הישג לאופוזיציה: הצליחה לפצל את העלאת אחוז החסימה לחוק נפרד

תחילה הצביעו רוב חברי הוועדה נגד פיצול החוק אולם לאחר שהתפזרו רוב חברי הקואליציה נערכה הצבעה נוספת שהפכה את ההחלטה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האופוזיציה הצליחה לכפות הבוקר (רביעי) על ועדת החוקה של הכנסת את פיצול אחוז החסימה לחוק נפרד, המחייב רוב של 61 ח"כים לצורך קבלתו. החוק אמור להגיע להצבעה במליאה ככל הנראה באמצע החודש הבא. באופוזיציה העריכו שפיצולו של חוק "אחוז החסימה" מחוק המשילות הנוכחי יקל עליהם לגייס חברי קואליציה שיסכימו להעדר מההצבעה ולמנוע את הרוב המיוחס שיידרש למהלך.

עדות לחילוקי הדיעות בקואליציה ניתן היה למצוא היום בכך שח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי), הנחשבת למתנגדת לחוק, יצאה מחדר הוועדה במהלך ההצבעה בהנחיית מפלגתה כדי שלא לסייע לאופוזיציה.

האופוזיציה הצליחה לפצל את החוק באמצעות תרגיל פרלמנטרי: הוועדה החליטה כבר לפני כשבועיים על פיצולו של החוק, לאחר שהתברר כי יש קושי חוקתי בקידומו במליאה ברוב רגיל. אחד מיוזמי החוק, ח"כ רונן הופמן מיש עתיד, הגיש בקשה להצבעה חוזרת בדרישה לבטל את הפיצול וההצבעה החוזרת התקיימה הבוקר: שבעה מבין הח"כים תמכו בביטול הפיצול ורק חמישה התנגדו למהלך.

יו"ר ועדת החוקה ח"כ רותםצילום: מיכל פתאל

חברי הקואליציה החלו להתפזר מן החדר, אך אז ביקשו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) ומרב מיכאלי (עבודה) לקיים דיון חוזר בנושא. יו"ר הוועדה, דוד רותם (ישראל ביתנו), ממנסחי החוק, איפשר את קיומו של הדיון, ככל הנראה מבלי שהבין את השלכותיו המלאות של המהלך: חמישה מבין חברי האופוזיציה תמכו מחדש בפיצולו של החוק, ואילו רק שני חברי קואליציה תמכו בו.

רותם, שהבין את טעותו, הודיע על כוונתו לדרוש הצבעה חוזרת. אלא שרק אז, היועצת המשפטית לוועדה, עורכת הדין סיגל קוגוט, הבהירה לו שהדרישה בלתי אפשרית משום שלא ניתן לדרוש פעמיים הצבעות חוזרות על אותו הנושא. מיכאלי תקפה את יש עתיד, שיזמה את החוק, מיד לאחר ההצבעה. לדבריה, "היום, גרמנו להוצאת אחוז החסימה מחוק המשילות. זאת חסימה ליוזמה "הדמוקרטית" של מפלגת יש עתיד, שנועדה למנוע מערביי ישראל, ששר האוצר קורא להם זועביז, להיכנס לכנסת. חסמנו את העלאת אחוז החסימה, אבל פתחנו את הדלת לדמוקרטיה".

דב חנין אמר כי "הדרמה בוועדת החוקה מראה שיהיה לקואליציה קשה מאוד להעביר את העלאת אחוז החסימה. האופוזיציה היום מאוחדת בהתנגדות והקואליציה מפוצלת בתוכה ביחס למהלך הדורסני והאנטי דמוקרטי הזה". ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) איים בעתירה לבג"ץ, אם ועדת החוקה תפעל לשינוי ההחלטה שהתקבלה בהצבעה, בניגוד לתקנות. “הפיצול מתבקש, הגיוני וצודק. אי אפשר להביא את כל החקיקה בחבילה אחת כי כך ח"כים נאלצים להצביע בעד דברים שהם מתנגדים להם או להתנגד לסעיפים שבהם הם תומכים".

חברי הוועדה עדיין לא קבעו מה יהיה גובה אחוז החסימה שיובא להצבעה במליאה. על פי סיכומים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הוא יעמוד - ככל הנראה - על 3.25 אחוזים. על שולחן הוועדה מונחות, במקביל, הצעה להעלאת אחוז החסימה ל-4 אחוזים - כפי שהציע ח"כ הופמן מיש עתיד, 3.5 אחוז כפי שדרש יו"ר ועדת החוקה רותם, ו-3 אחוזים, אותם דרשה התנועה.

באופוזיציה טוענים שהמהלך נועד להדיר מהכנסת הבאה את המפלגות הנתמכות על ידי הציבור הערבי, חד"ש, רע"מ תעל ובל"ד שרובן לא עברו בשנים האחרונות את אחוז ההצבעה עליו סיכמו נתניהו וליברמן. בנוסף, המהלך צפוי למנוע ממפלגות נישה קטנות, דוגמת עלה ירוק, הירוקים או הגמלאים לזכות בייצוג בכנסת.

ח"כ דוד רותם: אמר בתגובה כי "ההחלטה שהתקבלה היום בועדת החוקה, לפצל את סעיף אחוז החסימה, מהצעת חוק המשילות, הינה החלטה טכנית וזמנית בלבד, במליאה מובטח לקואליציה רוב שיתנגד להצעת הפיצול".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ