הממשלה תומכת: הורים לא יוכלו לשנות את שם ילדיהם ללא רשותם

החוק החדש יאפשר גם לילדים שמבקשים לשנות את שמם בניגוד לדעת הוריהם לבקש את אישור בית המשפט למהלך. ח"כ קול: לא יתכן שלא יחליטו על זהותם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בהצעת חוק שתאסור על הורים לשנות את שם ילדיהם ללא רשותם. על פי ההצעה, ילדים מגיל עשר ומעלה יוכלו להתנגד לשינוי שמם הפרטי או שם משפחתם ולמנוע את המהלך. בנוסף, על פי החוק החדש ילדים שמבקשים לשנות את שמם בניגוד לדעת הוריהם יוכלו לנצל סעיפים בחוק הקיים, ולבקש את אישור בית המשפט לענייני משפחה למהלך.

לדברי יוזמת החוק, ח"כ עדי קול (יש עתיד), "שמו של אדם הוא חלק בלתי נפרד מהזהות שלו. לא יתכן שנער יוכל לקבל תעודת זהות, להוציא רשיון נהיגה על קטנוע או להתנגד לאשפוז בכפייה, אך לא יוכל להחליט בעצמו על מוטיב זהות קריטי כמו שמו הפרטי".

החוק החדש פועל ליישום של סעיף מתוך אמנת זכויות הילד הבינלאומית, עליה חתמה ישראל ב-1992, שלא הוכר עד כה על ידי המדינה. כמו כן, ועדה בראשות השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, שבחנה את האמנה הבינלאומית, קבעה שהמדינה צריכה לחוקק חוק שייאפשר את יישומו של הסעיף.

ח"כ עדי קולצילום: מיכל פתאל

לדברי קול, "כיום, חוק השמות לא מעניק לילדים כל מעמד או זכות להשמיע את טענותיהם לעניין שינוי שמם, וזאת בכל גיל שהוא. על פי ההצעה, ילד בן עשר ומעלה שירצה לשנות בעצמו את שמו יצטרך להגיע להסכמה עם הוריו, ואם אין הסכמה הוא יוכל לפנות לבית המשפט בעניין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ