ארונו של אריאל שרון הוצב ברחבת הכנסת

הציבור יוכל לעבור ליד הארון ולחלוק כבוד. מחר בבוקר ייערך טקס אשכבה בכנסת, ובשעה 14:00 ייטמן שרון בחוות שקמים לצד אשתו לילי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארונו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הוצב היום (ראשון) ברחבת הכנסת. הארון יוצב במקום עד השעה 18:00, והציבור יוכל לחלוק לו כבוד אחרון. לא ניתן יהיה להגיע למשכן בכלי רכב פרטיים, אולם לרשות הקהל יועמדו הסעות הלוך ושוב ללא תשלום מחניוני אצטדיון טדי ולטרון, החל מהשעה 11:00.

ארונו של שרון הועבר הבוקר לכנסת מהרבנות הראשית בצריפין, בשיירת כלי רכב טקסית. כשהגיע לכנסת, הארון נישא לרחבת המשכן על ידי אנשי משמר הכנסת. הם לוו על ידי שמונה אלופי צה"ל, בהם הפרקליט הצבאי הראשי, דני עפרוני; מתאם פעולות הממשלה בשטחים, איתן דנגוט; מפקד פיקוד המרכז, ניצן אלון; מפקד פיקוד העורף, איל איזנברג; ומפקד המכללות הצבאיות, יוסי ביידץ.

ישיבת הממשלה השבועית נפתחה הבוקר בדקת דומייה לזכר שרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו. "אריק היה בראש ובראשונה לוחם ומפקד, מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל בזמן החדש ובמהלך תולדותיו", אמר. "בכל תפקידיו - כשר הביטחון, כשר השיכון, כשר התשתיות, כשר החוץ - אריק תרם למדינת ישראל, וכך עשה גם כראש ממשלה. הוא היה קשור לאדמה, הוא ידע שצריך להגן על האדמה, והוא הבין מעל הכל שהקוממיות שלנו זו היכולת שלנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו". צפו בדברי רה''מ  נתניהו בישיבת הממשלה לזכרו של אריאל שרון:

השולייה שהיה לקוסם - אמיר אורן על אריאל שרון | יוסי ורטר על המנהיג הישראלי האחרון | עמוס הראל על האיש שהכניע את הטרור - ושרטט את הקווים לנסיגה | משבר האמונה שחולל שרון - אנשיל פפר | אלוף בן על האיש שאין לו תחליף | אריאל שרון: 2014-1928 |

מחר ב-09:30 ייערך לשרון טקס אשכבה בכנסת, שבו ינאמו הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה נתניהו וסגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. בתום הטקס ייצא מסע ההלוויה בשיירה צבאית לעבר חוות שקמים,ויעצור בדרך בלטרון, שם ייערך כינוס מיוחד של פורום מטכ"ל.

שמונה מאלופי צה"ל יישאו מחר את ארונו של שרון מרחבת הכנסת לטקס ההלוויה שייערך בחוות השיקמים. בין האלופים: סגן הרמטכ"ל, אלוף גדי אייזנקוט, אלוף (מיל') גדי שמני, מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, מפקד זרוע היבשה, אלוף גיא צור, מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, מפקד אגף המודיעין, אלוף אביב כוכבי ומפקד פיקוד הצפון, אלוף יאיר גולן.

הלווייתו של שרון תיערך מחר ב-14:00 בגבעת הכלניות שליד חוות שקמים - שם קבורה גם רעייתו לילי. משעות הבוקר המוקדמות עובדים במקום עשרות פועלים בהכנות לקראת האירוע. העובדים החלו בהקמת הבמה, ובור נחפר סמוך לקברה של לילי. רוב הגדר שגידרה את אזור הקבר הוזזה כדי לאפשר גישה נוחה לאזור. שישה מסכים יותקנו ברחבי הגבעה וישדרו את מהלך ההלוויה, כדי לאפשר לאלפי הנוכחים לעקוב אחרי הטקס.

גם בחוות השקמים עצמה החלו הכנות: מספר אוהלים לבנים הוקמו בשטח החווה, שם המשפחה תשב שבעה ותקבל את פני המנחמים. גם המשטרה נערך לקראת האלפים שיגיעו מחר לאזור. בשעות הבוקר יחסם הכביש המוביל לחוות השקמים והסעות יועמדו לרשות הבאים ממכללת ספיר ומקיבוץ דורות הסמוך. מאות שוטרים יפרסו ברחבי הגזרה כבר במהלך הלילה וידאג לסדר וליווי האורחים שיגיעו מהארץ ומחו"ל.

גם במשרד הביטחון ובמשטרה נערכים למבצע "כלניות", כפי שמכונה האירוע. התנועה בכבישים באזור לטרון, בית קמה וחוות השקמים תיחסם לסירוגין החל מהשעה 8:30 מחר. מאות שוטרים ושוטרים צבאיים ייפרשו באזור החווה כדי לכוון את התנועה, ושלושה חניונים יוכשרו ביישובים ספיר, דורות ורוחמה. בנוסף, 75 אוטובוסים יסיעו מלטרון ומאצטדיון טדי אזרחים שירצו להגיע לטקס הלוויה.

5 מתוך 5 |
השיירה ובה ארונו של שרון בדרכה לכנסת, היום
1 מתוך 5 |
הנשיא פרס מניח זר על ארונו של שרון, היום
2 מתוך 5 |
דקת דומייה לזכר שרון בישיבת הממשלה, הבוקר

לדברי בכיר במשרד הביטחון, טקס הקבורה עצמו ייערך במתכונת מצומצמת ובאזור חלקת הקבר ישהו עד 700 איש. בגבעת הכלניות ייפרשו מסכים וציוד הגברה במרחק מסוים מחלקת הקבר, כך שיתר באי הלוויה יוכלו לצפות במתרחש במקום. "אנחנו צופים שאלפים רבים יגיעו לאזור חוות השקמים ונעשה הכול כדי לתת להם שירות", אמר הבכיר במשרד הביטחון. כשנשאל על ההיערכות הביטחונית במקום השיב כי "נעשית הכנה ביטחונית", אך לא פירט.

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, ביקר בגבעה בזמן ההכנות ואמר כי המשטרה ערוכה לכל תרחיש, "החל מפרובוקציות של מבקרים ועד לירי תלול מסלול מרצועת עזה". לדבריו, "אנו בשלבים האחרונים של הערכות גם במחוז וגם ברמה הארצית. זהו מבצע ארצי שכל הגופים מעורבים בו כמו המשטרה, צהל ומשרד ראש הממשלה, כשההשלמות האחרונות הן בחלקת הקבר ואנו נערכים לקבלת קהל מכל הארץ". עוד אמר הלוי כי המשטרה ערוכה בכל הצירים, "כדי להבטיח את ניהול הטקס בצורה בטוחה, ונמשיך לפעול גם במהלך כל ימי השבעה".

להלווייה צפויים להגיע מנהיגים מרחבי העולם. מלבד סגן הנשיא ביידן, אישרו את הגעתם גם שליח הקוורטט וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ראש ממשלת צ'כיה, יו"ר הפרלמנט הרוסי, שר החוץ של גרמניה, שר הפנים של ספרד ועוד. שרון ייטמן בטקס צבאי, שיהיה פתוח לציבור. עם זאת, לקהל לא תתאפשר הגעה בכלי רכב פרטיים, ולרשותו יעמדו חניונים והסעות במכללת ספיר ובקיבוץ דורות.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יגיע להלוויה או לטקס, אולם אמש פרסם הודעה בעקבות מותו של שרון. "אני ומישל שולחים את תנחומינו למשפחת שרון ולעם ישראל", נכתב בהודעה. "שרון הקדיש את חייו למדינת ישראל. בשעה שישראל נפרדת מראש הממשלה שרון, אנו מצטרפים לעם בישראל ומכבדים את מחויבותו לארצו".

נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לורה ואני מצטרפים לאבלם של חברנו בישראל ובשאר העולם, בעקבות מותו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. היה לי לכבוד להכיר את שרון ולכנותו חבר. הוא היה לוחם ושותף בחיפושיו אחר ביטחון עבור ארץ הקודש ועבור מזרח תיכון טוב ושליו יותר. לורה ואני שולחים תנחומים מקרב לב למשפחתו של שרון ולכל מי שיתגעגע אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ