יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ עיסווי פריג' (מרצ), פנה ליו"ר הכנסת בדרישה לכנס את נשיאות הכנסת לדיון בפסילת הצעת חוק שיזם יו"ר הקואליציה, יריב לוין, המבדיל בין אוכלוסיה ערבית נוצרית למוסלמית. לדברי פריג', החוק יפעל "לקבוע זהות לאומית חדשה שאיננה קיימת בפועל ולבצע הפרדה מלאכותית בין האוכלוסיה הערבית מוסלמית לבין זו הערבית נוצרית".

לבקשתו של פריג' קדם דיון סוער בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בה נידונה הצעת החוק השנויה במחלוקת, במהלכו הורחקה ח”כ חנין זועבי (בל”ד) לאחר שהתעמתה עם אחד המוזמנים לישיבה.

הצעת החוק החדשה היא תמימה למראה, אך משקפת את חזונו של לוין לייצר בידול בין האוכלוסיה הערבית-נוצרית בישראל לבין האוכלוסיה הערבית מוסלמית ולהעמיק את מעורבותה של הראשונה בחברה הישראלית. על פי ההצעה, שכבר אושר לקריאה ראשונה, יורחב הרכב הוועדה המייעצת של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה וייתווספו אליו, בין היתר, נציג מארגון העוסק בקידום התעסוקה בקרב האוכלוסיה הערבית-מוסלמית, נציג מארגון מקביל העוסק בקידום התעסוקה בקרב האוכלוסיה הנוצרית נציג מן העדה הדרוזית ונציג מהעדה הצ'רקסית.

ח"כ חנין זועבי בכנסת, ארכיוןצילום: אוליבייה פיטוסי

נציבת שוויון ההזדמנויות בעבודה, עו"ד ציונה קניג יאיר הבהירה בדיון שהיא מתנגדת לחוק וכי אין בו כל צורך, "זאת כשם שלא הייתי מעוניינת בייצוג נפרד של חרדים ליטאים וחרדים מזרחים. מה גם שאין ארגונים העוסקים בקידום בתעסוקה של קבוצות שונות באוכלוסיה הערבית, אלא של האוכלוסיה הערבית בכללותה" אמרה.

לוין לא השתכנע. הוא הסביר בדיון ש"מטרת החוק היא לגוון את הרכב הוועדה באופן שיבואו בה לידי ביטוי כל האוכלוסיות שהגוף החשוב הזה אמור לדאוג להן". ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) תקף אותו: "זכויות ערבים לא מעניינות את יריב לוין. אין בעיה של תעסוקת נוצרים או דרוזים אלא של הציבור הערבי בכללותו. לוין מעוניין לפלג ברשעות את הציבור הערבי, המדוכא ממילא. לא נהיה עבדים נרצעים שלו".

ח"כ זועבי פנתה ללוין: "אם אתה רוצה לתקן עוולות של נוצרים, תחזיר אותם לאיכרית ובירעם. להצעת החוק שלך יש השלכות חיוביות - היא מחדדת את סוגיית הזהות של הערבים ואת עוינות מוסדות המדינה וחברי הכנסת כלפיהם".

שאדי חלול מפורום קציני צה"ל הנוצרים, ביטא בדיון את העמדה הנגדית ואמר לחברי הכנסת הערבים: "אני גאה בנצרות שלי. גם לנו יש זכות להגדרה עצמית. מגיע לנו שיכירו גם בנו”. אחר כך הצביע על חברי הכנסת הערבים שהשתתפו בדיון ואמר לשאר הנוכחים בחדר: "אל תקשיבו לגזענים האלה". זחאלקה השיב לו, "אתה מדבר בשם עצמך. אתה אויב הנוצרים".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) כינה את חלול: "חוצפן, מי שמך לחנך כאן מישהו?". יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד), הוציא את ח"כ זועבי מאולם הוועדה לאחר שהתפרצה לעבר חלול ואמרה: "אתה פחדן, לך ברחובות נצרת וכפר כנא, תגיד את הדברים שאמרת, והם יתנו לך את התגובה הראויה".

אנשי קרן אברהם, שהשתתפו בדיון, מתחו ביקורת על החוק החדש. "אין זה סביר שהרכב הוועדה המייעצת של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה – גוף מקצועי בעל תכלית ברורה - יוכתב על ידי אינטרסים פוליטיים צרים ושנויים במחלוקת במקום על ידי השיקולים המקצועיים הרלוונטיים", אמר נציג הקרן.

בראיון שהעניק לוין לעיתון מעריב לפני שבועות אחדים, הוא הכריז על כוונתו לגבש חקיקה שתיצור אבחנה בין האוכלוסיה הערבית נוצרית בישראל, (אותה הוא מכנה נוצרית בלבד), לבין האוכלוסיה המוסלמית. בראיון אמר לוין כי "החקיקה שלי תעניק ייצוגיות נפרדת והתייחסות נפרדת לציבור הנוצרי, שיופרד מן הערבים המוסלמים... זה מהלך היסטורי וחשוב שיכול לאזן את מדינת ישראל ולחבר בינינו ובין הנוצרים, ואני מקפיד שלא לקרוא להם ערבים כי הם לא ערבים".

לדבריו,"הנוצרים יוכלו להיות דירקטורים בחברות ממשלתיות, הם יקבלו ייצוג נפרד ברשויות המקומיות, הם יקבלו שוויון הזדמנות בעבודה. החוק הראשון שאני מעביר הוא ייצוג לנוצרים בוועדה המייעצת לנציבות שוויון הזדמנויות בתעסוקה". לוין הוסיף כי "בינינו ובין הנוצרים יש הרבה מן המשותף. הם בעלי ברית טבעיים שלנו, משקל נגד מול המוסלמים שרוצים לחסל את המדינה מבפנים...מצד שני, יש כאן מסר. אנחנו ננקוט יד ברזל ואפס סובלנות כלפי ערבים שנוטים להזדהות עם הטרור של המדינה הפלסטינית”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ