הממשלה אישרה הטבות מס ל-35 התנחלויות מבודדות

ניתוח הקריטריונים החדשים שאישרה הממשלה מעלה גם כי ברשימה ייכללו 48 יישובים ערביים. השינוי ייכנס לתוקף החל מ-2015

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אישרה אתמול (ראשון) קריטריונים חדשים להכללת יישובים במפת הטבות המס ליישובי פריפריה, אותם גיבש שר האוצר, יאיר לפיד. מבדיקה לא רשמית של גורמים ממשלתיים עולה כי על פי הקריטריונים החדשים צפויות לזכות 35 התנחלויות מבודדות, שלא נמנות על גושי ההתיישבות, בהטבות מס החל מ-2015. שיעור ההטבות המוענקות לתושבים הגרים ביישובים אלו צפוי להיקבע רק בדיוני תקציב המדינה הבא.

מהמיפוי שערכו הגורמים הממשלתיים עולה כי מרבית ההתנחלויות שצפויות להיכלל ברשימה נמצאות בבקעת הירדן ובהר חברון. חלק מהיישובים נהנים מההטבות כבר כיום. ההתנחלויות הן: אבנת, אדורה, אלמוג, ארגמן, אשכולות, בית הערבה, גלגל, ורד יריחו, חגי, חמדת, טנא, יפית, כרמל, מחולה, מעון, מצדות יהודה, מצפה שלם, משואה, משכיות, נגוהות, נירן, נעמה, נתיב הגדוד, סוסיא, עתניאל, פני חבר, פצאל, קליה, קרית ארבע, רועי, רותם, שדמות מחולה, שמעה, תומר ותלם.

ההתנחלויות נכללות במפה מתוקף קרבתן לגבול עם ירדן. מנגד, מקורות במשרד האוצר אמרו אתמול כי עדיין לא גובשה רשימה סופית של יישובים, וזו תאושר רק במהלך דיוני תקציב 2015. עם היישובים המוטבים נמנים גם 48 יישובים ערביים, דרוזיים ובדואיים.

הכניסה לנגוהות, אחת ההתנחלויות שיקבלו את הטבות המס החדשותצילום: דניאל בר און

לפי הצעת ההחלטה שהובאה לישיבת הממשלה, מטרות המהלך הן משיכה של אוכלוסייה חזקה ליישובים חלשים, חיזוק הפריפריה ועידוד התיישבות לאורך הגבולות. עם זאת, המהלך מנוגד להבנות בין ישראל לארה"ב לפיהן הממשלה לא תעניק תמריצים כלכליים לעידוד מעבר תושבים להתנחלויות.

הזכות להטבות מס נקבע לפי שלושה קריטריונים: מצב סוציו-אקונומי, ריחוק ממרכז המדינה (פריפריאליות) וקרבה לגבול. ההתנחלויות יזכו להטבות מתוקף קרבתן ל"גבול כלשהו". בדיון בממשלה הוחלט אתמול להגדיל את הניקוד המזכה הניתן ליישובים על בסיס "קרבה לגבול שאין איתו שלום" ולהעלות אותו מ-25 אחוז, כפי שביקש לפיד, ל-40 אחוז. מדובר ביישובים המרוחקים עד תשעה קילומטרים מגבול הצפון, ועד שבעה קילומטרים מיתר הגבולות. דגש מיוחד יינתן ליישובים המרוחקים עד שני קילומטרים מגבולות של מדינות שאין עמן הסכם שלום.

ההחלטה התקבלה על חשבון יישובים בעלי רקע כלכלי-חברתי נמוך שבמקום ניקוד של 35 אחוז, ייזכו כעת לניקוד של 20 אחוז בלבד. יישובים נוספים שיכללו בתבחין החדש הם יישובי הפריפריה, על פי סיווג הלמ"ס, שיזכו גם הם בניקוד בגובה 40 אחוז. ללא קשר לקריטריונים החדשים, ימשיכו תושבי אילת, שדרות ויישובי עוטף עזה ליהנות מהטבות מס מתוקף חקיקה נפרדת.

"אחת הבעיות הקשות באישור הקריטריונים היתה העובדה שלא הציגו לשרים רשימה של יישובים אלא הגדרות כלליות בלבד", אמר גורם שהיה מעורב באישור הרשימה. לדבריו, "עדיין לא ברור כיצד תשפיע ההחלטה להגדיל את הניקוד ליישובים הסמוכים לגבול על מספר ההתנחלויות שייכנסו למפה החדשה, או היקף ההטבות שיינתנו לתושביהן". מקורות במשרד האוצר העריכו אתמול שהשינוי לא צפוי לכלול התנחלויות נוספות במפה, וייתכן אף שכמה מהן יוצאו ממנה בעקבות ההחלטה.

הקריטריונים החדשים צפויים לתת עדיפות לשתי קבוצות של יישובים - הקבוצה הראשונה היא קבוצת היישובים הנמצאת בטווח של עד שני קילומטרים מגבולות של מדינות שאין עמן הסכם שלום; בנוסף, תינתן עדיפות ליישובים העירוניים, עיריות ומועצות מקומיות במחוז הדרום, כחלק ממדיניות הממשלה לפעול לפיתוח הנגב והגליל. בממשלה טענו כי הנימוק להכנסת ההתנחלויות לרשימה הוא ביטחוני - עידוד ההתישבות באזורי עימות - ואינו קשור למדיניות הרחבת ההתנחלויות.

את ההטבות צפויים לקבל רק יישובים שמספר התושבים בהם נמוך מ-75 אלף תושבים ואשר אינם מקבלים הטבות מס מכוח חוק אחר. רשימת היישובים שהמנגנון החדש מתעדף כוללת כ-31 רשויות מקומיות בצפון ו-13 רשויות עירוניות במחוז הדרום.

מפת הטבות המס אושרה אתמול לאחר שבדיון שהתקיים בנושא לפני כשלושה שבועות החליט ראש הממשלה לדחות את ההצבעה. שרת המשפטים, ציפי לבני, דרשה אז לבחון את ההשלכות של עידוד ההתיישבות בהתנחלויות המבודדות על מעמדה של ישראל בעולם ועל התהליך המדיני עם הפלסטינים. לבני אמרה ללפיד כי חיזוק הפריפריה הוא דבר מוצדק, אך לא צריך "לדחוף לאותו סל גם את ההתנחלויות המבודדות".

לבני הציעה ללפיד להוסיף להחלטה הסתייגות שתחריג את ההתנחלויות המבודדות מקבלת ההטבות. לדברי גורם שנכח בישיבה, שר האוצר אמר ללבני כי בסך הכל מדובר בקריטריונים שוויוניים להקלות במס שנובעים מהחלטה של בג"ץ, וכי לראשונה גם יישובים ערבים רבים יזכו להטבות כאלה. לבני דחתה את הדברים. "אלה קריטריונים שמבקשים לעודד התיישבות בהתנחלויות מבודדות", אמרה.

הקריטריונים החדשים גובשו בהנחיית בג"ץ, בעקבות עתירת כמה רשויות מקומיות ערביות שלא נכללו ברשימה עד כה. בג"ץ עיכב את החלטתו בשנים האחרונות בהמתנה לקריטריונים שתקבע המדינה בנושא. במסמך של רשות המסים מ-2008 נאמר כי "לא קיימים קריטריונים ברורים ואחידים שלפיהם נקבעת הזכאות של יישוב זה או אחר להטבות. רשימת היישובים נקבעה בשיטה של טלאי על טלאי. לגבי חלק מהיישובים שנמצאים בה אפשר לתמוה כיצד הגיעו לשם". שווי הטבות המס ליישובים נאמד ב-750 מיליון שקל בשנה. המשמעות היא הטבות בגובה מאות עד אלפי שקלים בחודש לתושב. אם הסכום לא ייגדל, צפוי גובה ההטבה להצטמצם ככל שיצורפו יותר יישובים למפה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ