ההכרזה הישראלית על בניית יחידות דיור נוספות בהתנחלויות ובצל החלטת הממשלה לתמוך בחוק לסיפוח הבקעה, תובא מחר (ראשון) הצעת חוק חלופית שתחייב אישור של 80 חברי כנסת לפחות כדי לקדם כל תכנית בנייה וכל בניה חדשה מחוץ לקו הירוק.

את ההצעה המתריסה יזמה ח"כ מרב מיכאלי, בין היתר בעקבות יוזמת החקיקה שהעלה ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה ולפיה כל פתיחה במשא ומתן על עתיד ירושלים יחוייב ברוב של 80 חכי"ם. ההצעה של ליצמן נפלה בהצבעה לפני כשבועיים במליאה, אחרי שהממשלה החליטה לתמוך בחוק ואז נאלצה לחזור בה בעקבות ערר על החלטת ועדת השרים לחקיקה בנושא. על פי היוזמה של מיכאלי, לא יאושרו תכניות לבנייה ולא תתחיל בנייה בתכניות מאושרות בשטחים אלא לאחר קבלת אישור הכנסת ברוב של 80 מחבריה.

האם שרי התנועה ויש עתיד בוועדה ייתמכו בהצעת החוק ו"יפגינו שריר"? עדיין לא ברור. לדברי מיכאלי, "הבנייה מעבר לתחום הקו הירוק היא המכשול הגדול ביותר להגעה להסכם קבע עם הפלסטינים להקמת שתי מדינות לשני העמים ולפתרון הנדרש כל כך לסכסוך של ישראל עם שכנתה הפלסטינית". בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, בית היתר, כי "בנייה בשטחים שלא נועדה לטובת אוכלוסיית השטח הכבוש או לצורכי צבא מפרה את החוק הבינלאומי, מובילה לחרמות כלכליים על ישראל המסכנים את עתיד כלכלתה ומעמידה את ישראל בסכנת בידוד בינלאומי. הבנייה בשטחים ואבטחתה כרוכות בהוצאה כספית אדירה המכבידה עד מאד על תקציב המדינה ועל מצבם הכלכלי של האזרחיות והאזרחים".

מיכאלי בדיון בכנסתצילום: אמיל סלמן

במקביל צפוי לעלות היום להצבעה בוועדה חוק "שתי המדינות" של ח"כ חיליק בר (העבודה). החוק, בשיתוף תנועת "קול אחד", צפוי למנוע מישראל לספח חד צדדית שטחים וקובע שעתידן הסופי של הקרקעות יקבע רק במסגרת פתרון שתי המדינות. לדברי בר, "החוק הזה יאפשר אחת ולתמיד למפלגות הקואליציה להראות את נכונותם או אי נכונותם לבצע חקיקה היסטורית שתקבע אם הם בעד או נגד פתרון שתי המדינות. החוק לא פוגע בישראל בשום אופן ויש בו רק כדי "לעודד" את ממשלת ישראל והפלסטינים להגיע לפתרון הסכסוך במסגרת של שתי מדינות לשני עמים".

אלא שבכירים בקואליציה דחו את ההצעה בתוקף. “התנועה ויש עתיד לא יצביעו בעד חוק שתי המדינות מסיבה אחת פשוטה: ממש כפי שהתנגדנו לחוקים ה'מחשקים' את ראש הממשלה מימין, אנחנו מתנגדים לחוקים המחשקים אותו משמאל. לראש ממשלה צריכה להינתן הסמכות המלאה להחליט בעצמו כיצד לקדם את התהליך המדיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ