ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שלישי) כי "ישראל לא חייבת להסכים לכל דבר שהאמריקאים יציגו במסמך המסגרת". נתניהו, שנאם בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, הוסיף ואמר "כי בקרוב נדע אם ניתן לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים" וכי "הפתרון הוא שתי מדינות לאום והכרה הדדית ביניהן". עם זאת, לדבריו, "המדינה הפלסטינית צריכה להיות מפורזת ולכן חלק מסממני הריבונות שלה יהיו צריכים להיות מוגבלים".

נתניהו עקץ בנאומו את יו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, כשאמר שרוב הציבור הישראלי לא רוצה מדינה דו-לאומית. מדבריו השתמע כי רוב מתנגד לדעתו של בנט, שסבור שיש לספח את השטחים. הדברים נאמרים על רקע המתיחות הרבה בין נתניהו ובנט, שהתעוררה לאחר שהאחרון כינה את הצעת ראש הממשלה לאפשר למתנחלים שירצו בכך להישאר בבתיהם תחת שלטון פלסטיני לאחר חתימה על הסכם שלום, "אובדן עשתונות ערכי".

ביחס לסוגיה האיראנית אמר הערב נתניהו כי "אף על פי שיש מחלוקת פנימית באיראן, אין מחלוקת במשטר לגבי החתירה לנשק גרעיני ולגבי היעד של מחיקת ישראל מהמפה". לדבריו, "ההסכם בז'נבה הרחיק את איראן רק ששה שבועות מהמקום בו עמדה קודם לכן בתכנית הגרעין".

בנט בכנס, הערבצילום: מוטי מילרוד

עוד אמר ראש הממשלה כי "כל העולם מבין שאיראן רוצה להשיג נשק גרעיני. נתמוך רק בהסדר שיבטיח פירוק מוחלט של איראן מתשתיות הגרעין הצבאי". לדבריו, "לא ניתן לאיראן לפתח את היכולת לפתח נשק גרעיני. זו היתה ונשארה מדיניות ממשלת ישראל".

מוקדם יותר הערב אמר בנט בנאומו בכנס כי "פלסטינים לא יכולים לשלוט על ישראלים - כי הם יהרגו אותם". לדבריו של בנט, "עכשיו הגיח רעיון חדש: יהודים יחיו ויישארו במקומם אבל תחת ריבונות פלסטינית – זה לא יקרה וזה לא יכול לקרות. אתם יודעים למה? למה יהודים לא יכולים לחיות תחת ריבונות פלסטינית? למה פלסטינים לא יכולים לשלוט על ישראלים. כי הם יהרגו אותם. איך אני יודע? איך אני יודע? כי זה כבר קרה. בחברון חיו היהודים בשלום עם שכניהם הערבים, ואז בוקר אחד בשנת תרפ"ט קמו השכנים והרגו אותם. ככה, בוקר אחד אותם שכנים רצחו אותם". בנט הוסיף ופירט: "אם אזרח ערבי ייכנס להרצליה הוא ייצא בריא ושלם, וטוב שכך. אם יהודי ייכנס בטעות לג'נין ירצחו אותו. זה לא מאוד מתוחכם, זה פשוט, וכל מי שיושב פה יודע את זה".

עוד אמר בנט כי "מהות הציונות היא ריבונות. אם אין ריבונות אין ציונות. יהודים תחת ריבונות זרה זוהי פניית פרסה של הציונות. כבר ניסינו את זה באירופה וזה לא ממש הצליח. מה ההשלכות של העלאת רעיון שכזה בכלל? מה זה אומר עלינו?".

ביחס להקמת מדינה פלסטינית אמר בנט: "דווקא הקמת מדינה פלסטינית היא שתציף את מדינת ישראל בפליטים... דמיינו את זה, מקימים מדינה פלסטינית, פותחים את השערים ומה לבנון ומה סוריה עושות עם הפלטים? הן בועטות אותם החוצה לתוכינו, לתו"ך יו"ש". לדבריו, "הם יעמדו על הקו הירוק, על כביש 6, עם שלט "we want home", ומה אתם חושבים שיקרה שם? העולם ימחא לנו כף? כל הארגונים, הבצלם למינהם כל ה-BDSים יארזו את המזוודות? ילכו הביתה? לא, הם יתחילו את המאבק הבא נגד מדינת ישראל".

ביום ראשון האחרון תדרכה לשכת ראש הממשלה כתבים זרים והדגישה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור שיש לאפשר למתנחלים שירצו בכך להישאר בבתיהם תחת שלטון פלסטיני לאחר חתימה על הסכם שלום. בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לסוכנויות הידיעות הזרות כי נתניהו מאמין שאין סיבה שלא יהיה מיעוט יהודי במדינה הפלסטינית, כפי שיש מיעוט ערבי במדינה היהודית.

בנט תקף בחריפות את הדברים ואמר כי הם "משקפים אובדן עשתונות ערכי". לדבריו, "2,000 שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי לחיות תחת שלטון אבו־מאזן, ומי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל תחת שלטון פלסטיני שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב".

בעקבות הדברים אמרו הבוקר גורמים בלשכת נתניהו כי "בנט צריך לשלם את המחיר על דבריו הבוטים, אבל שיחת נזיפה מצד נתניהו עשויה רק להציג אותו כגיבור הימין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ