לפיד על אישור סנקציות הגיוס: "תוקן עיוות היסטורי, כולם ילכו לבקו"ם"

יו"ר יש עתיד הבטיח שצווי הגיוס יישלחו לחרדים עם אישור החוק בכנסת ולא ב-2017. הפורום לשוויון בנטל: "עוד דרגה ברמת הציניות שלו כלפי בוחריו"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שר האוצר ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בירך הבוקר (חמישי) על אישור אחד הסעיפים המרכזיים ברפורמת הגיוס החדשה, המטיל סנקציות פליליות על צעירים חרדים שיסרבו להתגייס לצה"ל, אמש בוועדת שקד. במסיבת עיתונאים שערכו שרי יש עתיד בבית סוקולוב בתל אביב אמר לפיד כי "הציונות חזרה, והיא חזרה עם גאוות יחידה".

"אתמול בלילה עבר בוועדה בכנסת חוק השוויון בנטל. עיוות חוקי והיסטורי שנמשך 65 שנה תוקן כי היינו נחושים ועמדנו על שלנו", הוסיף לפיד, "כולם ילכו לבקו"ם, ישרתו בשירות צבאי או אזרחי, ישתלבו אחר כך בשוק העבודה ויפרנסו את עצמם ואת משפחותיהם. זה לא יקרה עוד שלוש או ארבע שנים (נוסח החוק קובע כי חובת הגיוס תחול על המועמדים החל מאמצע 2017 - י"ל), אלא כבר מהחודש הבא. כבר מהחודש הבא כל צעיר חרדי בן 17 ללא יוצא מן הכלל יקבל צו גיוס".

לפיד הדגיש כי "כבר בחודש הבא – לאחר שהחוק יעבור בקריאה שניה ושלישית - ישוחררו מיידית לשוק העבודה עשרות אלפי חרדים שעד היום היו כלואים בישיבות וחיו על חשבוננו. תוך שלוש שנים 70% מהחרדים הצעירים כבר יתגייסו. אין יותר התחמקויות, לא למשתמטים חילונים ולא למשתמטים חרדים".

יו"ר סיעת יש עתיד עופר שלח אמר כי חוק הגיוס "לא תלוי בשיקול דעת של ראש ממשלה או שר ביטחון כזה או אחר". לדבריו, "אם לא יגיעו החרדים בכמויות מהותיות יוחל באופן אוטומטי חוק שירות ביטחון - חובת גיוס, מלבד על 1,800 מתמידים. התעקשנו לא רק שתהיה חובת גיוס בסוף, אלא שהמונח סנקציות כלכליות, משמע קניית גיוס בכסף, לא יהיה בחוק הישראלי".

חברי יש עתיד במסיבת העיתונאים בתל אביב, צילום: תומר אפלבאום

הפורום לשוויון בנטל מסר בתגובה על מסיבת העיתונאים של יש עתיד כי "זהו יום היסטורי שבו נשברה דרגה נוספת ברמת הציניות של פוליטיקאי כלפי בוחריו. לפיד חושב שכולנו מטומטמים. איך הוא יכול לומר שכל בן 18 יתגייס כאשר רק אתמול אושר החוק הקובע את ההפך המוחלט?".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט בכותרת "עם ישראל ניצח – הצדעה לח"כ איילת שקד", שבו כתב כי "החוק שעובר עכשיו בוועדת שקד הוא מאוזן וחכם. הוא גם מכיר, לראשונה, בלימוד התורה כערך וכשירות". בנט הוסיף כי "עכשיו צריך להוריד את הטונים, להפשיל שרוולים ולהתמקד במשימה האמיתית: שילוב רבבות חרדים בתעסוקה בישראל". הוא בירך את יו"ר הוועדה וחתם את הפוסט במלים "תודה לך, איילת".

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הפנה הבוקר אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו וטען כי הוא רואה בו כאחראי "להפקרת החרדים ופגיעה במעמדם ובזכויותיהם של בני הישיבות שתורתם אומנותם״. לדבריו, ״מלכתחילה לא סמכתי על ועדה זו ולא לקחתי בה כל חלק. המסקנות האיומות ממנה ברורות, מצערות וכואבות. מדינת ישראל הפכה מהיום להיות המדינה היחידה בעולם, שבה מי שלומד תורה מואשם בפלילים. מביש לראות את נציגי הבית היהודי שהפכו שותפים מלאים לפשע ההיסטורי שיירשם לדיראון עולם, בשל הרמת ידם נגד לומדי תורה״.

ההצבעה על הסעיף השנוי במחלוקת התאפשרה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע בסוגיית הסנקציות הפליליות. על פי הנוסח שנקבע יוטלו סנקציות פליליות על צעירים חרדים שלא יתגייסו לצה"ל. במקביל, המתווה שמאמץ באופן כמעט מוחלט את נוסח החוק הממשלתי שהובילה ועדת פרי, קובע תקופת היערכות של חצי שנה להוצאת צווי הגיוס לחרדים וליישום הסנקציות הפליליות.

ח"כ שקד בוועדה, אתמולצילום: מיכל פתאל

על פי נוסח החוק, החל מאמצע 2017 תחול על המועמדים לשירות חובת הגיוס. יעדי הגיוס ייקבעו מתוך מכסת החרדים עד גיל 24, ומועמדים יוכלו לדחות את שירותם בכל שנה מחדש עד הגיעם לגיל זה. עם כניסת החוק לתוקף והחלתן של הסנקציות הפליליות תוגדר תקופת היערכות בת חצי שנה, שתאפשר לצה"ל ולצעירים להיערך לגיוס. "לא יהיה לשר הביטחון או לממשלה מקום לשיקול דעת. אם ייעודי הגיוס שהוכרזו מראש לא ימולאו, צה"ל יחל בגיוס אוטומטי של הצעירים המשתמטים", אמר אתמול מקור המעורה בנוסח הפשרה.

בתקופת הקבע, החל מיולי 2017, אי עמידה ביעדים שיקבעו על ידי הממשלה תגרור סנקציות פליליות. הסעיפים שאושרו אמש מתייחסים לסמכויות הנתונות בידי שר הביטחון לאשר את דחיית שירותו של מועמד לגיוס עד גיל 21 ואם יעמדו ביעדים ניתן יהיה לדחות את שירותו עד גיל 26, אז יקבל פטור מלא. כל זמן שיעמדו החרדים ביעדים שהוגדרו להם, 1,800 מתמידים לא ידרשו כלל בשירות צבאי.

חברי הכנסת החרדים החרימו את ההצבעה בוועדת שקד, וכך גם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), המתנגד לפשרה שהושגה. יו"ר הוועדה, איילת שקד (הבית היהודי), שניהלה את הדיון, לא השתתפה בהצבעה. עמיתה למפלגה, ח"כ מוטי יוגב, הגיש ערר מיד לאחר אישורו של הסעיף - מהלך שצפוי לגרור הצבעה חוזרת בימים הקרובים. "זה חוק מטומטם", אמר. "במקום לעודד את החרדים להתגייס לצה"ל, הוא יעודד אותם להתגייס לשרוף פחי אשפה בירושלים". ח"כ נוסף שהסתייג מהנוסח עמר בר לב (העבודה), שניסה ללא הצלחה להכניס בו שינויים.

הבית היהודי פעלו לאורך הדיון כדי לסכל את הסעיף שעלה להצבעה, אך ח"כ שקד, מיהרה לפרסם הודעה המשבחת את החוק . "המתווה של החוק יאפשר עמידה ביעדי הגיוס בקלות", אמרה שקד, "אלפי חרדים יוכנסו למעגל העבודה והשירות הצבאי והאזרחי. החוק יאפשר לחרדים לשמור על כבודם ואורחות חייהם בצבא".

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן ויאיר אטינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ