הכנסת אישרה סופית: כמחצית מחברי הוועדה לבחירת שופטים יהיו נשים

על פי הצעת החוק שהתקבלה, לפחות אחד מהנציגים ששולחים הגופים החברים לוועדה תהיה אשה. ח"כ לביא: "ייצוג הולם אינו אופציה, הוא הכרח"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית, את הצעת החוק לייצוג הולם לנשים בוועדה לבחירת שופטים. על פי החוק, ארבעה מקומות מבין תשעת חברי הוועדה ישוריינו לנשים. את החוק יזמו חברות הכנסת עליזה לביא מיש עתיד וזהבה גלאון ממרצ.

הוועדה לבחירת שופטים מונה תשעה חברים וכוללת שני נציגי ממשלה, שני נציגי כנסת, שני נציגים מלשכת עורכי הדין, שני שופטי בית המשפט העליון ונשיא בית המשפט העליון. על פי הצעת החוק, לפחות אחד מן הנציגים ששולח כל גוף לוועדה, תהיה אשה. באופן זה יעוגן בחקיקה שריון ארבעה מקומות לנשים מתוך תשעה חברים, ויישמר ייצוג נשי הולם בוועדה.

לדברי לביא, "ייצוג הולם לנשים אינו אופציה, הוא הכרח, בין היתר במוסדות השפיטה. בהרכב אחר של קואליציות עתידיות, אנו עלולים למצוא את עצמנו בקלות רבה במצב בו נשים מודרות שוב, כפי שהיו בעבר, מוועדה חשובה זו. הוועדה למינוי שופטים היא מהוועדות החשובות במבנה הדמוקרטי של מדינת ישראל ולציבור הרחב אין זכות בחירה ישירה בשופטים הנבחרים ולכן הוועדה חייבת לייצג את כלל החברה, גברים ונשים כאחד".

ח"כ עליזה לביא (משמאל) בוועדה לקידום מעמד האישהצילום: אמיל סלמן

לביא הוסיפה: "הצעה זו היא המשך להצעה שהעברתי במושב הקודם, שקבעה שריון לנשים בוועדה לבחירת דיינים. במהלך הדיונים על הצעה זו, טענו חברי הכנסת המתנגדים שלא תהיה הצעה דומה בוועדה לבחירת שופטים. כבר אז התחייבתי להגיש הצעה שתשריין מקום לנשים גם בוועדה לבחירת שופטים, וכך עשיתי".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מסרה כי "הושלם מהלך נוסף במערכה לקראת מתן ייצוג הולם של נשים בעמדות כוח ובמוקדי קבלת החלטות. על אף שהרשות השופטת מכירה בחשיבות של ייצוג נשים, ופסקה לא פעם על פי עיקרון זה, היא עצמה לא עומדת בסטנדרטים אלה. לאורך השנים כיהנו בבית המשפט העליון 64 שופטים, מתוכם רק 10 נשים. כיום, מתוך 15 שופטי בית המשפט העליון, ישנן רק 4 נשים. לכן, ברור שייצוגן של נשים ברשות השופטת אינו מובן מאליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ