ביקורת על יעלון בצמרת הליכוד: תוקף כדי לקרוץ לימין הקשה

בכיר במפלגה הסביר כי יעלון שותף לכל ההחלטות בתיאום עם נתניהו, לרבות שחרור מחבלים. "מנסה לקדם את עצמו בהתמודדות מול נתניהו"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בכיר בליכוד תקף הערב (שלישי) באופן חסר תקדים את שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בשל הביקורת שהשמיע נגד שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי. לדברי הבכיר, "יעלון מנסה 'ללכת עם ולהרגיש בלי'. בוגי הוא שותף מלא לנתניהו למהלכים שהימין מתנגד להם, דוגמת שחרור המחבלים ונאום בר-אילן, אבל מצד שני הוא כל הזמן מנסה לקרוץ לימין הקשה בליכוד כדי להכין את ההתמודדות שלו מול נתניהו בבחירות הבאות". לדבריו, "יעלון כל הזמן משחרר מאחורי הקלעים התבטאויות נגד המדינה הפלסטינית ונגד האמריקנים כדי לגרום למתפקדי הליכוד לשכוח את השותפות שלו עם נתניהו ולהפוך אותו לטוען לכתר מנהיג הימין וראש הממשלה הבא של ישראל".

בעת האחרונה פורסמו ציטוטים המיוחסים ליעלון בכלי תקשורת שונים ולפיהם קרי הוא "אובססיבי ומשיחי" וכי הוא (יעלון) מקווה ש"קרי יקבל כבר פרס נובל ויניח לנו". הביקורת האישית החריפה שמתח יעלון הובילה לתגובות חריפות בבית הלבן.

בכירים בממשל האמריקאי ציינו כי ארה"ב אינה מסופקת מההבהרות שנשמעו עד כה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יעלון לגבי ההתקפה האישית על שר החוץ ג'ון קרי. "אנחנו מצפים מראש הממשלה לתקן את המצב ולהביע בפומבי את חוסר הסכמתו עם הדברים שנאמרו ע"י יעלון לגבי קרי, לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים ולגבי מחויבותו של קרי לביטחון ישראל", אמר בכיר אמריקאי.

שר הביטחון יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: ניר כפרי

בחודשים האחרונים התבטא קרי כמה פעמים וטען כי קיים צורך דחוף לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. שר החוץ האמריקאי אף הזהיר כי השינויים הדמוגרפיים יביאו לכך שאם לא תוקם מדינה פלסטינית, ישראל לא תוכל להמשיך להיות מדינה יהודית ודמוקרטית. קרי אף הדגיש בשורה של התבטאויות כי אם תהליך השלום ייכשל עלול הדבר להביא לאינתיפאדה שלישית ולגל חרמות נגד ישראל.

בשעות הערב פרסם יעלון הודעת הבהרה רפה בנסיון להוריד את גובה הלהבות. "היחסים בין ארה"ב וישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", אמר. ארה"ב היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי איתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל".

פורום ראשי הסניפים בליכוד הפיץ הערב עצומה הקוראת להביע תמיכה בשר הביטחון בעקבות התבטאויותיו נגד מאמציו של שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, להגיע להסכם. "אנו חברי הליכוד מחזקים את ידי שר הביטחון, בוגי יעלון, ומגבים אותו נוכח המתקפה הפרועה מבית וההתערבות הגסה של ארה"ב. מי שביחד עם נשיא צרפת, סרקוזי, כינה את ראש ממשלתנו "שקרן" אינו יכול להטיף לנו מוסר. אנו קוראים לראש הממשלה לגבות את שר הביטחון בעמידתו מול הלחצים הבלתי הגונים של שר החוץ הלא ידידותי ג'ון קרי, הפועל לכפות הסדר מופקר שיסלק את עם ישראל ממולדתו ושיסכן את קיומה של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ