ועדת שקד אישרה להטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו

סעיף זה בחוק הובא הערב לאישור הוועדה, לאחר שנתניהו הכריע כי על חרדים שלא יתגייסו יוטלו סנקציות פליליות - אבל רק לאחר תקופת המתנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת שקד אישרה הערב (רביעי) את אחד הסעיפים המרכזיים ברפורמת הגיוס החדשה, המטיל סנקציות פליליות על צעירים חרדים שיסרבו להתגייס לצה"ל. חברי הכנסת החרדים החרימו את ההצבעה וכמוהם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), המתנגד לפשרה שהושגה.

יו"ר הוועדה, איילת שקד (הבית היהודי), שניהלה את הדיון, לא השתתפה בהצבעה. עמיתה למפלגה, ח"כ מוטי יוגב, הגיש ערר מיד לאחר אישורו של הסעיף - מהלך שצפוי לגרור הצבעה חוזרת באחד הימים הקרובים. "זה חוק מטומטם", אמר. "במקום לעודד את החרדים להתגייס לצה"ל, הוא יעודד אותם להתגייס לשרוף פחי אשפה בירושלים". ח"כ נוסף שהסתייג מהנוסח עמר בר לב (העבודה), שניסה ללא הצלחה להכניס בו שינויים.

הבית היהודי פעלו לאורך הדיון כדי לסכל את הסעיף שעלה להצבעה, אך ח"כ שקד, מיהרה לפרסם הודעה המשבחת את החוק - אף שלא השתתפה בהצבעה עליו. "המתווה של החוק ייאפשר עמידה ביעדי הגיוס בקלות", אמרה שקד אתמול. לדבריה, "אלפי חרדים יוכנסו למעגל העבודה והשירות הצבאי והאזרחי. החוק ייאפשר לחרדים לשמור על כבודם ואורחות חייהם בצבא".

ההצבעה על הסעיף השנוי במחלוקת התאפשרה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע בסוגיית הסנקציות הפליליות. על פי הנוסח שנקבע יוטלו סנקציות פליליות על צעירים חרדים שלא יתגייסו לצה"ל. במקביל, המתווה שמאמץ באופן כמעט מוחלט את נוסח החוק הממשלתי שהובילה ועדת פרי, קובע תקופת היערכות של חצי שנה להוצאת צווי הגיוס לחרדים וליישום הסנקציות הפליליות.

על פי נוסח החוק, החל מאמצע 2017 תחול על המועמדים לשירות חובת הגיוס. יעדי הגיוס ייקבעו מתוך מכסת החרדים עד גיל 24, ומועמדים יוכלו לדחות את שירותם בכל שנה מחדש עד הגיעם לגיל זה. עם כניסת החוק לתוקף והחלתן של הסנקציות הפליליות תוגדר תקופת היערכות בת חצי שנה, שתאפשר לצה"ל ולצעירים להיערך לגיוס. "לא יהיה לשר הביטחון או לממשלה מקום לשיקול דעת. אם ייעודי הגיוס שהוכרזו מראש לא ימולאו, צה"ל יחל בגיוס אוטומטי של הצעירים המשתמטים", אמר היום מקור המעורה בנוסח הפשרה.

בתקופת הקבע, החל מיולי 2017, אי עמידה ביעדים שיקבעו על ידי הממשלה תגרור סנקציות פליליות. הסעיפים שאושרו הערב מתייחסים לסמכויות הנתונות בידי שר הביטחון לאשר את דחיית שירותו של מועמד לגיוס עד גיל 21 ואם יעמדו ביעדים ניתן יהיה לדחות את שירותו עד גיל 26, אז יקבל פטור מלא. כל זמן שיעמדו החרדים ביעדים שהוגדרו להם, 1,800 מתמידים לא ידרשו כלל בשירות צבאי.

נוסח החוק שהובא לאישור הוועדה: 

ח"כ בר לב, שנמנע בסופו של דבר בהצבעה, מתח בדיון ביקורת על החלטת הוועדה להקצות 1,800 פטורים לצעירים חרדים שתורתם אומנותם, לאחר שהח"כים החרדים הודיעו שאין ביכולתם לבחור מי ייכנס למכסה. "כחילוני שנושא בנטל, זו צביעות להגדיר 1,800 פטורים, כשגם החרדים לא רוצים בהם ואין להם כל משמעות. חבל שהשיקולים של הקואליציה שנגררת אחרי דיל לפיד-בנט אינם ענייניים ונובעים מצרכים פוליטיים". יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, אמר אתמול כי אישורו של הסעיף הוא אחת מהבטחות הבחירות של מפלגתו: "מדובר בשוויון מהמעלה הראשונה, חיוני להמשך קיומו של צה”ל כצבט העם ולקיומה ושגשוגה של הכלכלה הישראלית".

במפלגת העבודה האשימו את הבית היהודי ויש עתיד בקנוניה שאפשרה את הכשרת מסלול ישיבות ההסדר, שאורכו 17 חודשים. ח"כ בר לב ביקש מהיועץ המשפטי לכנסת להורות על קיום דיון מחודש בסעיפים שאושרו, וח"כ סתיו שפיר לעגה לחברי הבית היהודי, שטענו בתעמולת הבחירות כי מפלגתם היא "הכי קרבית בישראל". "מסתבר שהקרביות של מפלגתו של בנט מושקעת בעיקר במלחמה על קומבינות לפטורים מגיוס למצביעים שלהם", אמרה. "כל הנשים הדתיות מקבלות פטור כולל משירות, ועל זה הבית היהודי לא מדברים. למה נשים דתיות לא צריכות לשאת בנטל? במה אישה דתיה שונה ממני?".

השר יעקב פרי, שעמד בראש הוועדה שניסחה את המתווה המקורי, אמר אתמול כי  "בפעם הראשונה מאז קום המדינה, דין עריק חרדי יהיה כדין עריק חילוני וחובת הגיוס תחול גם על הציבור החרדי. תם עידן חוק טל. לא תהיה עוד אפליה בין דם לדם".

ההנהגה החרדית משנה כיוון

ח"כ אריאל אטיאס (ש"ס), שהיה חבר בוועדת שקד ופרש ממנה יחד עם שני נציגי יהדות התורה, משה גפני ומאיר פרוש, התגאה היום בראיון לתחנת הרדיו החרדית-ספרדית "קול ברמה" בהשפעה הרבה שהיתה לנציגות החרדית על חוק הגיוס. "עשינו הרבה דברים ועדיף שלא יידעו הכל", אמר.

"ידעתי שיהיו סנקציות פליליות ואני לא מנחש אלא אני מחובר לכל הגורמים שמחליטים, והבנתי את העסקה שיש ביניהם (יש עתיד והבית היהודי): ישיבות ההסדר והמתנחלים תמורת לומדי התורה החרדים, כמו שהיה אצל המתנחלים בדברים אחרים", אמר אטיאס. "אנחנו גרמנו לזה שיהיה יותר קל לעמוד ביעדים. היעד הוא 5,200 בשנת 2017, זו שנת הספירה שבה בודקים האם הגיעו 5,200 חרדים - 3,200 לצבא 2,000 לשירות אזרחי".

לדברי אטיאס, "ככל שעמדו ביעד אז כל עניין הסנקציות הוא לא רלוונטי, מעבר להצהרה החמורה שבמדינת היהודים ללמוד תורה זה עוון פלילי, וכדי לעמוד בזה היינו צריכים לשבת שם בוועדה ימים ולילות, הרבה שיחות, הרבה מניפולציות, הרבה לצלול לפרטים, ולנצל את היתרון היחסי שיש לנו ידע בתחום שלהם אין, ושם הגענו לדברים מאוד-מאוד חשובים".

אטיאס הוסיף כי "זה מתחיל בזה שלומדים מיהו חרדי. מיהו חרדי? רצתה יש עתיד שמי שמגיע מהצבא לישיבה, הוא חרדי. ומי שלא הגיע מהצבא והוא נוער נושר, אז לא סופרים אותו ביעד. ואני מזכיר לך שהמטרה היא שנעמוד ביעד כדי שמי שבאמת לומד תורה יוכל לשבת וללמוד, עכשיו לצערנו יש כאלה שלא זכו לשבת וללמוד כל הזמן אבל הם מבתים חרדים. מדובר במאות בשנה". 

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר הערב כי "הליכוד בראשות נתניהו והאחים לפיד ובנט הכריזו מלחמה על לומדי התורה, וייזכרו לדיראון עולם כמי שהביאו לכך שישראל תהא המדינה היחידה בה יחוקק חוק להשליך את לומדי התורה לכלא". פרוש הוסיף כי "גזירות קשות אלה, אשר זכורות לנו מתקופות אפלות בהיסטוריה היהודית, יביאו לתסיסה בלתי פוסקת במרכזי היהדות בכל העולם כולו, והיהדות החרדית תצא כמקשה אחת נגד הקמים עליה והיא תנצח". חברו למפלגה, ח"כ אליעזר מנחם מוזס, אמר כי "רק ממשלה אכזרית מכריזה על ציבור שלם של לומדי תורה כעבריינים. זהו גט כריתות בין הממשלה לחרדים. לא נשכח ולא נסלח. לומדי התורה ימשיכו בשלהם בלי קשר לחוק".

ההנהגה החרדית-ליטאית המרכזית שינתה את הטון לאור הכללת הסנקציות הפליליות בחוק, בניגוד להתחייבויות המפורשות של בנט והבית היהודי. הרב אהרן לייב שטיינמן, שעד כה הוביל את המחנה המתון ביחס לחוק הגיוס ומנע כינוס עצרות מחאה בישראל ובחו"ל, ביקש לדברי אנשי ביתו שראשי המפלגות החרדיות יתכנסו "בכדי לדון בקיום עצרת זעקה ותפילה ברחובה של עיר נגד חילול השם הגדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ