חברי הבית היהודי נטשו את הכנסת במחאה על נאום נשיא הפרלמנט האירופי

הנשיא מרטין שולץ שאל אם הפלסטינים מופלים לרעה בהקצאת מים - ובבית היהודי הגיבו בזעם. בנט: "לא אקבל הטפת מוסר שקרית, בטח לא בגרמנית"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי סיעת הבית היהודי נטשו היום (רביעי) את מליאת הכנסת במהלך נאומו של נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, במחאה על מה שכינה ראש המפלגה ושר הכלכלה נפתלי בנט "תעמולה שקרית". חברי המפלגה אף דרשו ממנו התנצלות.

"אני גרמני אשר לא נאלץ לחוות את זוועות המלחמה, אולם פשעי הנאצים היו מבחינתי המניע לכניסה לחיים הפוליטיים", פתח שולץ את נאומו, אותו נשא בגרמנית. "הנאצים השפיעו על חיי אישית ואני נושא באחריות בשם עמי וארצי על הסבל שלא יכופר שנגרם לעם היהודי. אני מרכין ראש בפני אלה שנרצחו. כגרמני אשר נושא משרה פוליטית ובינלאומית רואה אני לעצמי חובה עליונה ונשבע לעולם לא עוד, לעולם לא נשכח, כדי שזיכרונות העבר יביאו ליתר אחריות בעתיד". בהמשך הנאום אמר שולץ כי "אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני", ואף יצא נגד חרם כלכלי על ישראל. הוא הוסיף כי "האיחוד האירופי יעמוד תמיד לצידה של מדינת ישראל.

בהמשך דבריו אמר שולץ כי "הפלסטינים רוצים לחיות בשלום בחופש תנועה ללא מגבלות... צעיר פלסטיני שאל אותי למה ישראלי יכול להשתמש ב-70 ליטר מים ביום ופלסטיני רק ב-17. לא בדקתי את הנתונים, אני שואל אתכם אם זה נכון". עוד אמר כי "המטרה היא שתי מדינות לשני עמים. לגבי ההתנחלויות, ידוע לכם שהפרלמנט האירופי העביר ביקורת על עידוד הבנייה שם. אני חושב שהן אבן נגף לפתרון. כמו כן, המצור על עזה מוביל לתהליך כלכלי קשה והייאוש הזה מסייע דווקא לקיצוניים".

הנשיא האירופי שולץ ויו"ר הכנסת אדלשטיין במליאה, היוםצילום: דוברות הכנסת

חברי הבית היהודי זעמו למשמע הדברים. "בושה", קרא ח"כ מוטי יוגב, "אתה תומך במי שמסית להשמיד יהודים". לאחר מכן עזבו השרים והח"כים של המפלגה את המליאה בהפגנתיות. בהודעה שפרסמה המפלגה נכתב כי "חברי הסיעה יצאו מנאומו של נשיא הפרלמנט האירופי לאחר ששיקר בגרמנית בעניין מחסור מים לפלסטינים והמצור על עזה". יו"ר המפלגה בנט צוטט גם הוא בהודעה. "הדברים שהושמעו בכנסת חמורים ביותר", כתב, "הבית היהודי דורש התנצלות מנשיא הפרלמנט האירופי שהשמיע שני שקרים בנאומו, כפי שהזינו אותו הפלסטינים. שתיקה לנוכח תעמולה שקרית היא מתן לגיטימציה לפעילות נגד אזרחי ישראל".

בעמוד הפייסבוק שלו הוסיף בנט: "לא נבליג על שקרים. עומד יו"ר הפרלמנט האירופאי, גרמני במוצאו, ונואם בכנסת ישראל, שני שקרים בוטים: 'פלסטיני זכאי ל־17 ליטר מים לעומת ישראלי שזכאי ל-70 ליטר מים ליום', 'ישראל מטילה מצור על עזה' (זה אחרי שגירשנו 8,000 יהודים מעזה ובתמורה ירו עלינו רבבות טילים). לצערי, אף אחד לא טרח למחות או להעמיד אותו על טעותו. לא אקבל הטפת מוסר שקרית נגד עם ישראל בכנסת ישראל. בטח לא בגרמנית".

הסטטוס של בנט בעקבות דבריו של שולץ

חברי האופוזיציה גינו בחריפות את הבית היהודי, וח"כ איציק שמולי (העבודה) אף הגיש תלונה לוועדת האתיקה נגד חברי הסיעה שלדבריו "ביזו את הכנסת". חבר מפלגתו של שמולי, חיליק בר, אמר כי "ההתנהגות של בנט וחברי הבית היהודי במליאה היא בוטה, מסוכנת ומכוערת, ובוודאי שלא תורמת לישראל ומעמדה. אני קורא ליו"ר הכנסת ולוועדת האתיקה לשים סוף לבריונות ולנקוט בהליכים חריפים נגדם". ח"כ עומר בר לב הוסיף כי "מי שלא נוח לו לשמוע ביקורת ולא מסוגל להקשיב, מקומו לא בכנסת ישראל".

מנגד, השרה לימור לבנת תמכה בצעד. "נתנו את כל הכבוד אבל עומד כאן נשיא הפרלמנט ואומר דבר שקר גס", אמרה,ה"נאום הזה יופץ בכל האולם כאילו מדובר בדבר אמת. כשהוא אומר את הדברים האלה, ועוד בגרמנית, אין פלא שחברי כנסת ושרים מתקוממים".

חילופי דברים התפתחו במליאה בין חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ואורית סטרוק (הבית היהודי). "את מזהמת את הכנסת", הטיח הורוביץ בסטרוק, "המושג שלום זר לך, את אשת מלחמה. כל קיומך נשען על סכסוך וכיבוש. את הובלת אותנו לבידוד". סטרוק השיבה "אני לא הפרעתי למר שולץ בגלל שהוא דיבר על שלום, אלא משום שהוא הכפיש את מדינת ישראל ואמר עלינו שקרים שלא היו ולא נבראו. כשיורקים עלינו אנחנו לא אומרים שזה גשם אלא שומרים על כבוד העם היהודי ומדינת ישראל".

מאוחר יותר התייחס לתקרית גם שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מיכאליס. "מר שולץ הוא תומך אדוק של ישראל", אמר השגריר הגרמני. "כשהוא מקיים דיאלוג עם הציבור הישראלי הדיאלוג הזה צריך להתבצע בצורה רצינית ובאופן מכובד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ