מכה לנתניהו: המחוזי קיבל את דרישת דנון לקיים דיון מדיני בוועידת הליכוד

השופטת דנה אבניאלי חייבה את רה"מ ומוסדות הליכוד לקיים דיון בכל נושא שיובא בפניה, וחייבה אותם בהוצאות משפט בסך 40 אלף שקלים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (שני) את עתירתו של סגן שר הביטחון, דני דנון, ואישר לוועידת הליכוד - שבראשה הוא עומד - לקיים דיון בכל נושא שיובא בפניה.

משמעות הדבר היא כי חברי הוועידה יוכלו לקיים דיון מדיני במתווה קרי המסתמן ולחשק את ראש הממשלה בנימין נתניהו מלקבל החלטות שנויות במחלוקת בנושא. כמו כן, חברי הוועידה יוכלו להצביע על פילוג עתידי מישראל ביתנו ולאשר שינויים מפליגים בתקנון המפלגה. בליכוד אמרו היום כי בכוונתם לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה ולבקש עיכוב ביצוע על חלק מהחלטותיה של השופטת.

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירתו החריגה של דנון, שקבל על שורה של החלטות שקיבל בית הדין של הליכוד ושמנעו ממנו להעלות להצבעה שינויים בתקנון ולקיים דיונים על נושאים שנויים במחלוקת במסגרת ועידת הליכוד. השופטת ד"ר דפנה אבניאלי חייבה את נתניהו ואת מוסדות הליכוד לשלם לדנון הוצאות משפט בסך 40 אלף שקלים.

"הוכחנו היום שהדמוקרטיה היא דרכה של הליכוד”, אמר דנון לאחר קבלת ההחלטה. "אנחנו נשמור בכל דרך על אופיו וצביונו של הליכוד, ונוודא שהמפלגה הגדולה בכנסת ומעוז הדמוקרטיה האחרון בה, תישאר נאמנה לערכיה", הוסיף.

בפסיקתה קבעה השופטת אבניאלי כי בית הדין הפנימי של המפלגה חרג מסמכויותיו. לדבריה, החלטת בית הדין לאסור על שינויי החוקה "אינה סבירה ופוגעת פגיעה בלתי מידתית בזכותו של יו"ר ועידת הליכוד לקבוע כי הצעות מסויימות לשינויי החוקה תובאנה לדיון והצבעה בפני חברי הליכוד".

היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, הדגיש היום שורה של קביעות אחרות של השופטת, ובהן עמדתו שלפיה נתניהו הוא המוסמך בהתאם לחוקת הליכוד לקבוע את סדר היום של הוועידה - ולא דנון. לדבריו, בית המשפט קיבל את עמדתו כי חלק מההצעות לתיקון החוקה שיזם דנון יעלו להצבעה בוועידה רק בכפוף להחלטה נוספת של בית הדין של הליכוד. "הליכוד ימשיך להקפיד על התנהלותה הדמוקרטית של התנועה ועל כך שמוסדות התנועה יפעלו בהתאם לחוקת הליכוד, וזאת כדי לשמור על זכויותיהם של חברי התנועה", אמר הלוי.

דנון עתר לבית המשפט מחוזי, לאחר שבדצמבר הצליח נתניהו לבלום ברגע האחרון את ההצבעה על ההצעה לביטול האיחוד בין מפלגות הליכוד וישראל ביתנו. בית הדין של הליכוד אסר על דנון להעלות אותה להצבעה. ההצעה נועדה למנוע מנתניהו לקדם איחוד מלא עם ישראל ביתנו למפלגה אחת ולסכל התמודדות חוזרת של שתי המפלגות בבחירות הבאות.

כיום פועלות הליכוד וישראל ביתנו כשתי מפלגות עצמאיות. הן איחדו את הרשימות שלהן לקראת הבחירות ומנהלות סיעה משותפת בכנסת. נתניהו ומנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הצהירו שהם מעוניינים להמשיך את האיחוד. עם זאת, דרגי השטח בישראל ביתנו קיבלו החלטה שלא להמשיך באיחוד וההערכה היתה שגם ועידת הליכוד תקבל החלטה ברוח דומה. ליברמן נמנע עד כה לקבל כל החלטה בנושא בתוך מפלגתו וגלגל את האחריות על המשך שיתוף הפעולה אל חברי ועידת הליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ