ועדת השרים לחקיקה אישרה את ההצעה לאיחוד תפקידי הרבנים הראשיים

ההצעה, של התנועה והבית היהודי, גם תפריד בין הרבנות לבתי הדין הרבניים. לבני: "עלינו להפסיק את הפילוג העדתי המיושן, ולהביא לקירוב לבבות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

החוק למינוי רב ראשי אחד לישראל עשה הבוקר (ראשון) את צעדיו הראשונים: ועדת השרים לחקיקה החליטה על תמיכת הקואליציה בחוק, שיבטל את הכפילות בכהונת הרבנים הראשיים לישראל. הרב הראשי שייבחר ימונה ללא קשר למוצאו – אשכנזי או ספרדי - ויעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

בנוסף, החוק החדש יסדיר הפרדה ברורה בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין, ויקבע את מעמדם כגוף שיפוטי עצמאי. על פי ההצעה, נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. כיום הרב הראשי מתמנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול אף אם כלל אינו מוסמך לכהן כדיין. כמו כן, לפי ההצעה ראש אבות בית דין יתמנה רק מקרב אבות בית הדין ולא מכוח היותו דיין שנבחר לרב עיר, וזאת בדומה לנשיא בית משפט.

אם יעבור, החוק החדש ייכנס לתוקפו רק בקדנציה הבאה – כלומר בעוד כעשר שנים. עד אז, הרבנים הראשיים לישראל המכהנים, וכן רבני הערים המכהנים כראשי אבות בית דין רבני אזורי, ימשיכו לפעול בהתאם לחוק הקיים.

בנט ולבני בישיבת ממשלה, בחודש מאיצילום: אמיל סלמן

שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה), קידמה את הצעת החוק יחד עם שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) וסגן שר הדתות אלי בן דהן. "במדינה בה מכהן נשיא אחד, נשיא בית המשפט העליון אחד, ראש ממשלה אחד ורמטכ"ל אחד, אין הצדקה להכפלת תפקיד הרב הראשי", אמרה. "עלינו להפסיק את הפילוג העדתי המיושן בעם, ולהביא לקירוב לבבות. מגיע למדינת ישראל רב יחיד שיביא לאיחוד של חלקי החברה השונים, ושיוביל רבנות הנותנת שירות לכלל הציבור היהודי־ישראלי, על שלל עדותיה. כיבוד המסורת מבית של כל אחד ואחת מאיתנו לא צריך לבוא יד ביד עם פלגנות".

"זהו צעד חשוב שמסמל את אחדות העם", אמר השר בנט, "מינוי רב ראשי אחד הוא מהנושאים שהשאלה היחידה היא מדוע הוא לא קרה קודם. כיום, כשמתחתנים אשכנזים עם ספרדים עם תימנים ועם כל העדות, מובן שאין סיבה לשני רבנים ראשיים. כפי שיש כיום רב ראשי צבאי אחד, ובכלל שאין תפקידים נפרדים לאשכנזים וספרדים בכל תחום, אין סיבה גם בתפקיד הרב הראשי שהדברים יראו אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ