ועוד בגרמנית |

מופע הקרתנות וההתקרבנות בכנסת שבר שיאים של גיחוך ובושה

פלדרמאוס מהחמישיה הקאמרית מחוויר לעומת הפארסה שארגנו חברי הבית היהודי לנשיא הפרלמנט האירופי. בנט שכח שהוא בממשלה ולא בתנועת נוער

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

מופע הקרתנות וההתקרבנות שנראה אתמול (רביעי) בכנסת בעת נאומו של נשיא הפרלמנט האירופי שבר שיאים של גיחוך ובושה בבית המחוקקים שלנו, שהוכיח שוב כי אין התבזות ואין עליבות הקטנות על מידותיו. הפוליטיקאי הגרמני הבכיר, מרטין שולץ, הידוע כאוהד ישראל שמתנגד בתוקף לחרמות, העז לצטט בנאומו צעירים פלסטינים שקבלו באוזניו על אפליה בחלוקת מכסות המים בין ההתנחלויות לכפרים בשטחי הגדה המערבית.נתונים שהופיעו בעבר בדו"ח של הבנק העולמי, למשל. "לא בדקתי", הוא ציין ושאל בעצב: "האם זה נכון מה שהם אמרו"?

באותו רגע דמו של הדובר הותר. לחברי הכנסת של הבית היהודי, סיעה חשובה בקואליציה, שמסוגלים לעכל רק מחמאות ודברי קילוסין מן הז'אנר של ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, עלה הסעיף. ח"כ מוטי יוגב, באקט קומי שהאפיל (כפי שציינה יו"ר מרצ זהבה גלאון) על אותו פלדרמאוס מהמערכון של החמישייה הקאמרית ("האם העם היהודי לא סבל דיו?!") נעמד במליאה והעניק לנשיא שיעור בתנ"ך ובהיסטוריה מודרנית, ברמת גנון: "הקב"ה נתן את ארץ ישראל לעם ישראל", צרח יוגב וכשראה שהמצלמות מכוונות לעברו השתהה לרגע והוסיף את הפאנץ': "העם הגרמני תומך במי שמסית להשמיד יהודים"!

חברתו, אורית סטרוק, החלה להתרוצץ באולם המליאה כחניכה תורנית אחוזת אמוק, ולדרבן את חברי סיעתה לצאת מן האולם. מי שלא ציית, ננזף על ידה בתנועות ידיים עצבניות. אחד הח"כים סינן לעברה: "היא שכחה שיהודי לא מגרש יהודי". צפו בעזיבת חברי הבית היהודי בזמן הנאום:

כמובן שכולם יצאו, כולל יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, שאחר כך עלה על הבימה והשתלח בשולץ. שר הכלכלה שמרבה לנסוע בעולם בענייני משרדו על מנת לקדם את כלכלתה של ישראל, כולל לאירופה כמובן, שכח שוב שהוא שר בכיר בממשלה שמחויב לנורמות וכללי התנהגות בסיסיים. כשנשרף לו הפיוז, הוא חוזר להיות חבר מתלהם בתנועת נוער. רק לפני שבועיים הוא נאלץ להתנצל על עלבון אישי שהטיח בנתניהו. מעניין מה הוא יאמר בעתיד לעמיתיו האירופיים כשיתהו לפשר האקט הילדותי והמעליב שלו במליאה.

בכך לא תמה מופע הקינה, הבכי, ההגה והנהי אתמול בכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו שלל מכל וכל את התהייה שהשמיע שולץ. הוא טען כי המספרים האמיתיים "נמוכים בהרבה", אך לא אמר מה הם. שרת התרבות והספורט, לימור לבנת (הליכוד), חשה אף היא צורך דחוף להצליף בפרלמנטר הבכיר. היא עלתה אל דוכן הנואמים וכה אמרה: "נתנו לו את כל הכבוד... אבל כשהוא אומר דבר שקר גס, ועוד בגרמנית, אין פלא שח"כים ושרים מתקוממים".

לבנת לא ציינה באיזו שפה היא מוכנה לעכל שקרים גסים. היא העדיפה לשכוח שהסיוע הכלכלי והביטחוני שגרמניה, ידידה גדולה של ישראל, מעניקה לנו במשך עשרות שנים, ניתן גם הוא "בגרמנית". בשבוע הבא מגיעה לישראל משלחת של שרים מגרמניה, בראשות הקנצלרית אנגלה מרקל. יש להניח שגם היא תנאם בכנסת, ועוד בגרמנית. אולי כדאי לה להתחיל ולעבוד על האנגלית שלה, או מוטב כבר, על העברית שלה, כדי להימלט מזעמה של לבנת.

אבל הדובדבן שבקצפת היה ללא ספק נאומו של השר אורי אורבך, גם הוא מהבית היהודי. "הדור של ההורים של השר שדיבר פה", כיוון אורבך לנשיא הפרלמנט האירופי, "שנולד בשנת 55' - אני לא יודע את הביוגרפיה האישית של משפחתו - והדור של חלק מחברי הכנסת הערביים, של ההורים שלכם, חלק מהם, היה שותף בשנים הקשות ביותר כדי שהעם היהודי לא יהיה שם, ולא יהיה כאן".

אורבך שבנה קריירה על בדיחות קרש בתוכנית רדיו, נחשב לאחד המתונים בבית היהודי, הלא היא המפד"ל לשעבר. לא פלא שוותיקי הבית מוצאים עצמם מתגעגעים לפוליטיקאים מסוגם של זבולון אורלב, שאול יהלום ויצחק לוי, שלא לדבר על קודמיהם, זבולון המר ויוסף בורג.

מה אתם חשבתם על האירוע בכנסת אתמול?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ