דליה דורנר הכריזה כי בכוונתה להתמודד על נשיאות המדינה

"הודות למועמדותי לנשיאות המדינה יהיו בעתיד עוד נשים שיתמודדו על המשרה הרמה", אמרה שופטת בית המשפט העליון בדימוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיאת מועצת העיתונות ושופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, הודיעה היום (חמישי) כי בכוונתה להתמודד על תפקיד נשיאת המדינה. מקורבים לדורנר פנו בימים האחרונים לחברי כנסת מסיעות מרצ והליכוד כדי להתייעץ בנוגע למהלך. כדי להתמודד מועמד זקוק לחתימות של עשרה חברי כנסת לפחות, וככל הידוע איש מחברי הכנסת עדיין לא חתם על בקשתה של דורנר.

דורנר התייחסה למועמדותה בהרצאה שנתנה בטכניון בחיפה. "הודות למועמדותי לנשיאות המדינה יהיו בעתיד עוד נשים שיתמודדו על המשרה הרמה", אמרה. לדבריה החלטתה התקבלה לאחר פניות והצעות לרוץ לנשיאות, אך לא פירטה מי היו הפונים . "זה החמיא לי והחלטתי שהגיע הזמן שתהיה בישראל נשיאה אישה. וגם אם לא אבחר, זה יפתח את הדלת לדורות עתידיים של מועמדות", אמרה. "זה תפקיד א-פוליטי ועל כולנו להתאחד כדי להראות את פניה היפות של ישראל".

נשיא הטכניון, הפרופסור פרץ לביא, בירך את דורנר על החלטתה להתמודד על הנשיאות ואמר: "למזלי אין לי זכות בחירה לנשיאות המדינה, שאם לא כן הייתי בדילמה. הרי קולגה שלי, פרופסור דני שכטמן מהטכניון, מועמד אף הוא. עם זאת אני מסכים שהגיעה העת שאשה תכהן כנשיאת המדינה".

השופטת דורנר, היוםצילום: רמי שלוש

במערכת הפוליטית טענו הבוקר כי מי שעמד מאחורי הגישושים בימים האחרונים היה בנה של דורנר, פרופ' אריאל בנדור. בנדור אישר הבוקר את דבר המועמדות, אך אמר שאיננו מעורב במירוץ עצמו. "אני יודע על זה כמובן", אמר, "אבל אני לא מנהל קמפיין, מעבר לזה שהיא אימא שלי".

הכרזתה של דורנר התקבלה בכנסת ברגשות מעורבים. "אילו היתה מתייעצת איתי הייתי אומר לה שמוטב שלא תתמודד", אמר אחד החכי"ם. "אין ספק שהיא מועמדת ראויה ביותר, אבל חבל לפגוע בכבודה במירוץ הזה. למועמדות שלה אין הרבה סיכויים. עד היום לא ניצח מועמד מבחוץ ח"כ מכהן שהתמודד על התפקיד". דורנר עצמה התראיינה היום לתוכנית "בחצי היום" ברשת ב' ואמרה כי החליטה להתמודד לאחר שקיבלה פניות בנושא, ומשום שלטעמה יש עניין ציבורי למנות אישה לתפקיד.

אשה נוספת ששמה הוזכר כמועמדת היא יו"ר הכנסת והשרה לשעבר דליה איציק. שמות נוספים שעלו הם סילבן שלום, נתן שרנסקי, דוד לוי ועוזי לנדאו, אולם רק שני ח"כים הכריזו עד כה רשמית כי יתמודדו. אלו הם יו"ר הכנסת לשעבר, ראובן (רובי) ריבלין ושר הביטחון לשעבר, בנימין (פואד) בן אליעזר.

מועמד נוסף שכבר הכריז על התמודדותו, וכמו דורנר אינו מגיע מתוך הפוליטיקה, הוא חתן פרס נובל לכימיה, פרופ' דן שכטמן, שהכריז על כך לפני כחודש. "אני רואה עצמי כמועמד לנשיא", אמר שכטמן בראיון ל"מבט" בערוץ 1, "אני חושב שאני יכול לשנות דברים לטובה בארץ הזאת. אני עושה זאת גם עכשיו, בהמון תחומים, בעיקר בשדה החינוך, ההשכלה והיזמות הטכנולוגית. אבל מעמדה של נשיא, אני חושב שאוכל לעשות הרבה יותר".

ח"כ נוסף שהתייחס למירוץ אמר היום כי "קיבלתי פניות מרובי, סילבן, דליה איציק, דן שכטמן , מקורבים לדוד לוי, מקורבים לעוזי לנדאו. כולם משקיעים כבר עכשיו הרבה מאוד אנרגיות כדי לשכנע את החכי"ם לתמוך במועמדותם. חלקם לא הכריזו רשמית, אבל פועלים חזק מאחרי הקלעים כדי לאפשר לעצמם פתח מילוט אם יבינו שמועמדותם לא ריאלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ