נתניהו יוזם בחירות ארציות לנשיאות, במקום בחירות בכנסת

לצורך שינוי שיטת הבחירות לנשיאות תידרש הארכת הכהונה של פרס. גורם בליכוד: נתניהו מאוכזב מהמועמדים וחושש שסילבן או ריבלין יאפילו עליו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל לשנות את שיטת הבחירות לנשיאות, כך שנשיא המדינה הבא ייבחר על ידי הציבור ולא על ידי חברי הכנסת. כחלק מיוזמת נתניהו תוארך בשנה כהונתו של הנשיא שמעון פרס, כדי לאפשר לוועדת הבחירות המרכזית להיערך להצבעה בפריסה ארצית. בלשכת נתניהו סרבו להתייחס היום (רביעי) לפרסום באופן רשמי, אך גורמים פוליטיים המקורבים לראש הממשלה ציינו שהרעיון עלה אך עדיין לא הגיע לבשלות, ועיתוי הפרסום מוקדם מדי.

תכלית היוזמה, שפורסמה לראשונה בבוקר בגלי צה"ל, היא לאפשר לציבור להכריע ולנסות לגוון את גלריית המועמדים לנשיאות. "יותר משהמהלך הזה נועד להאריך את כהונתו של פרס, הוא נעשה כדי להעביר את ההכרעה לעם", אמר גורם המעורה בתוכנית המתגבשת.

ריבלין, בנו ושלום בפריימריז לליכודצילום: תומר אפלבאום

ראש הממשלה מאוכזב מהמועמדים לנשיאות עד כה. גורם בליכוד אמר ל"הארץ" כי "נתניהו לא מרוצה מהגלריה הנוכחית של המועמדים. הוא לא רוצה לראות את רובי ריבלין בתפקיד. הוא מאוד לא רוצה לראות את סילבן שלום מכהן כנשיא, משתי סיבות עיקריות: נתניהו יודע שסילבן ינסה להאפיל על נתניהו על כל צעד ושעל, ומיומו הראשון כנשיא ינהל קמפיין לתפקיד הבא - ראשות הממשלה. בעוד הנשיא פרס מתפקד לבדו, רעייתו של סילבן, ג'ודי, תהפוך דמות מפתח ותאפיל על אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו".

לדברי גורם אחר, "נתניהו לא מוצא מועמד ראוי גם מחוץ לשורות הליכוד: הוא לא התרשם מפרופסור דן שכטמן, בלשון המעטה. שכטמן עשה בשבועות האחרונים את כל הטעויות האפשריות ותקף את ממשלת נתניהו בפורומים שונים". לדברי אותו גורם גם יאיר לפיד, שמעוניין במועמד חיצוני, שאיננו פוליטיקאי, לא התרשם מפרופ' שכטמן.

סיכויי היוזמה החדשה של נתניהו נמוכים. כדי להכשיר הארכת כהונה לפרס ולקיים בחירות ארציות יש לשנות את חוק יסוד: נשיא המדינה, עוד לפני יציאת הכנסת לפגרת החורף בעוד חודש. כרגע הבחירות לנשיאות מתוכננות למועד שבין אמצע מאי לסוף יוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ