מכה לאופוזיציה: העלאת אחוז החסימה לא תופרד מחוק המשילות

הח"כים הצביעו נגד הצעת הפיצול שנועדה להכשיל את העלאת אחוז החסימה. בקואליציה נערכים להבאת החוק כולו להצבעה במליאת הכנסת באמצע מארס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת הפילה אתמול (שני) את התרגיל הפוליטי של האופוזיציה, שנועד להכשיל את העלאת אחוז החסימה בישראל: הח"כים הצביעו נגד הצעת ועדת החוקה, שהתקבלה ביוזמת האופוזיציה, לפצל את סעיף אחוז החסימה מחוק המשילות.

מדובר בתרגיל פרלמנטרי שהובילו לפני כשבועיים חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) ומרב מיכאלי (העבודה), כשהצליחו לגבש רוב לפיצול הסעיף בוועדת החוקה, בניגוד לעמדת הקואליציה. באופוזיציה העריכו שהמהלך יקשה על הממשלה לגבש את הרוב הדרוש להעלאת אחוז החסימה. אילו הכנסת היתה מאשרת את הסעיף אתמול, היא היתה נדרשת לגבש רוב של 61 ח"כים כדי להעלות את אחוז החסימה. בקואליציה התקשו להעריך אם היו מצליחים לגבש רוב כזה, לאור התנגדות של ח"כים במפלגות התנועה, הבית היהודי ויש עתיד למהלך.

דיון בחוק המשילות במליאת הכנסת, ביולי האחרוןצילום: אמיל סלמן

  חברי האופוזיציה הפכו את הדיון במליאה למפגן מחאה נגד העלאת אחוז החסימה בישראל ל-3.25 - מהלך שצפוי להקשות על המפלגות הקטנות, ובראשן המפלגות הנתמכות על ידי הציבור הערבי, להיבחר לכנסת הבאה.

  יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (הליכוד ביתנו), פתח את הדיון ואמר ש"החלטת הוועדה התקבלה יום לאחר חזרת משלחת הכנסת מפולין, ולצערי הרב כמה ח"כים שמו לב שיו"ר הוועדה סובל מעייפות והם החליטו לנצל את זה. ניצלתם את העובדה שאני לא מרגיש טוב ורצתם להצבעה כדי להביא אותי לבלבול”.

  ח"כ חנין תקף את רותם מנגד ואמר לו, "כשוועדה בכנסת מקבלת החלטה, ויו"ר הוועדה עולה לדוכן ומנמק מדוע להתנגד להחלטה, יש כאן בעיה של משילות. ההחלטה על הפיצול שוועדת החוקה קיבלה היתה הגיונית מכיוון שאין שום קשר בין העלאת אחוז החסימה לשאלות של משילות. המפלגות הקטנות לא יוצרות בעיה של משילות. אין בעיה של משילות אלא בעיה של מושלים - בעיה של ממשלה שלא יודעת לאן היא רוצה ללכת”.

  ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) אמר כי "מה שעומד מאחורי ההצעה הזו הוא ייהוד: ייהוד הארץ וייהוד הכנסת. יש מי שרוצה כנסת ללא חברי כנסת ערבים שמייצגים באופן אותנטי את הציבור ששלח אותם. אני חושב שמישהו חושב שהוא עושה לנו טובה שאנחנו בכנסת, אך המצב הפוך. לעמוד על דוכן הכנסת הזו כשמאחורי הסמלים והתמונות האלה - אתם חושבים שזה דבר קל? זו פשרה כואבת שאנחנו עושים עם עצמנו, ולמעשה אנחנו עושים לכם טובה".

  מוקדם יותר אתמול השלימה ועדת החוקה את דיוניה בהעלאת אחוז החסימה, לקראת הצבעה שתקיים בנושא במועד שעדיין לא נקבע. יו"ר הוועדה, ח"כ רותם, הודיע כי עד סוף השבוע הייעוץ המשפטי של הוועדה יעביר לחברי הכנסת את כל ההצעות שהועלו בעניין אחוז החסימה. טרם נקבע מועד להצבעה בוועדה, אך בקואליציה נערכים להבאת החוק כולו להצבעה במליאת הכנסת באמצע החודש הבא.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ