השרים דחו את החוק האוסר מו"מ על ירושלים ללא אישור הכנסת

להצעתה של ח"כ רגב התנגדו כל חברי ועדת השרים למעט אריאל ואורבך. בליכוד אמרו: "אנחנו יורים לעצמנו ברגל" ורגב תקפה את מתנגדיה: "בושה גדולה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ מירי רגב (הליכוד), שלפיה ייאסר קיום משא ומתן בנושא ירושלים או זכות השיבה ללא אישור מקדים של רוב חברי הכנסת. להצעה התנגדו כל חברי הוועדה מלבד שרי הבית היהודי, אורי אריאל ואורי אורבך. רגב תקפה את המתנגדים: "החוק נפל ואין ספק שזו בושה גדולה".

הצעתה של רגב הונחה כבר בכנסת הקודמת, אך היא לא הצליחה לקדמה אז. גם בעת כהונתם של אריאל שרון ואהוד אולמרט כראשי ממשלה ניסו ח"כים, ובראשם גלעד ארדן (ליכוד) לקדם חוק זהה, אך כשלו.

בליכוד העריכו כי שלושת שרי המפלגה בוועדה - גדעון סער, לימור לבנת וגלעד ארדן - עשויים לתמוך בהצעה בהעדר הוראה ברורה מראש הממשלה נתניהו כדי לקרוץ למרכז הליכוד, אך אלה התנגדו לה לבסוף. במקרה שההצעה היתה עוברת, שרת המשפטים ציפי לבני או שרי יש עתיד בוועדה היו צפויים להגיש ערר שיגרום להקפאת החוק.

"לא שהופתעתי, אבל בכל זאת ציפיתי שלפחות ידחו את הדיון בעניין הצעת החוק שלי", אמרה רגב לאחר ההצבעה. חברת הכנסת אף מתחה ביקורת על חברי הליכוד שהתנגדו לחוק: "למעט שניים שאני מצדיעה להם: אורי אריאל ואורי אורבך שהצביעו בעד החוק. חבל מאד ששרי הליכוד שוכחים שחוקים מסוג זה הם מה שהביא אותנו לכנסת. חוק חשוב זה, שעוסק בשני נושאי ליבה מהותיים, סוגיית ירושלים וסוגיית הפליטים, נכון היה שיעבור. לצערי, החוק נפל ואין ספק שזו בושה גדולה".

ההצעה עוררה ביקורת גם במפלגתה של רגב. ח"כ בליכוד כינה את היוזמה "מביכה", ואילו אחד משרי המפלגה אמר כי "אנחנו יורים לעצמנו ברגל". לדבריו, "החוקים שרגב מעלה כדי לסנדל את התהליך המדיני הם מהלך לא חכם, ולא משנה אם אתה תומך בהסדר או מתנגד לו. הקהילה הבינלאומית מסתכלת עלינו ורואה שוב ושוב איך ממשלת נתניהו ושרי הליכוד הם הגורמים הקיצוניים שמכשילים את התהליך המדיני והמשא ומתן. זה נזק תדמיתי והוא משמעותי יותר".

הצעתה של רגב מצטפרת ליוזמה אחרת שהעלתה לאחרונה, לסיפוח בקעת הירדן. שרי הליכוד תמכו בהצעה, אך זו נגנזה בסופו של דבר. הצעת חוק של ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שלפיה יתאפשר ניהול משא ומתן על ירושלים רק באישור מוקדם של 80 ח"כים, נדחתה על ידי מליאת הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ