ועדת השרים אישרה: ייעוץ משפטי חינם לחושפי שחיתויות

הסיוע המשפטי יינתן ללא תלות ביכולתו הכלכלית של העובד, במטרה לסייע לו מול ניסיונות פגיעה בו במקום העבודה בשל חשיפת השחיתות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק או התנהלות בלתי תקינה במקום העבודה. מטרת היוזמה, של היא לעודד עובדים לחשוף התנהלות כזו. הסיוע המשפטי יינתן ללא תלות ביכולתו הכלכלית של העובד, במטרה לסייע לו מול ניסיונות פגיעה בו בשל חשיפת השחיתות.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי חרף ההגנות הקיימות היום בחוק, "חושפי מעשי שחיתות נקלעים במקרים רבים לסכסוך עבודה עם המעסיק עקב החשיפה. חשש מתוצאה זו עלול להרתיע עובד מלחשוף התנהלות בלתי תקינה".

בהמשך נכתב כי הקושי לחשוף התנהלות בלתי תקינה מתעצם נוכח פערי הכוחות בין העובד לממונה עליו. "לא אחת מדובר בתלונות נגד גורמים בעלי כוח השפעה רב במקום העבודה בפרט ובמשק בכלל, כך שלעתים קידום האינטרס הציבורי שבהגשת התלונה או חשיפת ההתנהלות הבלתי תקינה מצריך מצד העובד נטילת סיכון של ממש במישור המקצועי־אישי. כמו כן, בעוד שרבים מחושפי השחיתות ניצבים אל מול מעביד הזוכה לייצוג משפטי, פעמים רבות ידו של המתלונן אינה משגת לממן שירותים כאלה".

ציפי לבני בישיבת סיעת התנועה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

כמו כן, הוועדה אישרה חוק נוסף המסדיר מחדש את התנאים להעמדה לדין משמעתי של רבני ערים — לאחר שהתגלה כי המנגנון הקיים אינו יעיל ואינו מרתיע. לפי הנתונים, רק במקרים ספורים הופנתה תלונה על רב עיר להרכב בית הדין הרבני — וגם במקרים אלו נמנע בית הדין מלקבל החלטה מרשיעה.

כל השרים הצביעו בעד החוק אותו יזמה לבני, מלבד השר אורי אריאל מהבית היהודי, שאף אמר כי יגיש ערר. שרת המשפטים הבהירה לשר השיכון כי ההצעה נוסחה וגובשה בתאום מלא עם סגן שר הדתות ממפלגתו, אלי בן דהן. הצעתה של לבני תביא לשינוי הרכב בית הדין כך שבראשו יעמוד שופט בית משפט מחוזי בדימוס ולא רב, דיין שימונה על ידי נשיא בית הדין הרבני, בהסכמת שרת המשפטים ורב עיר.

בנוסף, לראשונה יוכל הגוף המשמעתי לחקור את המקרים המובאים בפניו, ולכן ימונו חוקרים שתפקידם לחקור עבירות משמעתיות של רבנים. בית הדין יוכל להשעות רב עיר נגדו הוגשה קובלנה משמעתית או כתב אישום פלילי. לדברי לבני, "מדובר בשתי הצעות שנועדו לקדם את הדמוקרטיה הישראלית. לא ייתכן שרבני ערים שמחזיקים בכוח ובסמכות לא יהיו נתונים לביקורת, שהיא אבן יסוד בדמוקרטיה. מדובר במנגנון שנועד למנוע שחיתות, שפורחת בחשיכה, ולוודא כי הציבור הישראלי מקבל את שירותיו באופן היעיל והנכון ביותר ממי שאמונים על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ