גלאון ספדה לאלוני: "הפכה את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו"

ראש הממשלה נתניהו וכמה מחברי הליכוד הדגישו כי למרות חילוקי הדעות עם השרה לשעבר היא נודעה בדבקות באמונתה ונותרה ישרה וצנועה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

במערכת הפוליטית ספדו היום (שישי) לשרה ויו"ר מרצ לשעבר, שולמית אלוני, שמתה הלילה בגיל 85. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם בנה, פרופ' נמרוד אלוני, וביקש להביע את צערו. "על אף המחלוקות העמוקות שהיו בינינו לאורך השנים, הערכתי את תרומתה לציבוריות הישראלית ואת נחישותה לעמוד בנחרצות על הדברים שהיא האמינה בהם", אמר נתניהו. 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי לתרומתה של אלוני לשיח הדמוקרטי בישראל היתה משמעות רבה. "למרות שבמהלך השנים היו חילוקי דעות מהותיים בהשקפותינו בנושאים שונים, תמיד הערכתי את נחישותה להיאבק על עמדותיה ולהשמיע אותן בקול רם וברור, כמו גם את דאגתה הגדולה למדינת ישראל ולעתידה", אמר יעלון, "הוויכוח אתה לעולם היה מאתגר, שכן משנתה היתה סדורה ואמונתה כנה. הערכתי מאוד את צניעותה ואת יושרה ויושרתה". גם שר החינוך שי פירון הביע צער על מותה של אלוני ואמר כי היתה מודל לאשת עקרונות ולמעשים ולבעלת אידיאולוגיה מוצקה. 

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי אלוני היתה "אשה אדירה, אמיצה, פורצת דרך" והוסיפה כי אלוני לעולם תישאר דמות מעוררת השראה לכל ישראלי שהשוויון וזכויות האדם בלבו. "במו ידיה היא הפכה את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו ומעולם לא הפסיקה להילחם על הערכים שבהם האמינה ועמם תמיד תהיה מזוהה: שלום, שוויון מוחלט בין כל בני האדם ללא הבדל דת, מין, גזע ומגדר, וחופש מלא מכפייה וניצול", אמרה, "יחד עם כל מרצ אני מתאבלת על לכתה של מי שייצגה את הכרזת העצמאות האותנטית, ומתחייבת להמשיך בדרכה ולפעול להגשמת הערכים שלאורם חיה ושעליהם הגנה במשך כל שנות פעילותה הציבורית המפוארת".

ח״כ מיכל רוזין (מרצ) סיפרה כי העריצה את הנחרצות של אלוני ואת אמונתה בצדקת הדרך. "היא נתנה השראה גדולה לכל מי שמאמינה בזכויות אדם", אמרה. חבר הכנסת לשעבר יוסי ביילין אמר כי אלוני "הכניסה את הנושא של חשיבות זכויות האדם לתוך הקולקטיב".

אלוני עם יו"ר מרצ גלאון וח"כ זנדברג צילום: גלי איתן

יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג ספד לאלוני באומרו כי "היא היתה מנהיגה פוליטית חשובה ומודל לחיקוי לדור שאני נמנה עמו. אומץ לבה ותעוזתה לשמירה על זכויות האדם במדינת ישראל ייזכרו עוד שנים רבות. אלוני חוללה שינוי משמעותי בשיח הציבורי ושברה את החומות הבצורות של תפישות עולם מיושנות ופרדיגמות שאבד עליהן הכלח, ועל כך אנחנו צריכים להוקיר לה כאומה. היא תיזכר כלוחמת נועזת למען השלום, דו-קיום וזכויות מיעוטים". 

יו"ר הכנסת לשעבר ראובן ריבלין אמר כי למרות חילוקי הדעות בינו לאלוני, "הערכתי אותה כאשה שלא נמשכה אחר פופוליזם, אלא הביעה את אמונותיה והשקפותיה ללא כחל ושרק, ואף העמידה תנועה פוליטית שהאמינה בה". סיעת יש עתיד כתבה בהודעתה כי אלוני השקיעה עשרות שנים בעשייה ציבורית ופרלמנטרית ולחמה למען עקרונותיה ביושר ובאומץ.

בהודעה שפרסמה תנועת שלום עכשיו נכתב כי "עמוד האש כבה. אלוני היתה תמיד צעד אחד לפני המחנה כולו. עולמה הערכי ואומץ לבה שינו את פני השמאל הישראלי והחברה הישראלית כולה".

אלוני בביתה בכפר שמריהו ב-2011צילום: ינאי יחיאל

התנועה הקיבוצית כתבה בהודעה שפרסמה כי "לאורך כל שנות פעילותה ראתה אלוני בקיבוץ ובתנועה הקיבוצית שותפים לדרך עליה נאבקה, ודרך חיים שביטאה את הסולידריות ושוויון ערך האדם אשר היו נר לרגליה תמיד. אלוני לחמה באומץ על זכויות האדם באשר הן והיתה ממובילות המאבק לשוויון האישה ומעמדה בחברה הישראלית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ