השרים אישרו: בממשלה הבאה - 18 שרים, ללא שרים בלי תיק

הסעיף מעורר המחלוקת בחוק המשילות, הנוגע להעלאת אחוז החסימה, לא הובא להצבעה. הרחבת הממשלה תתאפשר מעתה רק ברוב של 70 ח"כים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

רוב סעיפי אושרו היום (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה לקראת ההצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, הצפויה להתקיים בשבועות הקרובים. ביולי האחרון אושר החוק בקריאה ראשונה.

הסעיף המרכזי בחוק, הנוגע להעלאת אחוז החסימה, לא הובא להצבעה בשל מחלוקת בין סיעות הקואליציה לגביו. בעוד מנהיג ישראל ביתנו אביגדור ליברמן סיכם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על העלאת אחוז החסימה  (), חברי קואליציה ובראשם שרת המשפטים, ציפי לבני, פועלים להעלאת אחוז החסימה לשלושה אחוזים בלבד.

בהתאם להסכמות בין סיעת יש עתיד והליכוד ביתנו, אושרו היום סעיפי החוק הקובעים כי מספר השרים לא יעלה על 18, מספר סגני השרים לא יעלה על ארבעה ותבוטל האפשרות למינוי שר בלי תיק. בנוסף, כדי להבטיח שהממשלה תורחב רק אם יתעורר צורך אמיתי ולא משיקולים פוליטיים נקודתיים, נקבע בחוק כי הרחבת הממשלה תתאפשר רק ברוב של 70 חברי כנסת לפחות.

"החוק מבטיח שתוקם ממשלה מצומצמת ויעילה שעונה על הצורך הממשי בניהול ענייני המדינה, ולא ממשלה מנופחת ובזבזנית שנובעת מצרכים פוליטיים", הסביר היום ח"כ רונן הופמן (יש עתיד), אחד מיוזמי החוק. לדבריו, צמצום מספר השרים יתרום לחיזוק הפעילות הפרלמנטרית, הנמנעת מחברי כנסת שמונו לשרים ולסגני שרים.

ראש הממשלה נתניהו בדיון בחוק המשילות בכנסת, ביולי האחרוןצילום: אורן נחשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ