ועדת השרים תחליט היום אם לתמוך בהגדרת "תג מחיר" כטרור

יוזם ההצעה, ח"כ כבל: "הרשויות מקבלות את הטרור היהודי בהשלמה". בשנה שעברה התנגד נתניהו להמלצה להכריז על התארגנויות כאלה כעל ארגוני טרור

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תחליט היום (ראשון) אם לתמוך בהצעת חוק המגדירה את פעולות "תג מחיר" כפעולות טרור ולהחמיר בטיפול במבצעיהן ובענישתם. לדברי יוזם החוק, ח"כ איתן כבל (העבודה), "איננו יכולים להשלים עם מפגעים שבשם היהדות מבצעים פעולות שעלולות לגרור את האזור להסלמה ומבאישות את ריחנו בעולם".

מדובר בתיקון לחוק העונשין שהציע כבל ומגדיר מהי פעולת טרור - "מעשה המהווה עבירה או איום בעשיית מעשה המהווה עבירה אשר נעשה או תוכנן להיעשות כדי להשפיע על עניין מדיני, אידיאולוגי דתי או מתוך מניע של גזענות כהגדרתה בסעיף 144א' לחוק העונשין". מטרת ההצעה היא לתת לרשויות האכיפה והחוק כלים נוספים להתמודדות עם תופעת "תג מחיר". תיקון נוסף, אותו מתכוון כבל להגיש בהמשך, מגדיר כי העונש על שימוש באלימות או בהסתה לצורך השגת מטרות פוליטיות או לאומניות יוכל להגיע במקרים קיצוניים ל-20 שנות מאסר.

"הרשויות מגלות אוזלת יד אל מול הטרור היהודי ומקבלות אותו במעין השלמה", אמר כבל. "זה מצב אבסורדי בו חבורה של פושעים שמים עצמם מעל החוק כשידי המדינה וכוחות הביטחון כבולות בכל הקשור לענישה הולמת ומרתיעה. אסור לנו לקבל פעולות כאלה לא כשהן מתבצעות נגד יהודים ולא כשהן מתבצעות נגד ערבים. זה לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של ערכים ומוסר. דווקא העם היהודי שסבל לאורך השנים מפרעות ומאלימות על רקע גזעני צריך להיות הראשון שמטפל באגרוף ברזל בגורמים מתוכו שפוגעים באחרים על רקע לאומני".

ביוני האחרון הסמיך הקבינט המדיני-ביטחוני את שר הביטחון להכריז על התארגנויות "תג מחיר" כעל התאחדות בלתי מותרת, כפי שמוגדרים ארגוני צדקה הקשורים לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי. השב"כ, שרת המשפטים ציפי לבני והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' המליצו להכריז על ההתארגנויות כעל ארגון טרור, אך נתניהו ריכך את ההמלצה בעקבות לחצים מצד הנהגת המתנחלים ומתוך הבית הלאומי והליכוד. כחודש לאחר מכן הרחיב מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון את ההכרזה גם לשטחי הגדה המערבית.

מסגד שרוף בכפר הפלסטיני קוסרא, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ