ליברמן: "בנט עשה נכון שהתנצל. אפשר לחלוק על רה"מ, אבל לא להשתלח"

שר החוץ התייחס בסיור ברמת הגולן לעימות החריף השבוע בין ראש הממשלה לשר הכלכלה, סביב הכוונה להשאיר התנחלויות תחת ריבונות פלסטינית

אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

שר החוץ ביקר היום (חמישי) ברמת הגולן, והתייחס לעימות בימים האחרונים בין ראש הממשלה לשר הכלכלה . "עשה נכון בנט שהתנצל על אותם דברים שאמר ושלא היו במקומם", אמר ליברמן. "אפשר לחלוק על ראש הממשלה ולהתווכח אתו, אבל אי אפשר להשתלח בו. לא היתה שום כוונה להשאיר מתיישבים ישראלים תחת ריבונות פלסטינית ולא תהיה כוונה כזאת. אני שמח שהעניין הסתיים כפי שהסתיים".

העימות החריף בין בנט לנתניהו החל ביום ראשון, אז תדרכה לשכת ראש הממשלה כתבים זרים והדגישה כי נתניהו סבור שלאחר חתימה על הסכם שלום יש לאפשר למתנחלים שירצו בכך, להישאר בבתיהם תחת ריבונות פלסטינית. בנט יצא בתגובה נגד נתניהו, וכינה את ההצעה "אובדן עשתונות ערכי".

ליברמן בסיור בקצרין, הבוקר. "שמח שהעניין הסתיים כפי שהסתיים"צילום: גיל אליהו

יום לאחר מכן כי הדברים היו "בלון ניסוי" שנועד לסחוט סירוב מהפלסטינים ולהציגם כסרבני שלום בפני העולם — אולם תגובת בנט סיכלה את המהלך. לשכת ראש הממשלה האשימה את בנט ב"פגיעה חסרת אחריות לאומית במהלך שבמנסה לחשוף את פניה האמיתיות של הרשות הפלסטינית כדי לקבל כותרת לדקה". גורמים בלשכת בנט קיבלו בספקנות את הגרסה הזו. "נתניהו ובנט ישבו אתמול שש שעות ביחד - בהתחלה בממשלה ואחר כך בקבינט וראש הממשלה לא אמר דבר בעניין", ציינו מקורבי בנט. "בפעם הבאה שראש הממשלה יוצא במהלך טקטי מבריק כדאי שיתאם אותו עם שריו". באותו יום בערב, בכירים בליכוד ששוחחו עם ראש הממשלה סיפרו כי זעם על דברי השר והתכוון .

ביום שלישי, בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, בין נתניהו לבנט, אך לא בצורה ישירה. שר הכלכלה, שנאם בכנס, כינה את רעיון השארת ההתנחלויות תחת ריבונות פלסטינית "פניית פרסה שלהציונות", ואף השווה את הרעיון למצבם של היהודים באירופה בזמן השואה. "אני דורש להסיר את הרעיון הזה מסדר היום", אמר. שעתיים מאוחר יותר עלה נתניהו לנאום בכנס. הוא לא התייחס ישירות לעימות עם בנט, אך אמר כי "אני לא רוצה מדינה דו־לאומית. רוב הציבור הישראלי לא רוצה מדינה דו־לאומית".

אתמול החריף המשבר. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי העבירו מסר לבנט ולפיו "באופן פומבי, חד וברור" על התקפותיו האישיות נגד נתניהו, אחרת הרכב הממשלה יהיה בסכנה. "הובהר לבנט שיהיה מחיר לאי התנצלות", אמר בכיר בלשכת ראש הממשלה. "אחרי כל הטענות שיש לו לא ברור למה הוא נדבק לכסא הממשלה".

בערב , שם אמר כי "ישנם גורמים שמנסים להפוך דיון מהותי על עתיד ארצנו ועל ביטחוננו למתקפה אישית שלא היתה. אם ראש הממשלה נפגע הרי שזו לא היתה הכוונה. אני מכבד את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת מנהיגותו בתנאים לא פשוטים". בכירים בליכוד הציגו את דבריו של בנט כהתנצלות ואף כהתקפלות, אולם בנט טען כי לא התנצל, אלא רק הבהיר את דבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ