חרף התנגדות וינשטיין: הכנסת אישרה טרומית חוק האוסר שימוש במלה "נאצי"

חרף חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לפיה החוק מעלה קשיים חוקתיים רבים, אישרו חברי הכנסת את החוק בקריאה טרומית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים52
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את החוק האוסר על השימוש במלה "נאצי" - בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

טרם עלה החוק להצבעה בוועדת שרים לחקיקה ביום ראשון, העביר היועץ לשרים חוות דעת מפורטת במסגרתה קבע שהחוק מעלה קשיים חוקתיים רבים וקרא לקואליציה להתנגד לו. אולם, חרף דברים אלה, החליטה הוועדה דווקא לתמוך בהצעה - וכעת היא זכתה לאישור מליאת הכנסת בהצבעה בקריאה טרומית. 44 חברי כנסת תמכו בחוק, 17 התנגדו ו-12 נמנעו.

הצעת החוק, אותה יזם ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), מבקשת לקבוע איסורים שונים על השימוש בכינוי "נאצי" או בסמלים המזוהים עם השואה או עם השלטון הנאצי, בהם צלב קרס או טלאי צהוב, שלא למטרות לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי.

הפגנת חרדים בירושלים. שימוש בסמלים המזוהים עם השואה יהווה עבירה פלילית צילום: אוליבייה פיטוסי

החוק קובע כי יחול איסור על העלבת אדם על ידי הבעת משאלה, תקווה או ציפייה להגשמת מטרות הנאצים. על פי ההצעה, איסורים אלו יהוו עבירה פלילית שעונשה חצי שנת מאסר וקנס של עד 100 אלף שקל.

"אין חולק כי ככלל השימוש בסמלים ובכינויים נאציים במרחב הציבורי הוא פוגעני ומקומם", כתב וינשטיין במסמך שהעביר לשרים. "אולם, לא כל התנהגות הפוגעת ברגשות הציבור ראוי להפוך לפלילית”. לדבריו, החקיקה הקיימת כבר נותנת מענה לתופעות העיקריות עמן מבקשת הצעת החוק להתמודד, והוא קובע כי המישור המתאים להתמודדות עם השימוש בביטויים המאזכרים את השואה הוא המישור החינוכי־הסברתי. "האם לשם הגנה על רגשות ראוי במדינה דמוקרטית לאסור על עולם דימויים שלם בשיח הציבורי?", שאל וינשטיין והוסיף: "נוכח חשיבותה ומרכזיותה של הזכות החוקתית לחופש הביטוי יש לבחון הגבלות עליה בקפידה ובזהירות רבה".

היועץ המשפטי הזכיר בחוות הדעת שכתב שורה של איסורים שכבר קיימים כיום בחוק הישראלי וממילא נותנים מענה חלקי בנושא: איסור הכחשת השואה בפרסום דברים בכתב או בעל-פה ואיסור פרסום בכתב או בעל-פה של דברי שבח, אהדה או הזדהות לפשעי הנאצים. "הגדרות המונחים 'כינוי נאצי' ו'סמל נאצי' הן הגדרות רחבות ועמומות, תלויות פרשנות. עמימות זו עלולה לגרום לאפקט מצנן ולמנוע ביטויים שלא היתה כוונה לאסור עליהם, או להכניס תחת כנפי האיסור הפלילי התנהגויות שההתמודדות אתן אמורה להיות בשדה הציבורי”, כתב היועץ המשפטי לשרים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ